REKLAMA

W Polsce mniej bezrobotnych absolwentów niż w UE

2016-01-01 15:31
publikacja
2016-01-01 15:31
W Polsce mniej bezrobotnych absolwentów niż w UE
W Polsce mniej bezrobotnych absolwentów niż w UE
/ YAY Foto

Stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów szkół w Polsce jest niższa niż średnia dla Unii Europejskiej - wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych. Najłatwiej znajdują pracę absolwenci szkół wyższych, ale częściej niż ich rówieśnicy w UE pracują na umowy czasowe.

fot. Mariusz Szachowski / / FORUM
Stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów tj. osób, które ukończyły edukację w ciągu ostatnich 4 latach we wszystkich typach szkół w Polsce była poniżej średniej dla Unii Europejskiej. Choć bezrobocie wśród absolwentów we Wspólnocie w latach 2027-2013 wzrosło, to w Polsce wzrost ten był słabszy (o 4 proc.) niż w innych krajach UE (o 9 proc.) - poinformowała rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) Natalia Skipietrow.

Polscy absolwenci częściej niż ich rówieśnicy w krajach UE podejmują pracę na umowy czasowe, jednak w efekcie mniej z nich pozostaje bez pracy - wynika z raportu IBE przygotowanego w ramach międzynarodowego projektu badawczego Wykluczenie społeczne młodzieży w Europie: nakładające się wymiary marginalizacji, indywidualne strategie, skuteczność polityk publicznych i transferów (EXCEPT).

Według ekspertów, niepokojące jest to, że stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów była wyższa niż notowana wśród ogółu populacji osób do 30 roku życia. Wskazuje to, że nadal istnieją bariery wejścia na rynek pracy w Polsce. Ponadto aż 34 proc. bezrobotnych absolwentów pozostaje bez pracy ponad rok, podczas gdy odsetek długotrwale bezrobotnych wśród niedawnych absolwentów krajów unijnych jest mniejszy (32 proc.). Niedopasowanie na rynku pracy, jak i mała liczba ofert pracy w Polsce to główne powody tego stanu rzeczy - wskazuje raport.

W Polsce nadal najłatwiej o pracę młodym osobom z wyższym wykształceniem (13 proc. bezrobotnych wśród absolwentów szkół wyższych), natomiast znaczne problemy z jej znalezieniem mają absolwenci szkół średnich (27 proc. bezrobotnych).

Istniejące w naszym kraju od wielu lat różnice w stopie bezrobocia pomiędzy absolwentami różnych etapów kształcenia nie uległy zmianie w ciągu ostatnich pięciu lat, natomiast w większości krajów UE różnice w stopach bezrobocia pomiędzy najlepiej i najgorzej wykształconymi się pogłębiły.

Absolwenci w Polsce dwukrotnie częściej niż ich rówieśnicy z krajów UE pracują na umowy czasowe (52 proc. wobec 26 proc.). Aż 63 proc. z nich godzi się na umowy czasowe z braku stałych miejsc pracy podczas, gdy praca na podstawie umowy czasowej w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest rzadkim zjawiskiem - zauważa rzeczniczka IBE.

Najczęściej na umowę czasową w Polsce i w części krajów UE pracują absolwenci z wykształceniem średnim lub niższym niż średnie (w Polsce rzadko kto kończy edukację na gimnazjum, ale np. we Włoszech jest to ok. 20 proc., a w Portugalii około 35 proc.). Jednak w krajach, w których kształcenie zawodowe jest dobrze rozwinięte (Austria, Niemcy, Dania) absolwenci z wykształceniem średnim zawodowym mają większe szanse na stałe zatrudnienie niż kończący studia. (PAP)

awy/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~plkjlk
bo powyjeżdżali do ue z polski bo co mają jeść? :/ rząd PO zniszczył ludzi tak bardzo że w desperacji wyemigrowali w gościnę tam gdzie ich nie chcą :/ porażające jak partia rządząca może traktować własnych wyborców :/ tfu. chce mi się na samą myśl o skrócie PO
~polak
tyle zmarnowanych lat życia. kto mi je odda? nikt. kto mi teraz da godne życie? pieniądze - czas na przezycie czegoś w życiu ?
~DoktorMarcus
Już wam odpowiadam dlaczego są takie statystyki , PUP kieruje każdego do pracy w ogóle nie pasującej do wykształcenia i preferencji , jak odmówisz albo nie będziesz w stanie wykonywać tej pracy to cię skreślają i w ten sposób zostajesz pozbawiony statusu bezrobotnego bo oferta jest skierowana dla osób bo szkole podstawowej Już wam odpowiadam dlaczego są takie statystyki , PUP kieruje każdego do pracy w ogóle nie pasującej do wykształcenia i preferencji , jak odmówisz albo nie będziesz w stanie wykonywać tej pracy to cię skreślają i w ten sposób zostajesz pozbawiony statusu bezrobotnego bo oferta jest skierowana dla osób bo szkole podstawowej ze znajomością liczenia do 100 bez mnożenia i dzielenia , oferty w PUPIE zazwyczaj są całkiem "przypadkowo" polecane przez lokalnych bizmesmenów którzy aktywnie zachęcają panie w PUPIE do prowadzenie tego procederu im mniejsze miasto tym proceder sprawniejszy . W ten sposób polska uzyskuje ludzi pracujących na czarno , ludzi którzy wybierają wyjazd za granicę i koło się zamyka. Jeżeli nie wiesz jak wygląda sytuacja po wyjsciu z PUPY to proszę przypomnieć sobie historię z kamiennej góry .
~Polak
No nie ma co się dziwić. W końcu jeśli skończę np bździągarstwo i będę sobie chciał znaleźć pracę tylko w tym zawodzie a zły PUP będzie mnie kierował do innej to z kim jest tu coś nie tak? Jak skończyłeś kierunek w którym nie ma pracy to nikt Tobie specjalnie miejsca pracy nie stworzy - szukaj tam gdzie jest No nie ma co się dziwić. W końcu jeśli skończę np bździągarstwo i będę sobie chciał znaleźć pracę tylko w tym zawodzie a zły PUP będzie mnie kierował do innej to z kim jest tu coś nie tak? Jak skończyłeś kierunek w którym nie ma pracy to nikt Tobie specjalnie miejsca pracy nie stworzy - szukaj tam gdzie jest zapotrzebowanie. Nie licz na PUP, sam szukaj pracy.
~Ja
Mniej bezrobotnych absolwentów bo Tusk wyjechał. .. PANIE TUSK NIECH PAN WRACA ZROBIMY PANU ABOLICJE PODATKOWĄ ...ZARAZ PO KASTRACJI ALBO EUTANAZJI ..CO PAN WOLI .... !? PIETRU tobie zaKODujemy tobie miłość do kraju ojczystego a nie miłość DO BANKÓW sprzedawczyku. ..! Ty to za garsc srebnikow bys matkę swoją Mniej bezrobotnych absolwentów bo Tusk wyjechał. .. PANIE TUSK NIECH PAN WRACA ZROBIMY PANU ABOLICJE PODATKOWĄ ...ZARAZ PO KASTRACJI ALBO EUTANAZJI ..CO PAN WOLI .... !? PIETRU tobie zaKODujemy tobie miłość do kraju ojczystego a nie miłość DO BANKÓW sprzedawczyku. ..! Ty to za garsc srebnikow bys matkę swoją sprzedał. ... Twoje motto: W BIZNESIE NIE MA MIEJSCA NA SENTYMENT!? niech cie zwącha ! My Polacy tobie nie pozwolimy zepsuć sposcizny Ojców Naszych
~zyta
Spuścizna Twojego Ojca była wątpliwej jakości.
~Polak
To co się dzieje teraz jest konsekwencją m.in. rządów PO. To jakie bezrobocie będziemy zawdzięczali PiSowi zobaczymy za 2-3 lata. Gospodarka ma swoją bezwładność. Zobaczymy ile zachodnie firmy będą chciały u nas jeszcze inwestować więc ile nowych miejsc pracy nam przybędzie, zobaczymy jakie jest PKB, jaki dług i To co się dzieje teraz jest konsekwencją m.in. rządów PO. To jakie bezrobocie będziemy zawdzięczali PiSowi zobaczymy za 2-3 lata. Gospodarka ma swoją bezwładność. Zobaczymy ile zachodnie firmy będą chciały u nas jeszcze inwestować więc ile nowych miejsc pracy nam przybędzie, zobaczymy jakie jest PKB, jaki dług i wiele innych. I jak nas postrzegają cywilizowane kraje...
~lkjlkj odpowiada ~Polak
buhahaha ale co fakt to fakt. dzięki po mamy zapaść gospodarczą i deflację :/ faktycznie sukces. a dzięki pis za 2-3 lata zobaczymy spadek bezrobocia nowe bloki mieszkalne socjalne dla ludzi - zasiłki i pomoce do przeżycia na lepszych warunkach niż tych obecnych - poniżej granicy ubustwa - czyli tych jakie zgotował nam buhahaha ale co fakt to fakt. dzięki po mamy zapaść gospodarczą i deflację :/ faktycznie sukces. a dzięki pis za 2-3 lata zobaczymy spadek bezrobocia nowe bloki mieszkalne socjalne dla ludzi - zasiłki i pomoce do przeżycia na lepszych warunkach niż tych obecnych - poniżej granicy ubustwa - czyli tych jakie zgotował nam rząd tuska i po. :/ a miejsc pracy przybędzie bo jeśli wrócimy do gospodarki socjalistycznej to wracamy do komuny. za komuny pracy było aż nadto każdy kto chciał pracował - i nie niewolniczył - pracował. 8 godzin zgodnie z regulaminem - z przerwą na spokojne jedzenie sr...xx...nie i sz...sz..xxx....nie. :/ jak człowiek a nie jak zwierzę.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki