REKLAMA

W Polsce każdego dnia 11 osób odbiera sobie życie

2014-02-16 13:47
publikacja
2014-02-16 13:47

W Polsce codziennie 15 osób podejmuje próbę samobójczą, a 11 z nich odbiera sobie życie. Samobójstwa powodują w naszym kraju więcej zgonów niż wypadki komunikacyjne - alarmują eksperci. Podkreślają zarazem, że liczby te stale rosną.

W Polsce każdego dnia 11 osób odbiera sobie życie
Źródło: Thinkstock

Samobójstwa stanowią jeden z tematów tegorocznej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. Forum przeciw depresji, która rozpoczęła się w lutym.

Dr Piotr Wierzbiński z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przypomina, że jeszcze w 1998 r. samobójstwa stanowiły 8. przyczynę zgonów na świecie, ale obecnie przesunęły się na pozycję 4. Tym co najbardziej przeraża jest fakt, że w grupie wiekowej od 7 do 19 lat samobójstwa stanowią drugą przyczynę zgonów - mówi psychiatra.

Amerykanie obliczyli, że liczba zgonów w wyniku samobójstw jest o 40 proc. wyższa niż w wyników zabójstw. W Polsce jest ona większa niż liczba zgonów w wyniku wypadków komunikacyjnych. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, iż w 2012 r. 4177 osób odebrało sobie życie (na 5791 podejmowanych prób samobójczych), natomiast w wypadkach drogowych zginęło 3571 osób. 373 próby samobójcze stwierdzono u dzieci i młodzieży w wieku 14-19 lat, z czego 177 odebrało sobie życie.

Jak zaznacza komisarz Magdalena Sobczyk z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, statystyki na temat samobójstw w 2013 roku nie są jeszcze znane, ale ich liczba prawdopodobnie będzie jeszcze większa.

Do czynników ryzyka samobójstwa eksperci zaliczają płeć męską, wiek przed 20. lub po 45. roku życia, depresję, wcześniejsze - próby samobójcze, nadużywanie alkoholu, brak wsparcia społecznego, brak współmałżonka lub partnera, ciężką chorobę somatyczną (np. nowotwór) oraz utratę racjonalnego myślenia, jakie towarzyszy psychozom.

Według dr. Wierzbińskiego mężczyźni są bardziej skuteczni od kobiet w popełnianiu samobójstwa, gdyż wybierają bardziej śmiertelne metody.

W Polsce większość prób samobójczych jest podejmowanych po alkoholu, gdyż obniża on lęk - mówi psychiatra.

Zaznacza, że istotnym czynnikiem ryzyka prób samobójczych jest depresja (zarówno jednobiegunowa, jak i ta, która pojawia się w chorobie afektywnej dwubiegunowej).

Amerykanie obliczyli, że u pacjentów, u których zdiagnozowano stany depresyjne w ciągu ostatniego roku można wyróżnić sześć zwiastunów samobójstwa. Są to: napady paniki, ostry niepokój, zaburzenia koncentracji, długotrwała bezsenność, nadużywanie alkoholu oraz anhedonia, czyli utrzymujący się stan braku odczuwania przyjemności, zainteresowań. Na te czynniki należy u pacjenta zwracać uwagę - wyjaśnia dr Wierzbiński.

Według niego anhedonia - która jest tematem przewodnim tegorocznego Forum przeciw depresji - jest szczególnie trudna w leczeniu, długo się utrzymuje, ma charakter przewlekły.

Psychiatra zaznacza, że na każde 10 osób, które popełniają samobójstwo, osiem daje jakieś ostrzeżenia, wysyła sygnały. Są one jednak lekceważone. Badania wskazują, że większość samobójców miała przed próbą samobójczą kontakt z profesjonalistą, ale nigdy nie zostali zapytani o to, czy mają myśli samobójcze. A to jest bardzo proste pytanie, na które pacjenci często czekają - podkreśla dr Wierzbiński.

Według niego ryzyko samobójstwa można obniżyć dzięki nowoczesnym lekom przeciwdepresyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że na początku terapii może wystąpić tzw. kryzys samobójczy. Jest to związane z tym, że leki poprawiają najpierw napęd pacjenta i obniżają lęk, ale negatywne myśli, niskie poczucie własnej wartości i pesymizm utrzymują się dłużej. To jest newralgiczny okres - zaznacza.

Komisarz Sobczyk podkreśla, że czynnikiem zmniejszającym ryzyko popełnienia samobójstwa są też negocjacje zespołu kryzysowego policji z osobą, która próbuje sobie odebrać życie. Zazwyczaj kończą się one odstąpieniem od samobójstwa - mówi.

Forum przeciw depresji (www.forumprzeciwdepresji.pl) jest coroczną kampanią organizowaną od 2007 r. przez firmę Servier Polsca we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Patronat merytoryczny nad nią sprawuje prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwu, że depresja nie jest stanem, który mija, ale chorobą, którą trzeba i można skutecznie leczyć.

W ramach tegorocznej edycji kampanii przewidziano m.in. bezpłatne konsultacje psychiatryczne i wykłady podczas tzw. Dnia Otwartego, w poniedziałek 24 lutego w Hotelu Mercure Warszawa Centrum. (PAP)

jjj/ ula/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~boss
Od upadku komuny wszystkie późniejsze rządy niszczyły i nadal niszcza Polaków. ,,Sprywatyzowali'' całą gospodarkę kraju - kiedyś była to własność Polaków , dziś ,,kilku wybranych'' i obcych, bo sprzedali już wszystko, ziemię i lasy też.
Młodzi Polacy ,oraz ci przed emeryturą nie widzą jakichkolwiek
Od upadku komuny wszystkie późniejsze rządy niszczyły i nadal niszcza Polaków. ,,Sprywatyzowali'' całą gospodarkę kraju - kiedyś była to własność Polaków , dziś ,,kilku wybranych'' i obcych, bo sprzedali już wszystko, ziemię i lasy też.
Młodzi Polacy ,oraz ci przed emeryturą nie widzą jakichkolwiek perspektyw dla siebie w tym rozkradzionym przez bezkarnych złodziei kraju. Czy człowiek bez perspekyw ,jakiegoś planu na przyszłość może normalnie funkcjonować ?
Plan zdrajców jest jasny.
Młodym dać kredyt, którym zostaną uwiązani jak pies do budy na całe życie.
Tych przed emeryturą wykończyć brakiem dostępu do świadczeń leczniczych,zwolnieniami z pracy, a w konsekwencji komorniczym odebraniem mieszkania- delikwent zdycha pod płotem albo w więzieniu, i jest mieszkanie ,które dostanie jakiś młody idiota za dożywotni kredyt. Oto perspektywa dla Polaków. A może ukarać zdrajców ? odebrać im wszystko, łącznie z tym ,co przepisali na rodziny i wygnaniem z kraju. Oni nas też wyganiają żebyśmy robili na Niemców ,Anglików i innych..........
~amicusveritas
To lemingi w chwili otrzezwienia, kiedy uswiadamiaja sobie nicosc wlasnego istnienia, w obliczu WSZECHOGARNIAJACEGO - PROPAGANDOWEGO - DOBROBYTU - KICZU ...
~Dan
Wiara pomaga przezwyciężać trudności, jej brak znacznie ułatwia podjęcie tego dramatycznego "kroku"
~endi
Przeoczyliście coś , mianowicie na samym początku artykułu jest napisane - w 1998 .r. samobójstwa NA ŚWIECIE były na 8 miejscu , obecnie przesunęły się na 4 miejsce , a wiecie dlaczego ? odpowiedź jest banalnie prosta - chemitrajle , stwierdzono bezapelacyjnie iż składniki chemitrajlii wywołują m.in . depresje Przeoczyliście coś , mianowicie na samym początku artykułu jest napisane - w 1998 .r. samobójstwa NA ŚWIECIE były na 8 miejscu , obecnie przesunęły się na 4 miejsce , a wiecie dlaczego ? odpowiedź jest banalnie prosta - chemitrajle , stwierdzono bezapelacyjnie iż składniki chemitrajlii wywołują m.in . depresje oraz zaburzenia pamięci często nieodwracalne . Naturalnie nie dotyczą one wszystkich ludzi , ale jedynie tych najbardziej podatnych , u których występują jeszcze inne przyczyny depresji . Jak sobie obejrzycie zdjęcia satelitarne chemitrajlii to stwierdzicie jedno - znajdują się głównie nad największymi skupiskami ludzi , w Polsce jest to szeroki pas od Śląska do Warszawy , pozostałe tereny są praktycznie wolne od " kratownic " , gdyby to była walka z globalnym ociepleniem odległości pomiędzy pasami chemitrajli powinny być takie same . Domagam się powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Chemitrajlii złożonego z polityków , naukowców , lekarzy , a przede wszystkim czynnika społecznego , którym bardzo chętnie ja mógłbym zostać i to zupełnie za darmo
~Wągrowczanin
W Wągrowcu (Wielkopolska) też często są te chemitrajle i tu jest jeden z najwyższych wskaźników samobójstw w kraju.
~endi odpowiada ~Wągrowczanin
więc wszystko się zgadza , to nieprawdopodobne , że nikt z rządzących tym jeszcze się nie zajął aby to wyjaśnić , wytrują nas jak szczury ...w tym roku było widoczne masowe wymieranie pszczół , bąków i innych pożytecznych owadów zapylających , szczęście , że część roślin jest samo i wiatropylne bo inaczej więc wszystko się zgadza , to nieprawdopodobne , że nikt z rządzących tym jeszcze się nie zajął aby to wyjaśnić , wytrują nas jak szczury ...w tym roku było widoczne masowe wymieranie pszczół , bąków i innych pożytecznych owadów zapylających , szczęście , że część roślin jest samo i wiatropylne bo inaczej zdechlibyśmy z głodu
~samobojca
WY JESTESCIE PODPOWIEDZIALNI: policja sady urzedy cale to chore panstwo a przede wszystkim: SBECY AGENCI I ICH DZIECI za stworzenie gow....
~kacper
przecież Tusk mówił zrobił nam tak wspaniale, a ludzie mają czelność się zabijać?
~kasia
Tak nam się żyje świetnie i bezpiecznie w tym kraju nieudolnych rządów i beznadziejnych polityków. Dbają o własne koryta a nie ludzi i jeszcze te zadowolone mordy w telewizji
~Hans
Od kiedy Tusk doszedł do władzy zapadalność na choroby psychiczne gwałtownie zaczęła rosnąć. Obecnie problemy psychiczne ma około 25% ludności Polski. Z tego, co pamiętam, przed rządami PO było 18%. Życie w POlsce jest szkodliwe dla zdrowia!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki