W Polsce jest 140 tys. niewolników

Prawie 30 milionów ludzi na świecie to współcześni niewolnicy - wskazuje na to nowy Globalny Indeks Niewolnictwa. Zdaniem jego autorów, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce Europy.

 Premier odwołał kryzys, a ludzie wciąż tracą pracę» Premier odwołał kryzys, a ludzie wciąż tracą pracę

Najwięcej niewolników, prawie czternaście milionów, jest w Indiach. W Chinach trzy miliony, w Pakistanie - dwa. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, największe niewolnictwo panuje w Mauretanii, na Haiti i w Pakistanie.

Zdaniem autorów raportu, brak wolności może mieć różne oblicza - jest to na przykład przymusowa praca, by płacić długi przodków. Ludzie nie mają wyjścia i pracują w polu czy w kamieniołomach. Często pracownikami są dzieci. Inny problem to praca przemycanych i zmuszanych do prostytucji kobiet. Nowy wskaźnik sporządziła australijska Fundacja Wolności (Walk Free Foundation).

Według jej szacunków, w Polsce jest około 140 tysięcy zniewolonych osób, co w w przeliczeniu na liczbę mieszkańców plasuje nasz kraj na 61 miejscu listy obejmującej 162 kraje. W liczbach bezwzględnych Polska jest na 26 miejscu - wśród państw europejskich gorzej wypada tylko Rosja.

Szacowana liczba niewolników w krajach europejskich
źródło: WFF

"Walk Free Foundation" powstała kilka miesięcy temu. z inicjatywy australijskiego potentata branży wydobywczej Andrew Forresta. Jej celem jest „walka z niewolnictwem w każdej postaci”. Głównym autorem raportu jest amerykański socjolog i antropolog Kevin Bales, który badaniem niewolnictwa zajmuje się od lat.

Publikacja raportu zbiega się z obchodzonym dziś Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi.

Komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl
Łukasz Piechowiak

Kim jest współczesny niewolnik?

Czy to kobieta zmuszana do prostytucji, czy kredytobiorca, który nierozważnie zadłużył się ponad miarę? A może to człowiek zmuszany do pracy bez umowy, bez ubezpieczenia i za stawkę umożliwiającą mu tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Współczesne niewolnictwo przybiera wiele form – autorzy raportu uznali, że za zniewolonego należy uznać tego człowieka, który wbrew jego woli zmuszany jest do pracy, jest wykorzystywany seksualnie, więziony bez sądu lub musi spłacać długi. Idąc tym tropem dojdziemy do wniosku, że niewolników w Polsce jest więcej niż 140 tysięcy.

Dane przedstawione w raporcie są szokujące, ale niekoniecznie zgodne z prawdą. W Indiach za praktykę niewolniczą uznaje się zmuszanie młodych dziewczynek do wstępowania w związki małżeńskie wbrew ich woli. To samo dotyczy dzieci siłą wcielanych do armii. Jak zatem można porównywać los biednych kredytobiorców we frankach do niedoli kobiet zmuszanych do prostytucji? W mojej opinii wyniki prezentowane w tym raporcie są krzywdzące dla Polski.

/mz,iar

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 ~Edek

ludzie, którzy biorą kredyty na 30 lat i nie są w stanie ich spłacić nie są niewolnikami tylko deepilami i maatomi. To ludzie opętami chęcią konsumpcji za wszelką cenę z głupią nadzieją, że potem jakoś to będzie. Takich ludzi nie należy żałować. Oni są jak alkoholicy, którzy nigdy nie wyjdą z nałogu dopóki nie osiągną swojego dna.
Trzeba ich tępić na każdym kroku żeby zmusić do minimalnego racjonalnego działania w celu poprawy swojej sytuacji. Kilka sposobów bo sami będą na nie wpadać 10 lat. Kredyt można np. restrukturyzować, zmniejszyć długość trwania umowy, mieszkanie można najzwyklej sprzedać i przeprowadzić się do tańszego, można więcej zarabiać szukając lepszej pracy chociażby za granicą lub założyć własny biznes itp itd.
NIe można się użalać nad pazernymi leniami. Tyle w temacie.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Czytelnik

Moim zdaniem: Każdy człowiek który żyje z pracy jest niewolnikiem pieniądza i pracy!
"Biednemu zawsze wieje wiatr prosto w nagi zad, od nadmiernej pracy człek niejeden już padł! "Praca Czyni Wolnym" to przekleństwo człowieka! "Lepsze deko handlu niż kilo roboty". Do refleksji!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~tay

Pracujący z umową i ubezpieczeniem jest też niewolnikiem ponieważ musi płacic podatek na utrzymanie rządu . Składka ubezpieczeniowa pracownika utrzymuje dodatkowych urzędasów którzy decydują co zrobią z nieswoimi pieniędzmi. To czy się jest niewolnikiem przypadku czy też systemu nie stanowi dla niewolnika różnicy.

! Odpowiedz
0 0 ~sddf

W tym raporcie Rosja nie jest w Europie tylko w Eurazji.
Czyli nie bojmy sie napisac, jestesmy najwiekszymi niewolnikami w Europie.
Tu link do raportu: http://www.globalslaveryindex.org/report/
Bija nas na glowe takie 'rezimy' jak Kuba, Chiny, Libia, Egipt, Bialorus, Bangladesz i mnostwo innych..

! Odpowiedz
0 0 ~weglarz

każdy kto płaci podatek dochodowy jest niewolnikiem

! Odpowiedz
0 0 ~olalang

Kompletnie bez sensu artykuł. Co ma na mysli autor mowiąc, że w polsce jest 140 tys. zniewolonych osób? W jakim sensie zniewolonych? Jaka jest metologia tego stwierdzania, kto jest niewolnikiem? Wystarczyłyby ze 2 zdania,żeby to wyjasnić. Ale po co? Grunt, to tytuł, ktory zachęca do klikniecia, a artykul już może być bez sensu. No - ale przecież słupki są podane, jest naukowo, jak cholera ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~j23

zdecydowanie pomylka - jest ich 35 mln a przewodzi im malarz kominow niejaki tusk

! Odpowiedz
0 2 ~zaiste

Autor artykułu zapomniał o fakcie, że do tej liczby należy dodać liczbę udności zamieszkującej terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
"Cyrografy" na trzydzieści lat pod postacią kredytów mieszkaniowych powodują, że taki pracownik nie podskoczy pracodawcy i jest idealnym niewolnikiem.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil