W Polsce brakuje 2,4 miliona mieszkań

Ponad 16 lat zajęłoby wybudowanie mieszkań zaspokajających aktualne potrzeby mieszkaniowe Polaków. Gdyby liczyć tylko deweloperów, a pominąć domy budowane przez osoby prywatne, czas ten wydłużyłby się do prawie 40 lat. A potrzeby mieszkaniowe cały czas rosną, bo w Polsce przybywa gospodarstw domowych.

W Polsce brakuje 2,4 miliona mieszkań
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Gdyby przyjąć, że każde gospodarstwo domowe w Polsce powinno mieć do dyspozycji jedno mieszkanie, to okazałoby się, że 2012 rok zakończyliśmy niedoborem w tym zakresie na poziomie około 940 tys. lokali. Tyle ich właśnie brakowało, aby każda rodzina miała gdzie mieszkać. Nawet jednak spełnienie takiego parytetu nie powodowałoby automatycznie, że sektor budownictwa mieszkaniowego straciłby rację bytu. Część gospodarstw ma bowiem większe potrzeby mieszkaniowe niż relacja 1:1. Nie można też zapomnieć o tym, że część istniejących dziś budynków jest w bardzo złym stanie technicznym i wymagają albo gruntownego remontu, albo wręcz wyburzenia. Ile może być takich nieruchomości? Na to pytanie po części odpowiadają dane Eurostatu. Według nich, w złym stanie technicznym może być w Polsce ponad 1,5 mln mieszkań. Gdyby zsumować tę wartość z liczbą brakujących nieruchomości wynik sięgnąłby aż 2,4 mln sztuk. Przy obecnej dynamice tworzenia nowych mieszkań (w 2012 roku oddano ich do użytkowania 152,5 tys.), zaspokojenie tak zdefiniowanych potrzeb potrwałoby ponad 16 lat. Powierzenie tego zadania tylko deweloperom, którzy w zeszłym roku oddali do użytkowania 63,2 tys. mieszkań, wydłużyłoby wspomniany okres do prawie 40 lat.

OPISOBRAZKA » Miasta podnoszą podatki od nieruchomości

Jak oszacowano niedobór mieszkań?

Szacunki GUS na temat liczby gospodarstw domowych opublikowane zostały w dokumencie Prognoza gospodarstw domowych na lata 2008-2035. Z tej publikacji wynika, że w 2012 roku w Polsce powinno być 14,64 mln gospodarstw domowych. Dane GUS o liczbie mieszkań pochodzą z 2010 roku (13,42 mln sztuk). Wartość ta została skorygowana o ubytki mieszkań z 2011 roku (2778) oraz szacunkową liczbę ubytków za rok 2012 (średnia z pięciu ostatnich odczytów to 3023 lokali) oraz wzbogacona o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, które to dane GUS opublikował za rok 2011 i 2012.

Potrzeby rosną od lat

W praktyce okres ten najprawdopodobniej byłby jeszcze dłuższy. Powód jest prosty: z roku na rok w Polsce jest coraz więcej gospodarstw domowych. Nie jest to jednak efekt przyrostu naturalnego, ale zmiany modelu rodziny. Coraz częściej Polacy mieszkają jako single, a młode małżeństwa z obawy o sytuację finansową rodziny, odkładają decyzję o potomstwie. W efekcie przeciętne gospodarstwo domowe jest coraz mniej liczne. Dane GUS pokazują, że jeszcze w 1999 roku przeciętne gospodarstwo domowe liczyło 3,17 osób. W roku 2011 było to już tylko 2,87 osób. W efekcie liczbę gospodarstw domowych GUS szacował na 14,57 mln w 2011 roku, a w 2012 i na koniec 2013 roku miało to być już odpowiednio 69,5 tys. i 56,6 tys. gospodarstw więcej.

Deweloperzy kończą więcej niż zaczynają

Co ciekawe, w latach objętych analizą, zawsze liczba gospodarstw domowych rosła szybciej niż zasób mieszkaniowy budowany przez deweloperów. W 2009 roku przybyło o 39,5 tys. więcej gospodarstw niż mieszkań. Podobnie było w kolejnych dwóch latach. Dopiero w zeszłym roku różnica stopniała do 6,3 tys. Gdyby więc powierzyć jedynie deweloperom tworzenie zasobu mieszkaniowego w Polsce, w ostatnich latach braki mieszkaniowe rosłyby, a nie spadały. Trzonem sektora budownictwa mieszkaniowego są jednak wg. GUS osoby fizyczne, które jako inwestorzy indywidualni budują domy.

kredyt we frankach » Problemy „frankowców” nadal aktualne
Ich dokonania są przeważnie w tym zakresie znacznie większe niż wszystkich firm deweloperskich razem wziętych. I tak na przykład w rekordowym 2009 roku deweloperzy zbudowali aż 72,3 tys. mieszkań. W tym samym czasie wszyscy pozostali uczestnicy rynku oddali do użytkowania 87,7 tys. nieruchomości mieszkalnych. W 2011 roku natomiast - gdy na liczbę oddawanych do użytkowania przez deweloperów mieszkań miało mocny wpływ kryzysowe zahamowanie nowych inwestycji - deweloperzy oddali do użytkowania 48,8 tys. mieszkań, a inni uczestnicy rynku prawie dwa razy więcej - 82,1 tys. mieszkań. Najnowsze dane GUS o budownictwie mieszkaniowym pokazują, że w 2012 roku deweloperzy oddali do użytkowania o 16,5% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Gorsze dane pochodzą jednak z obszaru rozpoczynanych budów. Tych było w całym 2012 roku o 11,3% mniej niż w rok wcześniej oraz o 9,1% mniej niż lokali oddanych do użytkowania przez deweloperów.

Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~tytus

Turek. Przestań kłamać!

http://www.michalstopka.pl/szokujace-dane-gus-w-polsce-jest-ponad-100-tys-wiecej-mieszkan-niz-gospodarstw-domowych-jakie-perspektywy-rynku-mieszkaniowego/

! Odpowiedz
0 0 ~game-on

Zainspirowany analizą BT z HB udałem się do doradcy OF, potem poszło już szybko - GETIN i znowu HB, gdzie polecili mi inwestycje we Wrocku, LC Corp. czy jakoś podobnie. W GETIN jeszcze okazyjnie nabyłem strukturę z ubezpieczeniem, więc niedługo mieszkanie samo mi się spłaci, a dodatkowo zyska na wartości. Zostało mi jeszcze nieco zdolności kredytowej, w co polecanie inwestować?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Vincenty

W Home Broker

! Odpowiedz
0 0 ~tytus

Inwestuj w getBack. Ta firma będzie wymiatała od 2015/2016 roku jak pierwszym nabitym w RNS zaczną się kończyć dopłaty i ratka podskoczy o 50% w górę. Już prezes Czarnecki wiedział jak zbudować ekonomiczne perpetuum mobile do trzepania kasy. HB i OF -> Getin Bank / Idea Bank -> getBack :) W niektórych miastach jeszcze dochodzi firma deweloperska (nie chce mi się szukać nazwy) na początku ścieżki :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~GetOld odpowiada ~tytus

Ciekawe kiedy będzie jeszcze trzepał kasę na odwróconej hipotece :)

Pewnie jeszcze tego nie robią bo nie wymyślili nazwy.
GetOld? GetOutOfThisWorld?

! Odpowiedz
0 0 ~best odpowiada ~tytus

Dnia 2013-01-24 o godz. 08:46 ~tytus napisał(a):
> Inwestuj w getBack. Ta firma będzie wymiatała od 2015/2016
> roku jak pierwszym nabitym w RNS zaczną się kończyć dopłaty
> i ratka podskoczy o 50% w górę. Już prezes Czarnecki
> wiedział jak zbudować ekonomiczne perpetuum mobile do
> trzepania kasy. HB i OF -> Getin Bank / Idea Bank
> -> getBack :) W niektórych miastach jeszcze dochodzi
> firma deweloperska (nie chce mi się szukać nazwy) na
> początku ścieżki :)

LCCorp ten developer

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Zulus

Luuuudzie, ratujcie mnie od tego idioty Turka, bo nie mogę psychicznie wytrzymać jego "jedynie słusznych" rozważań na poziomie 7 letniego dziecka zwanych w Home Broker "analizami" !!!!! Chyba "analami" bo domyślam się co Turek robi z prezesem po pracy, że go tak wszędzie pełno :))))

! Odpowiedz
0 0 ~Caesar

Zgadza się, w Polsce brakuje mieszkań - w dobrych lokalizacjach, solidnie wykonanych, tanich w utrzymaniu po 500-1000 zł za m2. Tylko niestety poza lokalami budowanymi z podatków obywateli dla garstki wybrańców (lokale komunalne) nikt inny tak nie buduje. Nic dziwnego też że ludzie więcej budują sami niż oferują deweloperzy. Skoro koszt budowy domu jest 2 razy niższy niż lokal o tej samej powierzchni w blokowisku dewelopera, to wybór jest niełatwy (budowa to jednak olbrzymie wyzwanie) ale oczywisty. Brakuje za to NA PEWNO 50 tys nabywców na lokale już wybudowane i czekające na kupca...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Normalny

Czyli nie dość, że miasta się kurczą pod względem ludności (GUS), to jeszcze mieszkańcy łączą się w pary i w związku z tym nadmiar mieszkań jeszcze bardziej się zwiększa, bo pary zaczynają mieszkać razem i drugie mieszkanie albo sprzedają albo wynajmują (jakiś czas dopóki nie zdecydują się sprzedać po kilku dewastacjach albo niezapłaconych czynszach).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Normalny

Duże miasta (wyłączając Warszawę) wg GUS'u kurczą się pod względem ilości mieszkańców już od 2011 roku. To oznacza, że mieszkań nabudowanych, które stoją puste nie ma i nie będzie komu sprzedać. Podaż na rynku wtórnym będzie tylko rosła właśnie ze względu na wyludnianie i to nie tylko samych miast ale również aglomeracji.
Deweloperów anie mieszkań już nie potrzeba tylu, ilu było potrzeba kilka lat temu. Cały wyż demograficzny kupił już mieszkania i teraz nieruchomości są skazane na duże spadki popytu oraz cen. Ciekawe jest to, że popytu wogóle nie widać na horyzoncie - następnego wyżu demograficznego po prostu nie ma i nie zanosi się, żeby wystąpił. Do tego dochodzi emigracja...
Następny wzrost może za 20- 30 lat, jak przyjadą imigranci. Do tego czasu spadki, spadki, spadki... I spadki.. Szkoda tylko tych, którzy na górce nakupowali. Mam nadzieję, że zrobią w końcu prawo, które pozwoli im zbankrutować..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne