REKLAMA

W Niemczech najwyższa liczba urodzeń od 23 lat

2021-06-15 14:38
publikacja
2021-06-15 14:38
W Niemczech najwyższa liczba urodzeń od 23 lat
W Niemczech najwyższa liczba urodzeń od 23 lat
fot. Halfpoint / / Shutterstock

W czasie pandemii koronawirusa Niemcy kontynuowały globalny trend spadku liczby urodzeń, odnotowując wszelako 10-procentowy wzrost w marcu br. do najwyższego poziomu od 1998 roku – poinformował we wtorek urząd statystyczny tego kraju.

W lutym Niemcy odnotowały 6-procentowy wzrost urodzeń. Liczba urodzeń w marcu wyniosła zaś 65 903, o 5900 więcej niż rok wcześniej i po raz pierwszy od 1998 roku została przekroczona liczba 65 000 - podał urząd statystyczny.

Wzrost nastąpił dziewięć miesięcy po tym, jak pierwsza fala koronawirusa zaczęła ustępować w Niemczech w maju ub.r. i gdy złagodzono pierwsze restrykcje związane z pandemią.

Urząd statystyczny przekazał, że wskaźniki urodzeń ustabilizowały się w krajach takich jak Hiszpania, Francja czy Belgia, które zostały mocniej dotknięte przez pierwszą falę koronawirusa, podczas gdy w marcu skoczyły również w innych krajach europejskich, szczególnie na wschodzie.

W wielu krajach liczba urodzeń spadła w czasie kryzysu Covid-19: liczba urodzeń w Chinach spadła w ub.r. o 18 proc., osiągając najniższy poziom od 1961 r., a liczba urodzeń w USA spadła o 4 proc., osiągając najniższy poziom od 1979 r.

W Niemczech liczba urodzeń w 2020 r. spadła o 0,6 proc. i utrzymywała się na stałym poziomie w styczniu br., co sugeruje, że pierwsza blokada koronawirusowa miała minimalny wpływ na decyzje dotyczące potomstwa. Eksperci do spraw populacji przypisują niemiecki wyjątek polityce prorodzinnej i większej migracji, a także szybkości w zapewnianiu ludzi, że otrzymają wynagrodzenie od państwa, jeśli nie będą mogli pracować podczas lockdownu.

Jak informuje Reuters największa gospodarka Europy miała kiedyś jeden z najniższych współczynników dzietności w regionie. Zaczęło się to zmieniać, gdy od 2005 r. kanclerz Angela Merkel rozszerzyła świadczenia rodzicielskie i państwowe inwestycje w opiekę nad dziećmi. Jej decyzja z 2015 roku o wpuszczeniu ponad miliona głównie młodych uchodźców z Syrii i innych krajów dała kolejny impuls. (PAP)

cyk/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lorelie
najpopularniejsze imiona w UK to Ahmed mohhamad i Fatima, to samo szwaby. Nas już nie ma! szef frontex do pierdla i kara śmierci
matpoz1
"Eksperci do spraw populacji przypisują niemiecki wyjątek polityce prorodzinnej i większej migracji" i wszystko na ten temat, jestem ciekaw ile % nowonarodzonych dzieci ma korzenie imigranckie, czy jeszcze jest to 30% czy już bliżej 40%.
darecki787
ciekawe, ilu z nich będzie rzeczywiście tyrać na niemieckie emerytury, a ilu przez całe życie pobierać zasiłki i jak na tym wyjdzie państwo niemieckie
1a2b
ciekawe jakie są najpopularniejsze imiona .... buahahahahahahahaha
obiektywny_komentator odpowiada 300_pala
Się rozmarzyłeś: Abdul, Muhammad, Salim itd. Taktownie w artykule pominięto podziały narodowościowe.
300_pala odpowiada obiektywny_komentator
Źródlo
infinum odpowiada obiektywny_komentator
Emma, Leon, Paul, Hannah - żaden Abdul, wystarczy sprawdzić w Google
obiektywny_komentator odpowiada infinum
Oczywiście, z imionami to był żart. Muzułmanie to dalej mniejszość. Natomiast ciekawe czy za dynamikę przyrostu odpowiadają białe Niemki. Wątpię.
lorelie odpowiada obiektywny_komentator
gonić lewusõw, ich los jest przesądzony, rozliczymy ich.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki