W Madrycie manifestacja z żądaniem przyjęcia uchodźców

W sobotę w Madrycie odbyła się manifestacja z udziałem kilku tysięcy ludzi domagających się, by rząd wypełnił zobowiązania wynikające z porozumienia ws. alokacji uchodźców. Odbyła się pod hasłem "Chcemy ich przyjąć teraz! Dość wykrętów! Nigdy więcej barier!"

(fot. Srdjan Zivulovic / Reuters)

Manifestację zorganizowały ugrupowania lewicowe, pozostające w opozycji do prawicowego rządu Mariano Rahoya (lidera Partii Ludowej, PP). Demonstrowano mimo upału: termometry w Madrycie pokazywały w sobotę 40 st.C - pisze Associated Press.

Zgodnie z protokołem Komisji Europejskiej o przejęciu przez kraje członkowskie UE części uchodźców znajdujących się obecnie w Grecji i we Włoszech, Hiszpania miała przyjąć 17 337 uchodźców, gros - bo aż 15 888 ludzi z obozów w wymienionych tutaj krajach UE oraz dodatkowo - 1449 uchodźców z Turcji i z Libii. Madryt zrealizował swe zobowiązania w 10 procentach. Przyjęto dotychczas 1304 uchodźców.

Świadomi tego stanu rzeczy manifestanci, którzy przeszli w sobotę główną ulicą Madrytu Gran Via, domagali się od rządu większej solidarności z innymi krajami UE i przede wszystkim z ofiarami konfliktów zbrojnych: w Syrii i w Iraku.

Agencje przypominają, że w lutym w stolicy Katalonii pod tym samymi hasłami manifestowało 160 tys.

Na apel lewicowej burmistrz Barcelony Ady Colau odbyła się tam wielka manifestacja na rzecz "paktu społecznego w sprawie przyjmowania uchodźców". Przebiegała pod hasłem "Volem acolir" co znaczy po katalońsku "Chcemy przyjmować!"

Telewizja katalońska, która transmitowała przebieg wielogodzinnej demonstracji - tylko przejście przez jeden z głównych placów miasta trwało dwie godziny - przypominała już wtedy, że Hiszpania nie wywiązuje się ze swych zobowiązań wobec UE.

Merce Conesa, przewodnicząca Rady Prowincji Barcelony, która domagała się większego zaangażowania Komisji Europejskiej w sprawę realizowania zobowiązań Hiszpanii, zwróciła się do niej w imieniu mieszkańców Katalonii o większą aktywność w tej sprawie. (PAP)

mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 karbinadel

Jak widać, upały dają się we znaki

! Odpowiedz
2 7 ~Ammmm

Ehe.. propaganda. Po co takie artykuły bzdurne piszecie.... my tu mamy kilku takich baranów jak w Polsce... wyjdzie taki petri i glosi hasla. ... a w innych panstawach pisza e gazetach... chcemy tego i tego ... jest nas tysiace. ...

! Odpowiedz
0 13 open_mind

Obserwując przebieg przyspieszającego światowego chaosu spowodowanego przez organizacje „demokratyczno – lewicowe”, uważam że ludzkość w pełni sobie zasłużyła na całkowity armagedon cywilizacyjny który nieuchronnie nastąpi niebawem.

! Odpowiedz
0 27 niepelnosprawny_org

czyzby "uchodzcy" protestują w sprawie "uchodzcow"?...

! Odpowiedz
3 47 ~nietylkoPO

W Polsce mamy podobnych mądrych inaczej " w wypadkach samochodowych prawdopodobnie zginęło w tym czasie więcej osób niż w zamachu w Londynie" powiedziała dzisiaj poseł lubnauer z nowoczesnej

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 75 ~jakPO

Poseł Scetba z platformy tez maszerowal w warszawie z napisem "uchodźcy mile widziani " a poseł kidawa błońska 5 dni temu nie mogła zrozumieć dlaczego pisowski rząd nie przyjął jeszcze 7 tys uchodźców zakontraktowanych przez kopacz

! Odpowiedz
8 115 ~jestemzaanawetprzeci

Popieram Hiszpanów popierających przyjęcie beżowych do siebie, powinni im to umożliwić i przyjąć jeszcze szczęśliwą siódemkę zamiast Polski. Brawa dla hiszpanskiegu KODu, oby więcej takich akcji z ich strony. Nachodźcy też byliby zadowoleni, dobra pogoda, zasiłeczki... Nawet nie mamy szans z nimi konkurować haha, żyć nie umierać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl