W Londynie wybory wygrała KO przed SLD i PiS

W Londynie w niedzielnych wyborach do polskiego parlamentu wyraźnie wygrała Koalicja Obywatelska, wyprzedzając Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Prawo i Sprawiedliwość, wynika z opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą protokołów.

Jak dotychczas PKW ogłosiła wyniki z 10 spośród 11 obwodów do głosowania w Londynie, ale ponieważ brakuje tego, w którym zarejestrowanych wyborców było najmniej (w Zagranicznym Biurze Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu), kolejność poszczególnych komitetów się nie zmieni.

W wyborach do Sejmu Koalicja Obywatelska uzyskała w 10 pozostałych londyńskich obwodach 11 296 głosów. Na drugim miejscu znalazł się SLD z wynikiem 6 631 głosów, na trzecim Prawo i Sprawiedliwość - 5 183, a dalej Konfederacja - 3049 głosów i Polskie Stronnictwo Ludowe - 1 010 głosów.

Koalicja Obywatelska wygrała we wszystkich tych 10 obwodach, przy czym tylko w jednym - przy polskiej parafii w dzielnicy Ealing, gdzie zarejestrowało się najwięcej wyborców w całej Wielkiej Brytanii - Prawo i Sprawiedliwość uzyskało zbliżoną liczbę głosów (1 770 do 1 632 dla KO).

Jeśli chodzi o drugie miejsca, to SLD zdobyło je w siedmiu londyńskich obwodach, a Prawo i Sprawiedliwość w trzech.

Podobnych wyników należy się spodziewać w skali całej Wielkiej Brytanii, ale jeszcze nie wszystkie protokoły z obwodów zostały opublikowane przez PKW. Na terenie Zjednoczonego Królestwa utworzono 54 obwody do głosowania, co stanowiło prawie jedną szóstą wszystkich za granicą.

Do udziału w tegorocznych wyborach parlamentarnych zarejestrowało 97 859 obywateli polskich mieszkających lub przebywających na terenie Zjednoczonego Królestwa, co jest rekordowym wynikiem i ponad 50-procentowym wzrostem w porównaniu z głosowaniem przed czterema laty.

W całych wyborach w Polsce zdecydowanie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które według niemal pełnych wyników zdobyło 43,76 proc. głosów, podczas gdy Koalicja Obywatelska - 27,24 proc.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 10 konradcz

Uchodźcy z Polski nie powinni mieć prawa głosu przecież mieszkają już w innym kraju ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil