REKLAMA

W Londynie trwa strajk pracowników komunikacji miejskiej. Kursują tylko trzy linie metra

2022-08-19 11:51
publikacja
2022-08-19 11:51
W Londynie trwa strajk pracowników komunikacji miejskiej. Kursują tylko trzy linie metra
W Londynie trwa strajk pracowników komunikacji miejskiej. Kursują tylko trzy linie metra
/ Pexels

Rozpoczęty w piątek rano 24-godzinny strajk pracowników londyńskiego metra oraz części kierowców autobusów miejskich powoduje poważne zakłócenia w brytyjskiej stolicy. Przyczyną protestu jest spór o wysokość podwyżek płac.

Spośród 11 linii metra w Londynie w piątek kursują tylko trzy i to w ograniczonym zakresie, tak samo jak sieć naziemnej kolei miejskiej, Overground. W zachodniej i południowo-zachodniej części Londynu nie jeżdżą też autobusy miejskie.

Te strajki same w sobie powodują duże utrudnienia komunikacyjne, ale dodatkowym problemem jest to, że odbywają się pomiędzy dwoma dniami protestów na kolei. Wprawdzie w piątek większość pociągów kursuje, ale w efekcie czwartkowego protestu - gdy obsługiwanych było tylko 20 proc. połączeń - utrudnienia nadal są odczuwalne.

Przyczyną wszystkich tych strajków są spory między związkami zawodowymi, zwłaszcza RMT, który skupia pracowników transportu kolejowego, morskiego i drogowego, a przewoźnikami o wysokość podwyżek, warunki zatrudnienia i ewentualne zwolnienia. W przypadku strajku metra stroną w sporze jest także brytyjski rząd, który w czasie pandemii koronawirusa ratował finansowo zarządzającą transportem publicznym w stolicy spółkę Transport for London (TfL), ale w zamian domagał się cięcia kosztów. Tymczasem związki zawodowe chcą dla swoich członków podwyżek zgodnych z inflacją, która w lipcu przekroczyła - po raz pierwszy od 1982 r. - poziom 10 proc.

"Kierownictwo metra prowadzi tajne negocjacje z rządem na temat cięcia miejsc pracy i podkopywania warunków pracy i emerytur, wszystko w imię usuwania dotacji. Ten prowadzony przez rząd atak na pracowników będzie katastrofalny, ponieważ żaden inny porównywalny system transportu miejskiego na świecie nie jest w stanie zapewnić dobrych i niezawodnych usług bez wsparcia finansowego ze strony rządu" - przekonuje sekretarz generalny RMT Mick Lynch.

W odpowiedzi minister transportu Grant Shapps zarzucił przywódcom związków, że nie są gotowi do kompromisu i nawet nie przedstawili swoim członkom propozycji podwyżki, która miałaby wynieść 8 proc. w ciągu dwóch lat. "Nie chcemy być w błędnym kole z lat 70., z rosnącymi płacami, rosnącą inflacją i tak dalej, i tak dalej. Nigdy z tego nie wyjdziemy" - podkreślił.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki