REKLAMA

W Łodzi podpisano umowę na przedłużenie Trasy Górna do autostrady A1

2022-01-12 14:02
publikacja
2022-01-12 14:02
W Łodzi podpisano umowę na przedłużenie Trasy Górna do autostrady A1
W Łodzi podpisano umowę na przedłużenie Trasy Górna do autostrady A1
/ ŁÓDŹ.PL

Miasto Łódź podpisało wartą 128,7 mln zł umowę z wykonawcą trzeciego etapu budowy Trasy Górna. W ramach inwestycji ma powstać 7 kilometrów nowej drogi od ul. Rzgowskiej w Łodzi do węzła Łódź Górna na autostradzie A1. Trasa ma być gotowa w 2023 r.

"Podpisaliśmy umowę na realizację kolejnego etapu budowy Trasy Górna. Naszym partnerem przy tej realizacji będzie doświadczona i sprawdzona firma Strabag" - powiedziała po zawarciu wartego 128,5 mln zł kontraktu dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Wkrótce wykonawca ma przedstawić szczegółowy harmonogram prac, ale - jak zapewnił magistrat - ekipa budowalna ma pojawić się na placu budowy jeszcze tej zimy.

Oddana do użytku w 2014 roku Trasa Górna, będąca jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych Łodzi, kończy się obecnie na ul. Rzgowskiej.

Miasto zbuduje 5-kilometrowy odcinek - od ul. Rzgowskiej do rogatek Łodzi, a Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie odpowiedzialny za powstanie 2-kilometrowego fragmentu od rogatek do znajdującego się na terenie gminy Brójce autostradowego węzła Łódź Górna.

Nowa droga ma mieć po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Nośność trasy przewiduje obciążenia podobne do standardów autostrad i dróg ekspresowych. W rejonie skrzyżowań z ulicami Nowe Górki, Bronisin, Brójecka, św. Kalinowskiego mają powstać ronda. Zaplanowano też wybudowanie sześciu dojazdówek do arterii. Powstanie również droga dla rowerów, posadzonych zostanie 300 drzew i ponad 22 tys. krzewów.

Dzięki tej inwestycji Łódź zyska trzeci dojazd do węzłów na autostradzie A1.

Jak wskazali przedstawiciele inwestora, nowa droga pozwoli też na sprawną obsługę komunikacyjną nowych terenów inwestycyjnych o powierzchni ponad 40 ha, odciążając zatłoczone ul. Kolumny, Józefów, a także al. Bartoszewskiego. Na tych terenach już funkcjonuje pierwszy budynek firmy Amazon o pow. ponad 70 tys. m2, a firma planuje uruchomienie tam dużego centrum dystrybucyjnego i magazynu.

Trasa ma być gotowa w 2023 r.

Wartość miejskiej części inwestycji to 128,5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 62,4 mln zł i z budżetu państwa - 12,5 mln zł.

Trasa Górna, łącząca al. Jana Pawła II i ul. Rzgowską w Łodzi, została oddana - po ponad dwóch latach budowy - w sierpniu 2014 r. Stanowi ona fragment drogi krajowej nr 91, dzięki któremu udało się wyprowadzić większość ruchu tranzytowego z południowej części miasta. Budowa trasy kosztowała 482 mln zł. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pad/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki