REKLAMA
JUŻ JUTRO

W Krakowie powstanie Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków

2009-03-09 10:15
publikacja
2009-03-09 10:15
Ponad 45 mln dotacji ze środków europejskich otrzyma nowy projekt Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics – JCET). W ramach tego przedsięwzięcia Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Łódzka oraz Instytut Fizyki Jądrowej PAN utworzą wspólny ośrodek badawczy – nowoczesne centrum wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę do specjalistycznych i interdyscyplinarnych badań leków. Uruchomienie pierwszych laboratoriów planowane jest jesienią 2009 roku.

Dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” (działanie 2.2.) ośrodek JCET będzie się składał z centralnego laboratorium zlokalizowanego na terenie Parku Technologicznego Life Science w Krakowie. Współpracować z nim będą laboratoria znajdujące się na Politechnice Łódzkiej, oraz w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.

Właśnie interdyscyplinarność badań, integracja naukowców z różnych dziedzin jest fundamentem dla utworzenia takiego centrum – podkreśla prof. Stefan Chłopicki, pomysłodawca projektu reprezentujący Uniwersytet Jagielloński, uczelnię, której pozostali partnerzy powierzyli rolę lidera.

W ramach tego projektu – kontynuuje prof. Chłopicki – będzie utworzona unikatowa aparatura, który umożliwi kompleksowe badania oceniające m.in wpływ związków chemicznych na śródbłonek, śródbłonkowe komórki progenitorowe, oraz na ścianę naczyń krwionośnych. Farmakoterapia śródbłonka – czyli wysoce wyspecjalizowanej wyściółki naczyń krwionośnych stanowi bowiem innowacyjne podejście do leczenia wielu chorób cywilizacyjnych m.in. związanych z miażdżycą, cukrzycą, nowotworami, zapaleniem wątroby i chorobami neurodegeneracyjnymi. Dalekosiężnym celem jest dążenie, aby JCET stało się wiodącym ośrodkiem innowacyjnej farmakologii śródbłonka i naczyń krwionośnych w Europie.

Już na etapie dopracowywania koncepcji projekt spotkał się z zainteresowaniem wielu ośrodków badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Twórcy projektu otrzymali ponad 40 listów intencyjnych, które wskazują na szerokie możliwości współpracy z instytucjami akademickimi. Centrum chce w przyszłości rozwijać także działalność dydaktyczną, między innymi otwierając konkursy na realizację studiów doktoranckich.

Projekt centrum rozwoju leków jest pionierską inicjatywą w naszym kraju, która chce skupiać środowisko specjalistów z różnych dziedzin biomedycyny na jednym, wspólnym kierunku – rozwoju akademickich pomysłów na nowe leki. Nie jest to możliwe bez nowoczesnego zaplecza aparaturowego i konsolidacji specjalistów z wielu dziedzin – tłumaczy Agnieszka Sito z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) – jednostki UJ, która odpowiedzialna była za przygotowanie dokumentacji projektowej i dalej będzie angażować się w proces uruchomienia i działania JCET. Liczymy, że powstaną tam liczne odkrycia, które będziemy mogli oferować biznesowi – kończy Agnieszka Sito.

Źródło: cittru.uj.edu.pl
Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki