REKLAMA

W Kolumbii zamieszki przeciwko podwyżkom podatków. Zginęło co najmniej 19 osób

2021-05-04 15:34
publikacja
2021-05-04 15:34
fot. Ernesto Guzmán Jr. / Forum/EFE

W trwających w Kolumbii od końca kwietnia zamieszkach, które wybuchły podczas protestów przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom podatków, zginęło co najmniej 19 osób.

W opublikowanym we wtorek sprawozdaniu rzecznik praw obywatelskich Kolumbii napisał, że 18 ofiar śmiertelnych zajść, to osoby protestujące na ulicach. Zginął także jeden policjant.

Biuro kolumbijskiego ombudsmana Carlosa Camargo Assisa przekazało, że w trakcie starć z policją na przełomie kwietnia i maja rannych zostało łącznie ponad 800 osób, wśród których są zarówno manifestanci, jak i funkcjonariusze policji.

Pozarządowa organizacja ONG Temblores oszacowała, że od 28 kwietnia w starciach z policją śmierć poniosło 26 manifestantów.

W swoim sprawozdaniu ONG Temblores odnotowały, że policja miała dopuścić się także prawie 200 aktów przemocy wobec protestujących obywateli oraz zatrzymać bezprawnie 761 osób.

Od końca kwietnia tysiące ludzi protestuje przeciwko zapowiedzianej podwyżce podatku dochodowego dla osób fizycznych i firm, a także rozszerzeniu listy towarów objętych VAT. Największe protesty odbyły się dotychczas na ulicach głównych kolumbijskich miast, m.in. w Bogocie, Cali, Medellin oraz Barranquilli.

Ogłaszając w kwietniu zamiar podwyższenia podatków, prezydent Kolumbii Ivan Duque oświadczył, że decyzja ta wynika z głębokiego deficytu finansów publicznych, do którego doszło wskutek koronakryzysu.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
dzo_bajden
tam rzadzi gosciu z nowoczesnej
tom979
Tam przynajmniej mają odwagę się przyznać że mają deficyt i coś próbują z tym robić. A u nas to jedyny pomysł to drukowanie pieniędzy. Co się skończył poważną inflacją. I tak ludzie zapłacą za koronakryzys. Jak nie w podatkach to w inflacji.
matpoz1
Nie, tam po prostu nie mają dostępu do tak taniego kredytu jak państwa UE.
wizytator odpowiada matpoz1
Państwa to może i tanio maja ale obywatel juz nie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki