REKLAMA

W Kaliszu o 6 zł od osoby drożej za odbiór śmieci od 2021 r.

2020-11-26 17:07
publikacja
2020-11-26 17:07
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

O 6 zł od osoby podwyższono opłatę za odbiór śmieci w Kaliszu. Zrezygnowano z ustalenia stawki uzależnionej od zużycia wody; wybrano metodę naliczania opłaty od osoby.

W czwartek kaliscy radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opat za odbiór śmieci.

Na początku sesji prezydent Krystian Kinastowski zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad uchwały naliczającej wysokość opłat za odbiór odpadów komunalnych w zależności od zużycia wody.

Wyjaśnił, że proponowana metoda naliczania miała uszczelnić system i "wychwycić te lokale, które są wyłączone z tego systemu".

Przyznał jednak, że ze względu na dyskusję w tej sprawie i zagrożenia formalne dla uchwały "baliśmy się tą ścieżką iść - ta uchwała chociażby w Warszawie została zakwestionowane przez RIO - zdecydowałem się na wyeliminowanie tej metody" – powiedział na sesji prezydent Kalisza.

Radni przewagą jednego głosu zdecydowali o podwyżce opłat za odbiór śmieci w Kaliszu o 6 zł od osoby.

Według nowych stawek kaliszanie za odpady segregowane zapłacą 29 zł od osoby w domach wielorodzinnych i 31 zł w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Za śmieci niesegregowane stawki wynoszą odpowiednio 58 zł i 62 zł.

Na 2-złotową ulgę mogą liczyć właściciele nieruchomości, którzy mają przydomowy kompostownik.

Prezydent Kinastowski zaproponował też poprawkę do uchwały w postaci ulg dla rodzin wielodzietnych i osób o niskich dochodach z uprawnieniami do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej.

"Jeżeli mamy rodzinę, która posiada Kartę Dużej Rodziny, to każdy z mieszkańców będzie mógł uzyskać ulgę od proponowanej stawki w wysokości 6 zł. I podobnie w przypadku osób, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej. Obecnie wynosi on 701 zł dla osób samodzielnie gospodarujących i 528 zł dla osób w gospodarstwie domowym" – wyjaśniał naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Paweł Bąkowski.

W sytuacji, gdy dana rodzina spełnia dwa kryteria – korzysta tylko z jednej ulgi.

Uchwała wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ jann/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki