REKLAMA

W III kwartale spadają marże petrochemiczna i rafineryjna - Orlen

2021-07-29 07:52
publikacja
2021-07-29 07:52

W trzecim kwartale 2021 roku modelowa marża downstream i marża petrochemiczna spadają w porównaniu z drugim kwartałem - podał Orlen w prezentacji. Nieznacznie rośnie modelowa marża rafineryjna i dyferencjał Ural/Brent.

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wraz z dyferencjałem Brent/Ural rośnie do 3,6 USD/bbl z 3,5 USD/bbl w II kwartale. Z kolei sam dyferencjał Ural/Brent wynosi 2,5 USD/bbl wobec 2,0 USD/bbl kwartał wcześniej.

Modelowa marża rafineryjna bez dyferencjału spada do 1,1 USD/bbl z 1,5 USD/bbl w II kwartale.

Modelowa marża petrochemiczna spada do 1.363 euro na tonę z 1.473 euro na tonę kwartał wcześniej.

Modelowa marża downstream spada do 8,6 USD/bbl z 9,8 USD/bbl w II kwartale 2021 r.

Średnia cena ropy Brent rośnie do 75 USD/bbl z 69 USD/bbl kwartał wcześniej.

Prezentowane przez PKN Orlen dane na temat marż zawierają informacje dostępne dla spółki do dnia 23 lipca 2021 r.

PKN Orlen podał w prezentacji, że w perspektywie najbliższych tygodni oczekuje spadku cen ropy i utrzymania średniego poziomu poniżej 70 USD/bbl do końca roku.

Silny wzrost popytu na ropę i paliwa wraz z efektem sezonowym spowodował poprawę marż rafineryjnych, których poziom ograniczony był przez dynamiczny wzrost cen ropy do blisko 80 USD/bbl. Obecna perspektywa spadku cen ropy może przejściowo poprawić marże rafineryjne, ale w dłuższej perspektywie nadal ciążyć będzie globalna nadwyżka mocy rafineryjnych.

W kolejnych kwartałach Orlen oczekuje pogorszenia marż petrochemicznych, ale pozostaną one na wysokich poziomach zdecydowanie wyższych niż w latach ubiegłych.

"Ceny gazu ziemnego na rynku spotowym w Europie są najwyższe od 2008 r. w efekcie ograniczonej podaży gazu (niskie napełnienie magazynów w Europie oraz ograniczona dostępność ładunków LNG) oraz wzmożonego popytu. Dodatni wpływ na cenę niskich stanów magazynowych będzie utrzymywał się co najmniej do rozpoczęcia okresu grzewczego. Jeżeli przed sezonem zimowym nie uda się osiągnąć poziomu wypełnienia magazynów obserwowanego w latach ubiegłych, to będą one wsparciem dla cen gazu również w najbliższych kwartałach zimowych" - napisano w prezentacji.

Z racji struktury polskiego rynku energii duże znaczenie ma silna korelacja z uprawnieniami CO2, który jest obecnie czynnikiem wsparcia dla cen energii z perspektywą dalszego wzrostu. Notowania węgla na światowym rynku osiągają w ostatnim czasie kolejne maksima (duży popyt w Azji oraz ograniczona podaż z Indonezji i RPA wpływają bezpośrednio na ceny węgla w Europie, a pośrednio również na polski rynek). Wsparciem są również wysokie ceny gazu oraz wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, co wynika z wysokich temperatur oraz niskiej generacji wiatrowej. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki