W Hotelu Wyspiański powstało izolatorium

Pierwsze w Małopolsce izolatorium powstało w Hotelu Wyspiański w Krakowie i od poniedziałku będzie gotowe do przyjęcia pierwszych pacjentów – poinformowała w sobotę rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo.

(fot. BORJA SUAREZ / Reuters)

Zgodnie z komunikatem przesłanym mediom, za utworzenie i prowadzenie izolatorium odpowiada Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Od poniedziałku na pacjentów w Hotelu Wyspiański będzie czekać 200 pokoi. „Pracujemy też nad uruchomieniem kolejnych małopolskich izolatoriów. Niebawem podamy szczegóły” – wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

Do izolatoriów będą kierowane osoby chore na Covid-19, ale przechodzące ją łagodnie i niewymagające leczenia w szpitalu. Dzięki pobytowi w izolatoriach chorzy nie zarażą swoich bliskich w domach. Miejsca te przeznaczone mają być też dla osób, u których podejrzewania się zachorowanie i zostały skierowane przez lekarza na badania w kierunku choroby.

Izolatoria tworzą wojewodowie i dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ. Powstają przede wszystkim w hotelach, akademikach, sanatoriach.

W izolatoriach pacjenci mają mieć zapewniony osobny pokój z łazienką, trzy posiłki dziennie.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje NFZ.

autor: Beata Kołodziej

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 samsza

NFZ pokryje dopiero jak będzie miał, podejrzewam, że "na razie" koszt pobytu będzie pompował dług tego konkretnego szpitala. Na koniec dyrektor ogłosi załodze, tak pięknie i ciężko pracowaliście, w nagrodę mam dla was obniżenie pensji na pokrycie długu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne