W Hongkongu policja zatrzymała blisko 400 demonstrantów

Hongkońska policja użyła w środę gazu łzawiącego i armatek wodnych, by rozproszyć tłum demonstrantów, wśród których były rodziny z dziećmi. Zatrzymano blisko 400 osób. Według organizatorów w antyrządowym marszu wzięło udział milion osób; policja podała, że było to 60 tys. ludzi.

(fot. Tyrone Siu / Reuters)

W wielu dzielnicach Hongkongu demonstranci blokowali drogi, rozpalali ogniska i rzucali koktajle Mołotowa. Formowano ludzkie łańcuchy, by z tylnych rzędów przekazywać osobom znajdującym się na pierwszych liniach protestów amunicję w postaci kamieni i cegieł.

Uczestnicy marszów, często ubrani na czarno, nieśli też transparenty z napisem "Wolność nie jest za darmo" i skandowali ulubiony slogan hongkońskiej opozycji: "Uwolnić Hongkong. Rewolucja naszych czasów".

Antyrządowe starcia w Hongkongu, trwają już od pół roku. Początkowo ich powodem był projekt kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji, umożliwiający przekazywanie osób podejrzewanych o przestępstwa sądom w Chinach kontynentalnych. Wkrótce jednak protesty przekształciły się w szerszy ruch, domagający się demokratycznych reform i dochodzenia w sprawie brutalności policji podczas demonstracji oraz amnestii dla ponad 6 tys. osób zatrzymanych od początku rewolty.

W listopadzie kandydaci prodemokratyczni odnieśli bezprecedensowe zwycięstwo w wyborach do rad dzielnic Hongkongu. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 sdcs

Komuniści zawsze brutalnie obchodzili się z ludźmi domagającymi się wolności. Więc może być powtórka z Tienanmen. A za 10 lat Hongkong będzie takim samym komunistyczym gó**** jak reszta Chin.

! Odpowiedz
1 10 takeda83

nie chcą skończyć jak tybet(zaczeło się niewinnie tylko inwestycje tylko taki jebwabny szlak a na koniec szlak trafił cały kraj kulturę wolność tradycję) czy Ujgurzy(wywożeni do obozów mężczyźni w wieku 16-60 lat kobietami opiekują się w tym czasie Chińczycy aż strach pomyśleć a to dotyczy milionów obywateli) co się dziwić zaznali wolności słowa swobody dzięki koloni brytyjskiej to teraz nie chcą być pod butem komuchów chińskich i podobnie skończyć podobnie tajwan się stawia komuchom chińskim tam ludzie pragną wolności miliony na ulicach taka desperacja obywateli przed tyranią komunistycznych chin

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil