REKLAMA

W Hongkongu policja zatrzymała blisko 400 demonstrantów

2020-01-01 18:51
publikacja
2020-01-01 18:51

Hongkońska policja użyła w środę gazu łzawiącego i armatek wodnych, by rozproszyć tłum demonstrantów, wśród których były rodziny z dziećmi. Zatrzymano blisko 400 osób. Według organizatorów w antyrządowym marszu wzięło udział milion osób; policja podała, że było to 60 tys. ludzi.

fot. Tyrone Siu / / Reuters

W wielu dzielnicach Hongkongu demonstranci blokowali drogi, rozpalali ogniska i rzucali koktajle Mołotowa. Formowano ludzkie łańcuchy, by z tylnych rzędów przekazywać osobom znajdującym się na pierwszych liniach protestów amunicję w postaci kamieni i cegieł.

Uczestnicy marszów, często ubrani na czarno, nieśli też transparenty z napisem "Wolność nie jest za darmo" i skandowali ulubiony slogan hongkońskiej opozycji: "Uwolnić Hongkong. Rewolucja naszych czasów".

Antyrządowe starcia w Hongkongu, trwają już od pół roku. Początkowo ich powodem był projekt kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji, umożliwiający przekazywanie osób podejrzewanych o przestępstwa sądom w Chinach kontynentalnych. Wkrótce jednak protesty przekształciły się w szerszy ruch, domagający się demokratycznych reform i dochodzenia w sprawie brutalności policji podczas demonstracji oraz amnestii dla ponad 6 tys. osób zatrzymanych od początku rewolty.

W listopadzie kandydaci prodemokratyczni odnieśli bezprecedensowe zwycięstwo w wyborach do rad dzielnic Hongkongu. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sdcs
Komuniści zawsze brutalnie obchodzili się z ludźmi domagającymi się wolności. Więc może być powtórka z Tienanmen. A za 10 lat Hongkong będzie takim samym komunistyczym gó**** jak reszta Chin.
takeda83
nie chcą skończyć jak tybet(zaczeło się niewinnie tylko inwestycje tylko taki jebwabny szlak a na koniec szlak trafił cały kraj kulturę wolność tradycję) czy Ujgurzy(wywożeni do obozów mężczyźni w wieku 16-60 lat kobietami opiekują się w tym czasie Chińczycy aż strach pomyśleć a to dotyczy milionów obywateli) nie chcą skończyć jak tybet(zaczeło się niewinnie tylko inwestycje tylko taki jebwabny szlak a na koniec szlak trafił cały kraj kulturę wolność tradycję) czy Ujgurzy(wywożeni do obozów mężczyźni w wieku 16-60 lat kobietami opiekują się w tym czasie Chińczycy aż strach pomyśleć a to dotyczy milionów obywateli) co się dziwić zaznali wolności słowa swobody dzięki koloni brytyjskiej to teraz nie chcą być pod butem komuchów chińskich i podobnie skończyć podobnie tajwan się stawia komuchom chińskim tam ludzie pragną wolności miliony na ulicach taka desperacja obywateli przed tyranią komunistycznych chin

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki