W Hongkongu gaz pieprzowy w rocznicę masakry na Tiananmen

2020-06-04 17:00
publikacja
2020-06-04 17:00

Policja w Hongkongu użyła w czwartek gazu pieprzowego przeciwko demonstrantom, którzy zlekceważyli zakaz zgromadzeń i wyszli na ulice przy okazji 31. rocznicy masakry na placu Tiananmen w Pekinie – podała agencja Reutera, powołując się na świadków.

/ fot. TYRONE SIU / FORUM

W tym roku po raz pierwszy od 30 lat policja nie zezwoliła na rocznicowe czuwanie przy świecach w intencji ofiar masakry, uzasadniając to pandemią Covid-19. Mimo to tysiące osób zebrały się ze świecami w Parku Wiktorii, gdzie zwykle odbywały się czuwania, a w wielu innych częściach miasta miały miejsce mniejsze zgromadzenia.

Do starć z policją doszło w dzielnicy Mong Kok na półwyspie Koulun. Początkowo czuwanie przebiegało tam spokojnie, ale wieczorem część demonstrantów usiłowała zablokować ruch uliczny. Policjanci w cywilu obezwładnili wiele osób, a wkrótce na miejsce przybyły oddziały prewencyjne – podała publiczna stacja RTHK. Według Reutera policja użyła tam gazu pieprzowego.

Wielu w Hongkongu obawia się, że upamiętnianie rocznicy nie będzie już w regionie możliwe, podobnie jak w Chinach kontynentalnych, gdzie dyskusja na ten temat jest objęta całkowitą cenzurą. Hongkong był dotąd jedynym miejscem w Chinach, gdzie odbywały się duże uroczystości rocznicowe.

Obawy związane są z planami narzucenia Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie narodowym, które ma zwalczać działalność wywrotową przeciwko rządowi centralnemu. Zgodnie z decyzją zatwierdzoną przez chiński parlament przepisy te mają zostać opracowane w Pekinie i wprowadzone w Hongkongu z pominięciem lokalnych organów ustawodawczych.

„Boimy się, że to jest ostatni raz, kiedy możemy urządzić ceremonię, ale Hongkończycy będą zawsze pamiętać o tym, co zdarzyło się 4 czerwca” - powiedziała cytowana przez RTHK, 24-letnia Brenda Hui, która brała udział w czuwaniu na Mong Koku.

Podobne obawy wyraził w rozmowie z PAP Lee Cheuk-yan, przewodniczący Hongkońskiego Sojuszu Wsparcia Patriotycznych Ruchów Demokratycznych w Chinach, który organizował czuwania rocznicowe przez ostatnie 30 lat. Lee zapowiedział jednak, że nawet po wprowadzeniu tego prawa Sojusz będzie upamiętniał rocznicę i nawoływał do zakończenia jednopartyjnych rządów w Chinach.

Wcześniej w czwartek pamięć ofiar masakry uczcili w hongkońskim parlamencie posłowie opozycji demokratycznej, przerywając na chwilę obrady na temat kontrowersyjnej ustawy o ochronie chińskiego hymnu. Parlament, w którym większość miejsc zajmują stronnicy Pekinu, uchwalił później tę ustawę.

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku chińskie wojsko otworzyło ogień do tysięcy osób demonstrujących w Pekinie. Komunistyczne władze Chin nigdy nie wzięły na siebie odpowiedzialności za te działania i stanowczo tępią wszelką publiczną dyskusję na ten temat. Według niezależnych szacunków zginęło kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób.(PAP)

anb/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
talmud
a propos usuwania komentarzy.....czy to nie sa te "znienawidzone chińskie metody"......ze ktos nie moze po prostu napisać co myśli.......cenzura jest na całym świecie & trzeba z nia walczyć a nie wypisywać & powtarzać bzdury......
wie ktos jak nazywa sie koleś co "zgłasza albo wola moderacje"
a propos usuwania komentarzy.....czy to nie sa te "znienawidzone chińskie metody"......ze ktos nie moze po prostu napisać co myśli.......cenzura jest na całym świecie & trzeba z nia walczyć a nie wypisywać & powtarzać bzdury......
wie ktos jak nazywa sie koleś co "zgłasza albo wola moderacje" ? jak takie cos nazywa sie w "cywilizowanym" świecie.......?
talmud
chińczycy maja najpotężniejsza gospodarke na świecie wiec nie podoba to sie twórcom "kreatywnej księgowości & statystyki".......oczywiste jest ze beda wymyślać różnego rodzaju kryzysy terrorystów ataki na "demokracje" etc etc podobne bzdury zeby ograniczyć wolnosc ......najlepsza metoda wg złodzieja chińczycy maja najpotężniejsza gospodarke na świecie wiec nie podoba to sie twórcom "kreatywnej księgowości & statystyki".......oczywiste jest ze beda wymyślać różnego rodzaju kryzysy terrorystów ataki na "demokracje" etc etc podobne bzdury zeby ograniczyć wolnosc ......najlepsza metoda wg złodzieja jest "lapac złodzieja"....
bieda ktora haruje ciagle sie podnieca "wolnością" "walczy z komunizmem" biedni ludzie zawsze maja kompleksy & sa najbardziej wykorzystywani....wystarczy poczytać tutaj komentarze "ludzi sukcesu"......LMAO
takeda83
chińska wolność słowa według komuchów chińskich pałowanie zamykanie w więzieniach obozach pracy albo na transplantacje organów na handel. A potem głosy troli co nas to obchodzi to ich sprawa tak tak była ich sprawa w tybecie czy już nawet na Tajwanie , nawet smród chińskiego wirusa doleciał do polski potem sprzedaż chińska wolność słowa według komuchów chińskich pałowanie zamykanie w więzieniach obozach pracy albo na transplantacje organów na handel. A potem głosy troli co nas to obchodzi to ich sprawa tak tak była ich sprawa w tybecie czy już nawet na Tajwanie , nawet smród chińskiego wirusa doleciał do polski potem sprzedaż bezużytecznych maseczek za grube pieniądze powitanych całym pisowskim rządem ale jak to się mówi komuchy się dogadają w Polsce też będziemy mieli takie drugie chiny obozy pracy pałowanie obywateli już się odbywa wszak polska policja nie na darmo ma szkolenia w państwie komunistycznych chin i ta broń do rozganiania tłumów nielegalna....

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki