W Hiszpanii strajki pracowników kolei oraz linii lotniczych Iberia

W piątek w całej Hiszpanii trwa jednodniowy strajk pracowników Renfe, państwowego przewoźnika kolejowego, własną akcję strajkową prowadzi też personel linii lotniczych Iberia. Łącznie odwołano już ponad 360 połączeń kolejowych i około 200 lotów.

(fot. Luca Piergiovanni / EFE)

Przed południem na trasach kolejowych w Hiszpanii notowano liczne opóźnienia, szczególnie w kursach dalekobieżnych.

Jak poinformował związek zawodowy CGT (Główna Konfederacja Pracy), organizator strajku na kolei, protest zostanie wznowiony w poniedziałek.

Strajkujący na kolei żądają odstąpienia kierownictwa Renfe od planowanych zwolnień w firmie, chcą też kilkuprocentowych podwyżek płac. Twierdzą, że rząd Hiszpanii od kilkunastu miesięcy ignoruje ich postulaty.

W piątek rano rozpoczął się też dwudniowy protest pracowników Iberii, w tym personelu naziemnego. Strajk jest kontynuacją wcześniejszych akcji protestacyjnych, z których ostatnia odbyła się między sobotą a poniedziałkiem, prowadząc do odwołania około 110 rejsów.

W związku z tym, że personel naziemny Iberii obsługuje też loty spółki Vueling, w piątek rano odwołano ponad 90 połączeń tego niskobudżetowego przewoźnika.

Operatorzy lotniczy zarzucają strajkującym, m.in. na lotniskach w Barcelonie i Madrycie, że chcą wywołać chaos komunikacyjny w czasie masowych powrotów turystów z urlopów.

Jednym z głównych żądań strajkujących pracowników Iberii jest poprawa warunków pracy. Domagają się oni m.in. ograniczenia liczby godzin pracy w terminalach towarowych, a także stałych umów o pracę dla wszystkich zatrudnionych. Wśród innych postulatów jest m.in. zakup nowych pojazdów do pracy na lotnisku, wyposażonych w napęd elektryczny, a także wprowadzenie rozwiązań redukujących liczbę wypadków przy pracy.

Marcin Zatyka 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.