W Hiszpanii ruszył program zachęt dla powracających emigrantów

2019-06-27 20:21
publikacja
2019-06-27 20:21

W Galicii w północno-zachodniej Hiszpanii ruszył pierwszy w tym kraju program zachęt dla powracających emigrantów. Obejmuje on m.in. system wypłat dla młodych małżeństw, a także stypendia naukowe.

/ YAY Foto

Jak poinformowały w czwartek władze hiszpańskiego regionu, łącznie do grudnia 2019 r. wprowadzonych zostanie w życie około 30 różnego rodzaju zachęt dla pochodzących z Galicii osób, które wyemigrowały z kraju. Wśród elementów programu jest m.in. system wypłat dla młodych małżeństw i przedsiębiorców do 5000 euro rocznie, a także stypendia naukowe o wartości 11,4 tys. euro.

Z szacunków regionalnego rządu Galicii, kierowanego przez Alberto Nuneza Feijoo, wynika, że poza Hiszpanią mieszka obecnie pół miliona osób urodzonych w tym regionie. Lokalne władze spodziewają się, że dzięki programowi zachęt do końca 2020 r. powróci do Galicji 20 tys. osób, z czego 12 tys. emigrantów w wieku poniżej 45 lat.

W środę Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie ujawnił, że 2018 r. był pierwszym rokiem od czasu rozpoczęcia kryzysu gospodarczego w Hiszpanii w 2008 r., gdy do kraju wróciło więcej emigrantów, niż z niego wyjechało.

W 2018 roku opuściło Hiszpanię 80,2 tys. obywateli, a powróciło do ojczyzny 83,7 tys. osób. Najbardziej niekorzystnym rokiem pod względem bilansu wyjeżdżających i powracających do kraju Hiszpanów był 2015. Emigrujących było ponad 40 tys. więcej niż powracających.

We wtorek program zachęt do powrotów emigrantów do ojczyzny uruchomił rząd Portugalii. W ramach jednorazowych wypłat będzie można otrzymać do 6500 euro.

Jednym z głównych celów rozwijanych w Portugalii oraz w północno-zachodniej Hiszpanii programów ma być zahamowanie postępującego kryzysu demograficznego. Z opublikowanych w czerwcu danych INE wynika, że w 2018 r. w Hiszpanii urodziła się rekordowo niska liczba dzieci – niewiele ponad 369 tys. W tym samym roku zanotowano też jedną z najniższych w historii liczbę dzieci przypadających na Hiszpankę w wieku rozrodczym – 1,25.

Jakie jest Twoje zdanie: czy zerowy PIT należy się młodym? Której jeszcze grupie powinien przysługiwać podobny przywilej? Jeśli nie widzisz ankiety z pytaniem poniżej, znajdziesz ją tutaj »

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki