REKLAMA

W Hiszpanii rozpoczął się strajk pracowników kolei

2019-07-31 13:42
publikacja
2019-07-31 13:42
fot. Zipi / EFE

Strajk pracowników kolei rozpoczął się w środę po południu w całej Hiszpanii. Władze największego przewoźnika, spółki Renfe, ogłosiły, że do końca dnia w trasę nie wyjedzie łącznie ponad 700 pociągów. Strajkujący domagają się podwyżek i wstrzymania zwolnień.

Strajk rozpoczął się w południe i potrwa do północy.

Jak poinformował organizator strajku związek zawodowy CGT (Główna Konfederacja Pracy), protest zostanie wznowiony 14 i 30 sierpnia, a także 1 września. Za każdym razem strajkujący będą paraliżować komunikację kolejową, wstrzymując dwukrotnie na cztery godziny ruch na liniach podmiejskich i dalekobieżnych w całym kraju. Protest doprowadzi też do odwołania kilkuset połączeń towarowych.

W środę od rana na dworcach tworzyły się długie kolejki do punktów informacyjnych, a na peronach gromadziło się wielu pasażerów, w tym zagranicznych turystów.

"Osoby, których pociąg został odwołany, powinny poczekać na kolejne połączenie i udać się do miejsca docelowego na podstawie zakupionego już biletu na kurs, który nie doszedł do skutku" - poinformowała w komunikacie dyrekcja Renfe.

Głównym żądaniem uczestników środowego strajku jest odstąpienie władz spółki Renfe od planu zwolnień w firmie, a także kilkuprocentowe podwyżki płac dla pracowników. Żądania te związkowcy wysuwają od kilkunastu miesięcy.

Z szacunków strony związkowej wynika, że w całym 2018 roku strajki na kolei doprowadziły w Hiszpanii do odwołania 32 tys. połączeń. Z kolei pomiędzy styczniem a lipcem br. z powodu protestów załóg nie doszło do skutku już 16 tys. kursów.

Ostatni strajk hiszpańscy kolejarze zorganizowali w połowie lipca. W ogólnokrajowym proteście wzięło wówczas udział 94 proc. pracowników kolei, doprowadzając do odwołania 320 połączeń. Na skutek strajku spółka Renfe straciła ponad 1,2 mln euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki