REKLAMA

W Hiszpanii i Portugalii druga doba rekordowych zakażeń

2020-10-30 21:40
publikacja
2020-10-30 21:40
fot. Xinhua / ZUMA Press

W ciągu ostatniej doby resort zdrowia Hiszpanii zanotował rekordową liczbę zakażeń koornawirusem – ponad 25,5 tys. Nienotowaną wcześniej liczbę infekcji potwierdzono też w piątek w Portugalii – 4,6 tys. W obu krajach to drugi dzień rekordowych zakażeń.

Jak poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa, między czwartkiem a piątkiem liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 zwiększyła się o ponad 25,5 tys., a w całym kraju potwierdzono podczas epidemii 1,18 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby znacząco wzrosła też liczba zmarłych – o 239. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekracza w Hiszpanii 35,8 tys.

Illa zastrzegł, że pomimo wyraźnego nasilenia się epidemii koronawirusa rząd nie zamierza ogłaszać przymusowej izolacji społecznej. Wezwał jednak obywateli, aby ograniczyli do minimum wychodzenie z domów.

Do piątku z powodu nasilenia się drugiej fali epidemii Covid-19 kordonem sanitarnym objętych zostało 14 z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

Miniona doba była rekordowa również w Portugalii, gdzie między czwartkiem a piątkiem potwierdzono nienotowaną wcześniej dobową liczbę zakażeń i zgonów, odpowiednio 4,6 tys. oraz 40.

Do piątkowego wieczora portugalskie ministerstwo zdrowia zanotowało łącznie 137,2 tys. infekcji oraz 2,4 tys. zgonów.

Wraz z drugą dobą rekordowej liczby zakażeń największe ugrupowania portugalskiego parlamentu zażądały w piątek od socjalistycznego rządu Antonia Costy ogłoszenia stanu wyjątkowego. Gabinet Costy odmawia, zastrzegając jednak możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki