W Finlandii jest najmniej policjantów w całej Europie

W Finlandii na 1000 mieszkańców przypada jeden policjant. Nigdzie indziej w Europie nad bezpieczeństwem mieszkańców nie czuwa tak mała liczba policjantów. Finlandia jest jednocześnie najbezpieczniejszym krajem świata według Światowego Forum Ekonomicznego.

W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii służy niewiele ponad 7,2 tys. policjantów. To statystycznie 1,3 policjanta na 1000 mieszkańców. Według danych Eurostatu średnia europejska to około 3. W Szwecji wskaźnik ten wynosi około 2, w Polsce 2,5, w Niemczech 3, a w Hiszpanii i Rosji ponad 5.

Obecnie w Europie panuje ogólna tendencja do zwiększenia sił policyjnych. Finlandia wybrała jednak inną drogę i zmniejsza ogólną liczbę policjantów - wynika z analizy sporządzonej przez fiński państwowy serwis internetowy yle.fi. Serwis zwraca uwagę, że Finlandia nigdy nie potrzebowała dużych sił policyjnych m.in. ze względu na stabilny charakter społeczeństwa. Podkreśla też, że poziomu bezpieczeństwa mieszkańców nie da się zmierzyć liczbą funkcjonariuszy, ponieważ najważniejsze jest to w jaki sposób wykorzystuje się dostępne zasoby policyjne. Dlatego Finlandia postawiła na profesjonalizm w wyszkoleniu policjantów. W 2016 r. fińską szkołę policyjną, uznawaną za jedną z najlepszych w Europie, ukończyło tylko 57 osób.

Przewiduje się również, że po 2020 r. w Finlandii liczba funkcjonariuszy może zmniejszyć się o blisko tysiąc. Z analizy przedstawionej przez yle.fi wynika, że Finlandia nie potrzebuje więcej funkcjonariuszy do wyjaśniania pospolitych przestępstw - bo liczba tych zmniejsza się. Potrzebuje zaś ekspertów z innych dziedzin, przede wszystkich w związku z rosnącą liczbą cyberzagrożeń.

Z danych fińskiej policji wynika, że w 2016 r. wzrosła liczba przestępstw internetowych. W zeszłym roku odnotowano blisko 9 tys. oszustw związanych z płatnościami w internecie (to wzrost o ponad 3 tys. w porównaniu z 2015 r.). Najczęstsze przypadki to oferty sprzedaży nieistniejących produktów. Według fińskiej policji większość tego typu przestępstw zostaje wyjaśniona, ale rzadko poszkodowany może odzyskać pieniądze.

Drugą grupą przestępstw, która gwałtownie rośnie, są przestępstwa na tle seksualnym. W 2016 r. zanotowano nieco ponad 3,3 tys. takich przypadków (wzrost o 12 proc. w porównaniu z 2015 r.). Równocześnie zauważono, że coraz częściej podejrzanymi o dokonanie tego typu przestępstw są obcokrajowcy.

W ocenie komendanta fińskiej policji Seppo Kolehmainena w całym 2016 r. policja radziła sobie dobrze. Na pracę policjantów wyraźnie wpłynęła jednak obecność uchodźców. Liczba wezwań alarmowych policji do różnych zdarzeń nie zwiększyła się znacząco. Zmienił się jednak ich charakter - pod koniec 2016 r. fińska policja miała najwięcej pracy związanej z uchodźcami, którym odmówiono prawa pobytu.

Według danych w 2016 r. do Finlandii przybyło ponad 5,5 tys. uchodźców (w 2015 r. było ich znacznie więcej, bo ponad 32 tys.). Odnotowano ponad 2,5 tys. przypadków pobić, gróźb, czy kradzieży, w których podejrzanymi były osoby ubiegające się o azyl. Jednocześnie w 2016 r. wydalono ponad 6 tys. osób do 100 różnych krajów (w 2015 r. takich decyzji było o połowę mniej).

Równocześnie pod względem statystyk na tle innych krajów, Finlandia pozostaje najbezpieczniejszym kierunkiem podróży dla turystów - wynika z ogłoszonego w kwietniu Raportu Konkurencyjności Turystyki i Podróży przygotowywanego co dwa lata przez Światowe Forum Ekonomiczne. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie i Islandia. Polska uplasowała się na 48 miejscu. Finlandia zajęła pierwsze miejsce pod względem bezpieczeństwa również w poprzednich edycjach rankingu. W przygotowaniu tego raportu brane są pod uwagę m.in.: ocena działania policji, wskaźnik przestępczości oraz zagrożenia terrorystyczne. (PAP)

Przemysław Molik (PAP)

pmo/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Black24

artykuł który nic nie mówi, aby wiedzieć jak jest to powinno się podać całość sił porządkowych np. w jednym kraju jest tylko policja a w innym policja, żandarmeria, straż miejska, gwardia narodowa. Trzeba znać całą wielkość, aby zorientować się w ilości funkcjonariuszy

! Odpowiedz
3 0 ~niepelnosprawny_org

jakby miała być, to rosja łatwo was ugryzie...
ja nie rozumie jakoby farsy, widzi sie niedzwiedzia , ze sie czai, to co? udaje sie , ze sie nie widzi?...

! Odpowiedz
2 0 ~pyt

czy tam również jest nowa świecka tradycja , którą kopaczka chce wprowadzić w polszy- bieg przed ciężarówką???

! Odpowiedz
1 8 ~StanRS

Jak jest społeczeństwo jedno kulturowe, i ma zapewnione bezpieczeństwo socjalne, to liczba przestępstw jest bardzo niska. Nie mają tam jeszcze we władzach, finansach, mediach pewnej grupy etnicznej, która by na Finach pasożytowała. Dlatego tam jest dobrobyt i bardzo niska przestępczość popełniana głównie przez imigrantów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~mobiler

To jak wyjaśnisz fenomen tak zróżnicowanego etnicznie (chińskie: 76,8%, malajskie: 13,9% , hinduskie: 7,9%, inne: 1,4%.), a o tak niskiej przestępczości Singapuru?
Plus udział Malezyjczyków (islam) i innych nacji znacznie większy (przyjezdni gastarbeiterzy z Malezji)? I o jakim bezpieczeństwie socjalnym?

! Odpowiedz
0 4 ~Dżejms

A jak tam z posiadaniem broni przez Finów? Przypadkiem nie mają 10 razy więcej niż my?

! Odpowiedz
0 6 ~Andy odpowiada ~mobiler

W Singapurze jest zamordyzm. Przestepstwem jest zucie gumy, plucie na ulicy, palenie papierosow na ulicy poza wyznaczonymi zamknietymi miejscami, o wyrzucaniu niedopalkow nawet nie wspomne. Penalizowane jest bardzo wiele zachowan i rygorystycznie sie do tego podchodzi. Egzekucja prawa jest bardzo wysoka ii to trzyma w ryzach tych, ktorzy chcieliby zrobic cokolwiek niedozwolonego. Nie polecam wizyty w singapurskim wiezieniu jako pensjonariusz. Niewiele sie rozni od wiezien w saiednich krajach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~StanRS odpowiada ~Andy

No i osobniki które mają o wiele większą liczbę pigmentu w skórze popełniają też o wiele więcej przestępstw statystycznie, niż białasy, a zwłaszcza żółtki. Porównaj sobie reprezentantów jakich grup rasowych jest najwięcej w amerykańskich więzieniach. Murzynów jest w hameryce jedynie kilkanaście procent społeczeństwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~opcjoner odpowiada ~Dżejms

Jak zwykle w punkt, Dżejms. Przy tym obywatele po przeszkoleniu wojskowym, wiedzą jak się tym posługiwać (a nie bawić). Cieszy ujemne saldo imigracji w 2016, smutne jest jednak to, że i tam rośnie liczba gwałtów.

! Odpowiedz
0 0 ~Stasiek odpowiada ~mobiler

Tam jest stosowana kara śmierci. I chłosta. A nie więzienie o standardzie, o jakim można tylko pomarzyć w Syrii.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne