REKLAMA

W Europie magazyny gazu zapełniają się - ceny paliwa mają chwilę ulgi

2022-08-17 09:06
publikacja
2022-08-17 09:06
W Europie magazyny gazu zapełniają się - ceny paliwa mają chwilę ulgi
W Europie magazyny gazu zapełniają się - ceny paliwa mają chwilę ulgi
fot. Oil and Gas Photographer / / Shutterstock

Ceny gazu w Europie spadają w środę po wcześniejszym rajdzie notowań wywołanym upalną pogodą w regionie, gdy wzrosło zapotrzebowanie na gaz. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane niżej o 1,3 proc. - po 223,00 euro za MWh, po wzroście notowań we wtorek o 2,6 proc. - podają maklerzy.

Magazyny gazu w Europie są już zapełnione w 75 proc., zgodnie ze średnią 5-letnią, a to zapewnia na rynkach gazu trochę wytchnienia przed zbliżającym się szczytowym popytem.

Gospodarstwa domowe i firmy w regionie szykują się jednak na dalszy wzrost rachunków za gaz w obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji i spowolnionych dostaw błękitnego paliwa z Rosji.

Przepustowość gazu przez łącze Nord Stream 1 do Europy wynosi obecnie jedynie 20 proc., co skłania władze Niemiec, największej gospodarki w Europie, do powtarzania ostrzeżeń, że dostawy paliwa z Rosji mogą zostać całkowicie odcięte w dowolnym momencie, ponieważ Moskwa stosuje odwet za sankcje nałożone na Rosjan za inwazję na Ukrainę.

Do listopada magazyny gazu w Niemczech mają być zapełnione w 95 proc. - to jednak pokryłoby tylko 2,5 miesiąca zapotrzebowania na ogrzewanie i potrzeby przemysłu.

Obecnie niemieckie magazyny gazu są zapełnione w 77 proc. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Rynkowa gra pozorów coraz bardziej udająca jarząbka nie bez celu. Niestety
grab
A jak wygląda zapełninie Polskich magazynów gazu? Myślę że 20-30%.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki