REKLAMA

W Europie ceny gazu w górę po 3 sesjach zniżek

2022-08-10 10:14
publikacja
2022-08-10 10:14
W Europie ceny gazu w górę po 3 sesjach zniżek
W Europie ceny gazu w górę po 3 sesjach zniżek
fot. Sergey Neanderthalec / / Shutterstock

Ceny gazu w Europie rosną po 3 poprzednich sesjach ze spadkami notowań tego paliwa. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 2,0 proc. - po 196,00 euro za MWh - podają maklerzy.

Kraje w Europie ostrzegają przed możliwą "trudną" zimą, a w centrum uwagi pozostają potencjalne zakłócenia w dostawach gazu z Rosji w szczycie sezonu zakupowego, pomimo że magazyny gazu na Starym Kontynencie są zapełnione na normalnym poziomie. jak na tę porę roku.

Europejscy urzędnicy zawczasu przygotowują się do zarządzania zapotrzebowaniem na energię w czasie najbliższego sezonu zimowego.

Władze Wielkiej Brytanii planują w "najgorszym" scenariuszu 4-dniowe niedobory energii - przemysł i gospodarstwa domowe mogą stanąć w obliczu planowanych przerw w dostawach prądu.

W Niemczech miasta w całym kraju ograniczają działanie oświetlenia, m.in. pałac prezydencki w Berlinie nie jest już oświetlony nocą, a w Hanowerze wyłącza się ciepłą wodę w prysznicach na basenach i halach sportowych.

"Wyzwania, przed którymi stoimy, są ogromne i wpływają na istotne obszary gospodarki i funkcjonowania społeczeństwa" - powiedział Robert Habeck, wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec. "Ale jesteśmy silnym krajem i silną demokracją. To dobre warunki do przezwyciężenia tego kryzysu" - zapewnił.

Sytuacja w regionie pozostaje napięta po tym, jak pod koniec lipca koncern Gazprom ograniczył dostawy gazu z Rosji do Europy gazociągiem Nord Stream 1 do 20 proc. jego przepustowości. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki