REKLAMA
PIT 2023

W Estonii brakuje policjantów. Pomóc mogą... firmy prywatne

2023-12-01 10:17
publikacja
2023-12-01 10:17

Braki kadrowe i niedostateczne zasoby policji mogą doprowadzić do konieczności zaangażowania w utrzymanie porządku publicznego prywatnych firm ochroniarskich - ogłosił Joosep Kaasik, zastępca sekretarza generalnego ds. bezpieczeństwa wewnętrznego estońskiego MSW.

W Estonii brakuje policjantów. Pomóc mogą... firmy prywatne
W Estonii brakuje policjantów. Pomóc mogą... firmy prywatne
fot. Wirestock Creators / / Shutterstock

"W ciągu najbliższych 10 lat 41 proc. pracowników zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym będzie wymagało wymiany, a państwo i firmy zajmujące się bezpieczeństwem konkurują przecież o tę samą siłę roboczą" - powiedział w czwartek Kaasik.

Obecnie nielegalne jest angażowanie przez władze centralne czy samorządy prywatnych firm w egzekwowanie prawa. Zdaniem Tannara Tiitsara, szefowej Stowarzyszenia Estońskich Firm Ochroniarskich, współpraca władz z prywatnymi firmami jest jednak nadal możliwa bez naruszania konstytucji.

"Transport gotówki i zabezpieczenie imprez były kiedyś domeną policji, ale z powodzeniem zostały przeniesione do sektora prywatnego, a współpraca z policją układa się dobrze" - zaznaczyła. "Jestem przekonana, że istnieje sposób na nadanie firmom ochroniarskim uprawnień np. do radzenia sobie ze złodziejami w sklepach czy do utrzymywania porządku publicznego" - dodała Tiitsara.

Kaasik poinformował, że państwo dokonuje obecnie przeglądu uprawnień samorządów w kwestii pilnowania porządku i zapewniania bezpieczeństwa.

"Kiedy już to zrobimy, będziemy mogli wrócić do pytania, w jaki sposób włączyć firmy ochroniarskie w egzekwowanie prawa w gminie na podstawie umowy administracyjnej" - zapewnił przedstawiciel MSW. "Na pewno jest na to zapotrzebowanie, bo państwo nie dostaje dodatkowych środków i trzeba się dzielić problemami bezpieczeństwa" - wyjaśnił.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tomitomi
...po co im ludzie w policji ?? tam wszystko wykonuje się przez Internet !
i po sprawie .
andregru
Tam też milicyjni , wojskowi emeryci mają 45lat i zakładają prywatne firmy ochroniarskie jak w Polsce ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki