REKLAMA

W Czechach wariant omikron występuje w 95 proc. badanych próbek

2022-01-24 21:28
publikacja
2022-01-24 21:28
W Czechach wariant omikron występuje w 95 proc. badanych próbek
W Czechach wariant omikron występuje w 95 proc. badanych próbek
fot. iStockphoto / /  iStockphoto

Wariant omikron koronawirusa w Czechach w ostatnim tygodniu został wykryty w 95 proc. badanych próbek - poinformował w poniedziałek Państwowy Instytut Zdrowia (SZU). Instytut sygnalizuje pojawienie się przypadków wariantu BA.2, który pierwotnie traktowano jako podwariant omikronu.

BA.2 definitywnie potwierdzono w jednym przypadku w Ostrawie dopiero po przeanalizowaniu całego genomu. W 173 przypadkach potwierdziły to badania PCR. Próbki w dalszym ciągu będą poddawane analizie.

Eksperci podkreślili w komunikacie, że praktyka kliniczna z BA.2 w krajach dotkniętych chorobą nie wykazała dotychczas żadnych zmian w jej przebiegu. Ich zdaniem jest zbyt wcześnie na wyciąganie szczegółowych wniosków, ponieważ konieczna jest ocena wynikająca z większej liczby danych.

Według SZU nowy wariant dominuje w Danii i Szwecji, gdzie został przywieziony z Wielkiej Brytanii, dokąd miał trafić z Indii.

Odnośnie do wariantu omikron, który jest rozpowszechniony w Czechach, eksperci SZU stwierdzili, że "sytuacja epidemiczna ulega obecnie znacznemu pogorszeniu, jeśli chodzi o liczbę nowych zachorowań, ale liczba przyjęć do szpitali ma jak dotąd tendencję spadkową".

W niedzielę potwierdzono prawie 13 tys. nowych zakażeń. To najwięcej w ciągu jednej doby od wybuchu w Czechach pandemii COVID-19 w marcu 2020. Aktualnie hospitalizowanych 1 448 pacjentów, najmniej od 28 października zeszłego roku. Zmniejsza się także obciążenie oddziałów intensywnej terapii.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki