REKLAMA
Tour de spółki

W Bułgarii rodzice protestują przeciw maseczkom w szkołach

2020-09-14 14:43
publikacja
2020-09-14 14:43
fot. Halfpoint / Shutterstock

Protesty rodziców uczniów przeciw nakazowi noszenia maseczek w szkołach odbyły się w poniedziałek w Sofii, Płowdiwie, Warnie, Błagojewgradzie i innych miastach Bułgarii. Protestujący określili nakaz jako „medyczny faszyzm”. Planowane są kolejne protesty.

Zdaniem liczących po kilkadziesiąt osób grup protestujących z organizacji Zjednoczeni Rodzice, noszenie maseczek w szkołach nie ma sensu. Według obecnych rozporządzeń maseczki będą obowiązkowe na szkolnych korytarzach i na salach do wychowania fizycznego, lecz nie w klasach. „Nie rozumiem, jak wirus będzie obecny w korytarzu, a w klasie nie” – powiedział ojciec siedmiolatka.

Rodzice protestują również przeciw planowi utworzenia pomieszczeń, w których mają być umieszczane dzieci, u których przypuszcza się zakażenie, do czasu odebrania ich ze szkoły przez rodziców. Rodzice z kolei mają być karani grzywną, jeżeli spóźnią się z odebraniem potencjalnie zakażonego dziecka.

Według Michaeły Bożankowej, organizatorki protestu w Sofii, noszenie maseczek powinno być zalecane, lecz nie obowiązkowe. ”Jeżeli ktoś uważa, że maseczka chroni, niech ją nosi, lecz dzieci nie należy zmuszać. Istnieje wiele sygnałów, że maseczki, zwłaszcza dla dzieci poniżej 12 lat, szkodzą” – powiedziała w wywiadzie dla radia publicznego. Ograniczenia kontaktów między dziećmi na szkolnych podwórkach również nie mają sensu, bo dzieci mogą kontaktować się poza szkołą - dodała.

Kolejne protesty planowane są na poniedziałek wieczór i na wtorek, kiedy w Bułgarii zaczyna się rok szkolny.

Minister oświaty Krasimir Wyłczew powiedział, że w myśl ogłoszonych restrykcji dzieci będą nosiły maseczki przez mniej niż 10 proc. czasu spędzanego w szkołach, czyli mniej niż pół godziny dziennie. Według ministra rozporządzenia do walki z pandemią w bułgarskich szkołach należą do najbardziej liberalnych w Europie.

Wyłczew poinformował również, że około 300 dzieci rozpocznie rok szkolny w domu. Chodzi o uczniów, dla których zakażenie mogłoby okazać się szczególnie niebezpieczne. Aby uzyskać dla dziecka tryb nauki z domu, rodzice powinni złożyć specjalne podanie.

Według ostatnich danych resortu zdrowia w ostatniej dobie odnotowano w kraju 27 nowych zakażeń koronawirusem i trzy zgony na Covid-19. Jest to najniższy dobowy bilans infekcji od trzech miesięcy. Łącznie od marca stwierdzono w Bułgarii 17 918 zakażeń i 720 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki