W Brazylii 30,8 tys. zakażeń w ciągu doby. Bolsonaro grozi opuszczeniem WHO

2020-06-06 03:30, akt.2020-06-07 08:07
publikacja
2020-06-06 03:30
aktualizacja
2020-06-07 08:07

Brazylijskie ministerstwo zdrowia podało w piątek późnym popołudniem, że w ciągu ostatniej doby w kraju potwierdzono 30 830 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Natomiast w sobotę rząd poinformował, że podczas ostatniej doby zmarły 904 osoby i odnotowano 27 075 nowych przypadków zakażeń. Od początku pandemii w Brazylii zmarło 35 930 osób, zaś 672 846 zostało zakażonych.

/ fot. BRUNO KELLY / Reuters

Od początku pandemii zgonów jest już 35 930, potwierdzonych przypadków zakażeń 672 846. Podczas ostatniej doby wyleczono 10 290 chorych, liczba wyleczonych osób zwiększyła się do 277 149.

Brazylia, w której pierwszy przypadek koronawirusa był potwierdzony 26 lutego, zajmuje obecnie na świecie drugie miejsce pod względem liczy zainfekowanych mieszkańców.

W statystyce zgonów na Covid -19 Brazylia jest trzecia, po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W ministerstwie zdrowia Brazylii prognozują, że sytuacja ustabilizuje się w lipcu, w sierpniu zaś nastąpi zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów. Wygaszania epidemii spodziewać się należy we wrześniu.

Według wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji jest wyższa, a co więcej, Brazylia stoi w obliczu "trzeciej fazy epidemii": do wielkich miast zaczynają masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

Bolsonaro grozi opuszczeniem Światowej Organizacji Zdrowia

Prezydent Jair Bolsonaro zagroził w piątek w rozmowie ze stacją CNN Brasil, że jego kraj może pójść w ślady Stanów Zjednoczonych i wystąpić ze Światowej Organizacji Zdrowia, "jeśli nie przestanie ona być organizacją jednostronnie zaangażowaną politycznie".

Przywódca Brazylii ogłosił jednocześnie rychły "wielki powrót hydroksychlorochiny". Okazało się, że prace naukowe na temat nieskuteczności tego lekarstwa w leczeniu Covid-19 były oparte na bardzo wątłych podstawach - podkreślił szef państwa. Podobnie jak przywódca Stanów Zjednoczonych Jair Bolsonaro jest gorącym orędownikiem wykorzystania tego medykamentu w prewencji i w leczeniu Covid-19.

W ubiegłym tygodniu brazylijskie ministerstwo zdrowia ponowiło oficjalne zalecenie powszechnego stosowania hydroksychlorochiny, której skuteczność kwestionuje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia. Lekarstwo było dotąd podawane chorym na malarię.

W niedzielę władze USA i Brazylii potwierdziły, że Biały Dom przekazał Brazylii 2 mln opakowań hydroksychlorochiny. W jej nadzwyczajną skuteczność podobnie jak Bolsonaro wierzy też prezydent Donald Trump, który w połowie maja ujawnił, iż przyjmuje ten specyfik.

Bolsonaro, który od początku swej prezydentury zabiega o bardzo bliską współpracę z władzami w Waszyngtonie, również wierzy w zbawienny wpływ leku na malarię. W ubiegłym tygodniu powiedział dziennikarzom, że przechowuje kilka opakowań specyfiku na wypadek, gdyby zachorowała jego 93-letnia matkka.

29 maja prezydent USA Donald Trump poinformował, że że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Decyzję uzasadnił działaniami organizacjami dotyczącymi pandemii koronawirusa. Jego zdaniem reakcja WHO na jej wybuch nie była adekwatna, a to dlatego, że Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na Światową Organizację Zdrowia i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 milionów USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Zgodnie z prognozą przygotowaną przez Panamerykańską Organizację Zdrowia, szczyt epidemii przypadnie w Brazylii w lipcu tego roku.

Według modelu sporządzonego w oparciu m.in. o dane ministerstwa zdrowia Brazylii, zainfekowanych zostanie ok. 22 proc. Brazylijczyków, ale tylko 53 proc. z nich będzie zdradzać symptomy choroby. 150 na każdych 100 000 mieszkańców Brazylii umrze bez uzyskania należytej pomocy - twierdzą autorzy tej prognozy.

Opozycja z powodu pandemii nie rozpocznie procesu impeachmentu prezydenta

Dawaj główni przywódcy opozycji parlamentarnej, przewodniczący Izby Deputowanych Rodrigo Maia z partii liberalnych demokratów ( DEM) - druga osoba w państwie, oraz wpływowy lider socjaldemokratów w Kongresie, Felipe Rigoli oficjalnie sprzeciwili się zastosowaniu wobec prezydenta Brazylii procedury impeachmentu w oparciu o zarzut łamania przez Bolsonaro zasad działania demokratycznego państwa prawa.

Trybunał Federalny prowadzi od kilku tygodni dochodzenie w sprawie korupcji w najbliższym otoczeniu prezydenta i podejmowaniu przez niego nielegalnych działań utrudniających śledztwo. Prezydent miał też wywierać naciski na prokuraturę i policję oraz osobiście koordynować kampanią fake newsów, której celem była dyskredytacja urzędników wymiaru sprawiedliwości i politycznych przeciwników.

Jedno z dochodzeń prowadzonych przez Najwyższy Trybunał Federalny dotyczy "podejmowanych z przyczyn rodzinnych" nielegalnych ingerencji prezydenta w działalność Policji Federalnej" zakończonych zmianą jej szefa. Celem innego ma być "analiza kosztów kampanii dezinformacyjnych prowadzonych przez zwolenników Bolsonaro w mediach społecznościowych".

Prezydent w obronie stanowiska, jak twierdzi opozycja, organizuje demonstracje uliczne skierowane przeciwko Kongresowi i Trybunałowi Federalnemu.

Przedmiotem sporu między prezydentem a opozycją jest także zakres uprawnień szefa państwa z jednej strony, a prerogatywy wybieralnych instytucji demokratycznych - z drugiej, a szczególnie polityka walki z pandemią.

Elektroniczny "Jornal do Brasil", należący w kraju do najbardziej wpływowych mediów, komentując w sobotę napiętą sytuacje polityczną w kraju, napisał: "Parlamentarzyści wszystkich kierunków politycznych potępili w tym tygodniu kampanię prezydenta na rzecz zniesienia kwarantanny zastosowanej przez władze stanowe, którą prezydent krytykuje jako działanie na szkodę brazylijskiej gospodarki. Jednak podsycanie atmosfery konfliktu w państwie , jak słusznie uzsadnia opozycja, służy tylko zwolennikom prezydenta Bolsonaro . Stawiają oni bowiem na zaostrzenie atmosfery napięcia i wewnętrznego konfliktu w państwie, który uzasadniałby "działania pozaparlamentarne".

mars/ arch/ ik/ wr/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
sauk
No to widać jak zmieniły się prognozy śmiertelności wirusa. Straszyli 3-4%. A teraz ma umrzeć 150 na 100000 mieszkańców, czyli 0.15%. Ale zachoruje 22% czyli śmiertelność będzie wynosić 0.6-0.7%. I to w przypadku braku pomocy, czyli wariancie pesymistycznym.
bha
Co za dyrdymały ... Obecna śmiertelność na całym świecie i to na tylko ponad 7 mln. wykrytych testami oficjalnych zakażeń wynosi około 6 % zgonów .Wielu krajach takich jak UK ,Hiszpania ,Włochy ,Szwecja,Belgia,Holandia,Francja,Meksyk waha się między 10 a 12 % z ogólnej tam sumy wykrytych testami infekcji.Pandemia covid Co za dyrdymały ... Obecna śmiertelność na całym świecie i to na tylko ponad 7 mln. wykrytych testami oficjalnych zakażeń wynosi około 6 % zgonów .Wielu krajach takich jak UK ,Hiszpania ,Włochy ,Szwecja,Belgia,Holandia,Francja,Meksyk waha się między 10 a 12 % z ogólnej tam sumy wykrytych testami infekcji.Pandemia covid 19 jest po świecie rozprzestrzenia się cały czas po całym świecie i niestety zadomowiła się na trwałe już w wielu krajach .Obecnie codziennie przybywa na całym świecie już ponad 100 tysięcy nowych i to tylko oficjalnie wykrytych zakażonych .Więc po co mydlić oczy i opowiadać głodne kawałki no chyba ,że celowo Żałosna krótkowzroczność i nie bez celu nieodpowiedzialność. INFO https://www.worldometers.info/coronavirus/
r4k odpowiada bha
Połowa z tych 7mln jest jeszcze nie wyleczonych.
Śmiertelność wśród zakażonych (wykrytych) należy liczyć jako iloraz zgonów i liczby wyleczonych przypadków.

403k/3442k = 11,7%
bha
Cóż...Zamrażano gospodarkę w wielu krajach jak na świecie pojawiały się najpierw dziesiątki ,setki,tysiące zakażonych covid19 - odmraża się obecnie biegunkowo gospodarki w wielu krajach udając niby wygraną z Pandemią ??? jak jest już tylko oficjalnych zdiagnozowanych przypadków na świecie w większości krajów Cóż...Zamrażano gospodarkę w wielu krajach jak na świecie pojawiały się najpierw dziesiątki ,setki,tysiące zakażonych covid19 - odmraża się obecnie biegunkowo gospodarki w wielu krajach udając niby wygraną z Pandemią ??? jak jest już tylko oficjalnych zdiagnozowanych przypadków na świecie w większości krajów obecnie już blisko 7 Milionów zakażonych !!!, i niestety już ponad 400 tysięcy zgonów tragedii ludzkich ,a codziennie obecnie na świecie przybywa tylko tych oficjalnie stwierdzonych testami zakażeń ponad 100 tysięcy !!!!!.Pandemia cały czas trwa ,rozprzestrzenia się nadal po wielu krajach świata i niestety zadomowiła się ona na całym świecie i szybko na pewno się nie zakończy szczególnie po tzw.odmrożeniu.
bha
https://www.worldometers.info/coronavirus/
tomaszektoma
ale na spacerze w centurm Warszawy nie widzialem nikogo w maseczce
oprocz Hindusów z Wolt/Uber Eats

bha odpowiada tomaszektoma
Niestety....Na pewno w ten sposób Pandemia covid 19 będzie trwała i trwała etc.przynoszą coraz więcej niestety tragedii ludzkiej i strat w całej gospodarce .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki