REKLAMA

W 2022 roku skończy się pandemia i nastąpi globalne ożywienie gospodarcze. Prognoza JPMorgan

2021-12-08 17:12
publikacja
2021-12-08 17:12
W 2022 roku skończy się pandemia i nastąpi globalne ożywienie gospodarcze. Prognoza JPMorgan
W 2022 roku skończy się pandemia i nastąpi globalne ożywienie gospodarcze. Prognoza JPMorgan
fot. Dylan Martinez / / Reuters

W 2022 roku skończy się pandemia i nastąpi globalne ożywienie gospodarcze - ocenił w środę bank inwestycyjny JPMorgan. Minister finansów USA Janet Yellen ostrzegła jednak, że wariant koronawirusa Omikron może "spowodować poważne problemy" dla światowej gospodarki.

Szczepionki i nowe leki na Covid-19 przyczynią się w przyszłym roku do opanowania pandemii, co doprowadzi do "silnego cyklicznego ożywienia, powrotu globalnej mobilności i wzrostu stłumionego popytu konsumentów" - głosi prognoza JPMorgan.

Szef globalnych strategii banku Marko Kolanovic poinformował, że JPMorgan spodziewa się wzrostów indeksu S&P 500 o blisko 8 proc.

"Nasza ocena jest taka, że 2022 będzie rokiem pełnego odbicia się globalnej gospodarki i powrotu do normalnych warunków ekonomicznych i rynkowych sprzed wybuchu pandemii Covid-19" - dodał Kolanovic.

Jednak dziennik "The Hill" przytacza wypowiedź Janet Yellen z ubiegłotygodniowej konferencji Reuters Next. Minister finansów oceniła wówczas, że wariant koronawirusa Omikron może "spowodować poważne problemy" światowej gospodarki, choć ma ona nadzieję, że nie dojdzie do jej "znaczącego spowolnienia".

Na rynkach panuje "spora niepewność" - dodał Yellen i podkreśliła, że amerykański resort finansów "nadal ocenia ryzyko".

Tygodnik "Economist" również uznał w ubiegłym tygodniu, że jest za wcześnie na przedstawianie solidnych prognoz gospodarczych, ponieważ nadal nie wiadomo, jak niebezpieczny okaże się wariant wirusa Omikron. Ostrzegł jednak, że stanowi on poważne zagrożenie dla światowej gospodarki.

W swoim półrocznym, jesiennym raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że skorygował w dół prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2021 roku o 0,1 punktu procentowego, do 5,9 proc. i obniżył perspektywę wzrostu USA o 1 punkt proc., do 6 proc.

Ocenił też, że "źródłem poważnego niepokoju pozostaje rozwarstwienie perspektyw gospodarczych", które będą znacznie lepsze dla krajów zamożnych i dadzą im szanse na szybsze odrobienie strat po kryzysie.

Spowolnienie gospodarcze w krajach biednych, związane z rozpowszechnieniem się wariantu wirusa Delta, stanowić będzie "poważne ryzyko" pogorszenia warunków życiowych - ostrzegł Fundusz.

Poinformował też, że zakłada, iż pozostałe gospodarki rozwinięte wrócą do tempa wzrostu gospodarczego sprzed pandemii w połowie 2022 roku. (PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
carlito1
Pandemia się nie skończy, to jest za dobry biznes.
bhaha
pandemia czego? ...STRACHUUUUU!
bo na to umierają
puk puk
grab
Pandemia skończy się w 2222 r.!
godojoshi
Czytaj, w 2022 inflacja przywali ze zdwojoną siłą, że o 8% będziemy tylko marzyć. Nie ma innej możliwości jeżeli podaż cały czas kuleje. Plan na globalną redukcję długów poprzez inflację nabiera rozpędu. Zapłacą tylko za to zwykli ludzie posiadający oszczędności w klasycznym pieniądzu. Wszystko inne czego nie Czytaj, w 2022 inflacja przywali ze zdwojoną siłą, że o 8% będziemy tylko marzyć. Nie ma innej możliwości jeżeli podaż cały czas kuleje. Plan na globalną redukcję długów poprzez inflację nabiera rozpędu. Zapłacą tylko za to zwykli ludzie posiadający oszczędności w klasycznym pieniądzu. Wszystko inne czego nie można od tak wydrukować jednym pstrykiem będzie drożało.
xiven
plandemia skończy się tylko wtedy gdy ludzie zrozumieją że ma się nie skończyć nigdy

Powiązane: Podsumowania 2021, prognozy 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki