W 2018 r. prawie wszystkie spółki węglowe osiągnęły dodatnie wyniki finansowe

W 2018 r. prawie wszystkie polskie spółki węglowe, poza Tauronem Wydobycie, uzyskały dodatnie wyniki finansowe - poinformowali w czwartkowym oświadczeniu szefowie pięciu górniczych firm. Jak podali, branża zredukowała koszty, stale poprawia wydajność pracy i zwiększa nakłady na inwestycje.

(fot. Agnieszka Materna / Materiały dla mediów)

Pod oświadczeniem, odnoszącym się do prasowych doniesień o ujemnych wynikach finansowych górniczych firm mimo rosnących cen węgla, podpisali się prezesi i wiceprezesi Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), Lubelskiego Węgla Bogdanka, Tauronu Wydobycie oraz katowickiego Węglokoksu.

Największy krajowy producent węgla kamiennego - Polska Grupa Górnicza - poinformowała, że w minionym roku wypracowała na podstawowej działalności ponad 490 mln zł zysku, wobec 86 mln zł rok wcześniej.

"W minionym roku Polska Grupa Górnicza zarabiała na każdej tonie wydobytego węgla 25 zł; jest to najlepszy wynik, zarówno w przypadku PGG, jak i jej poprzedniczki, Kompanii Węglowej. Spółka realizuje także ambitny plan inwestycyjny, przeznaczając każdego roku na zakup sprzętu oraz przygotowanie nowych wyrobisk około 2 mld zł" - czytamy w oświadczeniu.

Wynik finansowy Węglokoksu wyniósł w minionym roku 113 mln zł brutto. W stosunku do 2017 r. spółka o 20 proc. zwiększyła przychody i - jak podano w czwartek - "dokonała znaczącej dywersyfikacji rynkowej, stając się spółką handlową działającą na wielu marżowych rynkach i w różnych kategoriach produktowych".

Dodatni wynik wypracowała także należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj, posiadająca kopalnię Bobrek-Piekary. W 2018 r. wydobyła ona ok. 2,5 mln ton węgla, a jej wstępnie szacowany zysk brutto wyniósł ok. 56 mln zł.

"W 2018 r. roku spółki grupy kapitałowej Węglokoks przeznaczyły na wydatki inwestycyjne 235 mln zł; w tym roku planowane wydatki inwestycyjne wyniosą ponad 210 mln zł. Będą to w dużej mierze inwestycje odtworzeniowe, modernizacje i unowocześnianie infrastruktury, zakup maszyn i urządzeń oraz duże projekty logistyczne" - podała spółka.

Grupa kapitałowa JSW w ciągu trzech kwartałów ub. roku wypracowała 1,44 mld zł zysku netto. Przychody ze sprzedaży wyniosły 7,3 mld zł wobec 6,7 mld zł w tym samym okresie 2017. "Wzrost przychodów był efektem sprzedaży większej ilości węgla i trendów cenowych na rynku koksu" - poinformowała w oświadczeniu JSW. Wyniki spółki za cały ub. rok nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane. Również JSW realizuje inwestycje, m.in. zmierzające do wzrostu produkcji węgla w kolejnych latach.

Stały wzrost i stabilizację przychodów notuje także - jak napisano w oświadczeniu - podlubelska kopalnia Bogdanka, której prawie cała produkcja sprzedawana jest w oparciu o kontrakty długoterminowe, zawierające formuły cenowe wyznaczające poziom cen na dany rok.

"Zastosowanie formuł cenowych stabilizuje przychody spółki w długim okresie, ale jednocześnie sprawia, że zmiany cen surowca na rynku - zarówno wzrost jak i spadek - odzwierciedlone są w przychodach firmy z rocznym opóźnieniem. Powyższe oznacza, iż wpływ wzrostu cen węgla obserwowany w roku 2018, znajdzie odzwierciedlenie w wynikach spółki w 2019 roku" - wyjaśnili przedstawiciele Bogdanki.

Szefowie spółek węglowych oszacowali, że w 2018 r. wysokość odprowadzonych przez te firmy podatków do budżetu państwa i związanych z nim instytucji przekroczyła 5 mld zł.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pś/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 2 pluto85md

PGG juz jest bankrutem, tylko nikt nie chce tego przyznac. I oczywiscie gdy cena wegla jeszcze nieco spadnie bedzie sie obwinialo koniunkture.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil