W 2018 r. ostatnia szansa na dopłaty w programie MdM

Pieniądze w ramach dopłat z programu "Mieszkanie dla młodych", o które będzie można się starać od 1 stycznia 2018 r. prawdopodobnie skończą się w ciągu kilku dniu - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

(Materiały dla mediów)

Płochocki podkreślił, że "chętni powinni rozpocząć przygotowania już dzisiaj, styczeń to ostatnia okazja na dopłatę". "Należy już dzisiaj znaleźć lokale, które kwalifikują się do dopłaty na interesującym nas obszarze, sprawdzić swoją zdolność kredytową, ustalić wszystkie szczegóły ze sprzedającym i z bankiem, tak aby mieć komplet dokumentów przed Nowym Rokiem" - dodał.

Zdaniem dyrektora "szybkość złożenia wniosku jest szczególnie istotna, ponieważ zainteresowanie programem było ogromne za każdym razem, kiedy był otwierany nabór wniosków, a chętnych do skorzystania z ostatniej już puli z pewnością nie zabraknie".

Przypomniał, że o zakwalifikowaniu się do programu MdM decyduje kolejność złożenia wniosków. "Rozpoczęcie przygotowań w styczniu z pewnością zdyskwalifikuje nas z udziału w programie. Jeżeli już uda nam się dopełnić formalności i nie zabraknie dla nas środków, to o wysokości dopłaty, jaką otrzymamy zadecyduje to, czy mamy dzieci oraz metraż nieruchomości, którą chcemy nabyć" - tłumaczył.

Zaznaczył, że nie wszystkie mieszkania kwalifikują się do dopłat - mieszkanie musi mieć maksymalnie 75 mkw. (85 mkw. dla rodzin z trójką dzieci), a dom do 100 mkw. (110 mkw. dla rodzin z trójką dzieci).

Płochocki ubolewa, że "pomimo ogromnej popularności, na razie nie zanosi się na to, aby program miał być przedłużony". "Jego miejsce ma zająć nowy rządowy projekt Indywidualnych Kont Mieszkaniowych - niestety pierwsze wypłaty z tego programu nie zaczną się wcześniej niż w 2023 r. Oznacza to, że osoby, które nie mają obecnie wymaganej zdolności kredytowej lub nie zdążą skompletować wymaganych dokumentów, nie będą mogły skorzystać ze wsparcia" - stwierdził.

"Biorąc pod uwagę wnioski, które zostały złożone od początku trwania programu do 30 września 2017 roku zawartych zostało 97 tys. 590 umów kredytowych. Wartość dofinansowania, które zostało udzielone w ramach podpisanych umów wyniosła 2,5 mld zł" - powiedział.

Wyraził przekonanie, że "przedłużenie programu +Mieszkanie dla młodych+ spotkałoby się z entuzjastycznym przyjęciem przez wiele osób i rodzin, które skorzystałyby z programu". "Cały czas apelujemy do rządu o przedłużenie programu MdM do czasu pierwszych wypłat z programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych" - podsumował.

Górka: Pieniądze na 2018 r. wyczerpią się w kilkanaście dni

Pula środków przeznaczona na dopłaty w ramach programu "Mieszkanie dla młodych w 2018 r. już w połowie się wyczerpała - mówił PAP dyrektor ds. rozwoju w serwisie e-bazanieruchomości.pl Maciej Górka. W jego ocenie pula MdM na 2018 r. skończy się w kilkanaście dni.

"Rządowy program wsparcia zakupu mieszkań w MdM cieszy się tak ogromną popularnością, że BGK na ten cel wydał już 2,5 mld zł, a kolejne transze budżetu celowego rozchodzą się wśród beneficjentów w ciągu kilku dni od uruchomienia" - zauważył Górka.

Dodał, że niestety program nie będzie kontynuowany dłużej niż do końca 2018 roku, a pula środków przeznaczona na ostatni rok funkcjonowania programu jest już połowie wyczerpana. O pozostałe 381 mln zł będzie można starać się od 1 stycznia 2018 r. Szacuje się, że kwota ta powinna wystarczyć na udzielenie około 16 tys. kredytów.

"Należy mieć na uwadze, że liczyć się będzie kolejność składania wniosków, a to oznacza, że osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania będą musiały zwrócić szczególną uwagę na kompletność dokumentów i pilnować terminu rozpoczęcia ich przyjmowania" - przestrzegł dyrektor.

W jego opinii "oferowana pula środków wyczerpie się w ciągu kilkunastu dni". Wskazał, że "szacunek ten przyjęty został w oparciu o poprzednio wypłacane transze".

Warto pamiętać - jak podkreślił Górka - że o ile oferowane wsparcie dla wielu nabywców jest jedyną szansą na zakup mieszkania na kredyt, ponieważ pokrywa ono wymagany przez KNF minimalny wkład własny, o tyle "nad każdym beneficjentem wisi groźba zwrotu, gdy nie spełni on wymagań umownych w pierwszych 5 latach". Przypomniał, że za złamanie zasad uważa się na przykład zbycie, wynajem lub użyczenie lokalu.

Prezes Grupy Inwest: Zakończenie MdM zmotywowało do zakupu mieszkań

Zakończenie programu "Mieszkanie dla młodych" w 2018 r. niewątpliwie zmotywowało wiele osób do szybszego zakupu mieszkań - mówił PAP prezes Grupy Inwest Piotr Hofman. Ocenił, że wpłynęło to pozytywnie na rynek nieruchomości w 2017 r.

Jak wskazał Hofman, głównymi zaletami MdM były: "brak konieczności posiadania wkładu własnego na zakup lokalu, oraz samo dofinansowanie w niemałych przecież kwotach".

Zdaniem prezesa "wraz z wygaszeniem programu dopłat +Mieszkanie dla młodych+ oraz rozpoczęciem rządowego programu +Mieszkanie Plus+ przydałoby się wprowadzenie jakiegoś odpowiednika dla tego pierwszego, czyli preferencyjnych warunków zakupu mieszkań dla tych, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe chcą realizować poprzez zakup mieszkania na rynku deweloperskim".

"Biorąc przykład z krajów zachodnich, wydaje się, że dobrym pomysłem byłoby na przykład nałożenie na banki kredytujące nabywców, obowiązku ustalenia w ramach podpisywanych umów, jednej ryczałtowej stopy procentowej na wszystkie lata kredytu - stałej stopy procentowej dla indywidualnych kredytów hipotecznych na cały okres kredytowania" - zaproponował.

Jak ocenił, "to proste rozwiązanie może okazać się znaczącym elementem stymulującym rynek mieszkaniowy". "Dla wielu kupujących, to właśnie ta niewiadoma, w jakiej wysokości kształtować się będą spłaty rat, jest czynnikiem, który często wpływa negatywnie na decyzję o zakupie mieszkania" - tłumaczył.

Banki - jak dodał - jako profesjonalne podmioty finansowe powinny zapewniać kredytobiorcom stabilność i niezmienność stawek spłacanych hipotecznych rat kredytowych. "W ramach różnych produktów finansowych, banki jako profesjonaliści mogą z łatwością zagwarantować sobie bezpieczeństwo takich transakcji. Wprowadzenie tych regulacji byłoby znakomitą kontynuacją kończącego się już MdM-u" - powiedział.

Zaznaczył, że "gotowe wzorce są od dawna na rynkach Europy Zachodniej".

autor: Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit

edytor: Anna Mackiewicz

kfk/ mp/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 40 lenaa

Całe szczęście, że ten program się kończy. Dopłaty dla deweloperów i banków to nie jest dobry pomysł.

! Odpowiedz