W 2017 r. strażacy interweniowali ponad pół miliona razy

Ponad pół miliona razy interweniowali strażacy w 2017 r., każdego dnia na pomoc potrzebującym wyruszało ponad 5 tys. strażaków - podało MSWiA. Ponad 60 proc. stanowiły interwencje związane z wypadkami drogowymi, wichurami, opadami deszczu.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę około 30 tys. 500 funkcjonariuszy.

W 2017 r. strażacy interweniowali prawie 520 tys. razy, to o 16 proc. więcej niż w 2016 r. Jak wskazuje MSWiA, jest to najwyższa liczba interwencji, w których uczestniczyli strażacy na przestrzeni lat.

Wśród ubiegłorocznych interwencji, pożary stanowiły niecałe 25 proc. wszystkich zagrożeń, ponad 68 proc. stanowiły interwencje związane z miejscowymi zagrożeniami (wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.).

W piątek w siedzibie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, wraz z komendantami wojewódzkimi, powiatowymi i miejskimi Państwowej Straży Pożarnej, podsumowali działania formacji w 2017 r.

Szef MSWiA podziękował strażakom za rok wytężonej pracy, szczególnie za sprawne usuwanie skutków nawałnic, które przeszły nad Polską.

"To był wyjątkowy rok, w którym musieliśmy się, jako państwo i naród, zmierzyć z niespotykaną w tej części Europy anomalią pogodową, która dotknęła Polskę w sierpniu. Wywiązaliście się z tego zadania wzorowo - powiedział cytowany w komunikacie Brudziński. Podkreślił, że na strażakach spoczywa zarówno odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców, jak i kolegów ze służby.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował, że w Ochotniczych Strażach Pożarnych, służy ponad 360 tys. druhów. Zwrócił się do komendantów PSP, aby utrzymywali bliskie kontakty ze strażakami-ochotnikami i służyli radą w kwestiach finansowania OSP.

W 2017 r. MSWiA przekazało OSP dotacje w wysokości 124 mln zł( w 2016 r. - było to 109 mln zł). "Możemy, zatem powiedzieć o ponad 13-proc. wzroście dotacji tylko w ciągu jednego roku. Warto zauważyć, że strażacy-ochotnicy są również objęci Programem Modernizacji Służb Mundurowych. Jednostki OSP w ciągu 4 lat otrzymają z programu 501 mln zł" - wskazano w komunikacie.

W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych w latach 2017-2020 Państwowa Straż Pożarna otrzyma łącznie 957 mln zł. Za te pieniądze mają powstać nowe komendy, zakupione zostaną nowe wozy ratowniczo-gaśnicze oraz wyposażenie dla strażaków.

Strażacy mają też otrzymać podwyżki. Pierwsze - uruchomione zostały na początku 2017 r. Zaś od 1 maja podwyżki otrzymają najmniej zarabiający i nowo przyjęci funkcjonariusze wszystkich służb podległych MSWiA. W 2019 r. podwyżka znów obejmie wszystkich.

"Wzrost wynagrodzeń ma być jednym z elementów, który zachęci młodych ludzi do wstąpienia do służby" - podkreślono.(PAP)

autor: Krzysztof Markowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil