REKLAMA

W 2016 roku miedź po 3,8 tys. USD za tonę?

2015-11-19 08:23
publikacja
2015-11-19 08:23
W 2016 roku miedź po 3,8 tys. USD za tonę?
W 2016 roku miedź po 3,8 tys. USD za tonę?
/ materiały dla mediów

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie nadal spadają z powodu obaw o słabnącą gospodarkę Chin, która będzie potrzebować mniej metali przemysłowych - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME tanieje o 0,8 proc. Tona metalu kosztuje 4.630 USD.

fot. / / Bankier.pl
"Mamy wyprzedaż metali. Naturalnie głównym czynnikiem tego jest spadający popyt w Chinach" - mówi James Glenn, starszy ekonomista National Australia Bank Ltd.

Tymczasem analitycy nie wykluczają, że w przyszłym roku cena metalu może spaść nawet do 3.800 USD za tonę, o 18 proc. wobec obecnych notowań.

Ed Meir, analityk INTL FCStone Inc., uważa, że notowania miedzi mogą osiągnąć ten poziom, bo w Chinach, które są największym odbiorcą metalu na świecie, nie będzie w 2016 r. wzrostu popytu.

"W ciągu 6 tygodni cena miedzi spadła z 5.300 do 4.700 dolarów za tonę, dlatego inwestorzy są tym trochę zszokowani" - mówi Meir.

"Producenci miedzi coś muszą z tym zrobić. Już jest pora na zmniejszanie produkcji miedzi, albo przynajmniej podejmowanie decyzji o takich działaniach" - dodaje.

Jaka jest odpowiedź producentów miedzi? Chilijski producent miedzi - firma Codelco, która jest największym dostawcą metalu na świecie, nie rozważa redukcji produkcji miedzi i raczej skupi się na obniżaniu swoich kosztów, aby poradzić sobie ze spadającymi cenami miedzi na światowych giełdach metali - poinformował prezes Codelco Nelson Pizarro.(PAP)

aj/ jtt/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~lelo
Za spadkiem cen miedzi stoją fundy chińskie,które swe portfele opierają na kontr.CU,teraz grają na zniżkę ,za moment odkupią,tylko kiedy?
~zaqu
W myśl zasady, że analitycy zawsze się mylą - należy wierzyć, że cena miedzi odbije w górę!
Bo gdy teraz spadła do 4.700 dolarów za tonę, to oni mówią, że dalej spadnie na 3.800!
A gdy cena miedzi wynosiła 5.300 dolarów za tonę, to analitycy radzili kupować, bo wzrośnie do 6.700...
~surf
A ja powiem, że cena miedzi będzie oscylować około 7000 tys. i mam takie samo prawdopodobieństwo trafienia jak analityk z podejrzanego artykułu!
~hiob
Dla KGHM ważne jest po ile będzie usd, a nie po ile cu
~ppppaaaa
A co to za jasnowidz stwierdził skoro nikt tak naprawdę niezna dokładnie rynku Chin a zreszta kghm do Chin pcha tylko 10% miedzi
~seth
chyba bliżej 15% ale przecież to i tak nie o to chodzi...
~fund odpowiada ~seth
dokładnie 11,8%
~piko
20 zl za kg hmm to juz marzenie...
~Seba
Wolne żarty z nas robią paliwa drożeją a miedź tanieje
~CZŁOWIEK
ROPA Z ROSJI SPROWADZANA JEST POPRZEZ SPÓŁKĘ NA CYPRZE - A TAM PODATKI PODNIEŚLI, NO I OPALONA SŁOŃCEM - MUSI DROŻSZA BYĆ -TAK JAK ...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki