REKLAMA

W 2015 roku stopy procentowe wzrosną do 4,0%? Prognoza

2013-12-31 13:36
publikacja
2013-12-31 13:36

Do listopada 2014 r. RPP utrzyma poziom stóp procentowych na obecnym poziomie, a następnie do końca 2014 r. stopy wzrosną do poziomu 3,0 proc. - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Stopy procentowe w 2014 i 2015 roku
Źródło: Thinkstock

Ich zdaniem, w 2015 r. RPP zdecyduje się na podniesienie poziomu stóp do 4,0 proc.

"Obcinając stopy procentowe o 225 pb, do poziomu 2,50 proc., RPP zakończyła cykl luzowania pieniężnego w lipcu 2013 roku. Oczekujemy, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez następne 9-12 miesięcy. Zacieśnianie polityki monetarnej najprawdopodobniej zacznie się pod koniec 2014 roku" - napisano w raporcie banku.

porównywarka kredytów

"W naszym bazowym scenariuszu oczekujemy, że NBP zacznie cykl zacieśniania w listopadzie 2014 roku (w związku z publikacją projekcji na 2015 rok). Jesteśmy zdania, że NBP podniesie poziom stóp do 3,0 proc. na koniec 2014 roku, a następnie do 4,0 proc. w 2015 roku" - dodano. (PAP)

Niższy Wibor to korzyść dla kredytobiorcy, ale banki – rekompensując sobie straty – podniosły marże (artykuł Zuzanny Brud z Bankier.pl).

nik/ dan/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Michał
jest 15 marca 2015 - stawka referencyjna 1,50%, WIBOR3m na poziomie 1,65%.
Te prognozy są bez pokrycia w rzeczywistości. Teraz już możemy być pewni że nawet RPP nie trzyma się swoich obietnic.
~faq
ty czytać umiesz? prognozowali analitycy banku pko bp.
~pytająca
lepiej teraz kupić mieszkanie czy poczekać jeszcze parę m-cy (z kredytem 50%)?
~faq
załatw sobie ratę stałą (nieopartą na stawce wibor3m) będzie trochę droższy niż 'zwykły' w tej chwili, ale jeśli ta stawka wzrośnie o 3% (z 1,65 do 4,65) to również o 3% wzrośnie oproc kredytu hipotecznego. przy dłuższym terminie, np 30-35 lat ma to ogromne znaczenie dla raty (o 50% może wzrosnąć). przy załatw sobie ratę stałą (nieopartą na stawce wibor3m) będzie trochę droższy niż 'zwykły' w tej chwili, ale jeśli ta stawka wzrośnie o 3% (z 1,65 do 4,65) to również o 3% wzrośnie oproc kredytu hipotecznego. przy dłuższym terminie, np 30-35 lat ma to ogromne znaczenie dla raty (o 50% może wzrosnąć). przy krótszym okresie 20-30%.
~evellen odpowiada ~faq
Jaki bank udziela pozyczek nieopartych na WIBORZE ?
~Kuba
Ktoś za takie prognozy bierze pieniądze. ..
~Marek
Mamy 26.09.2014 i te prognozy okazały się "do prognozy".
~big009
Nie masz racji z tymi stopami.
Generalnie, rzeczywiście jest tak, że niskie stopy=tańsze mieszkania, wysokie stopy=droższe mieszkania. Ale dzisiaj, w Polsce mamy ZA DUŻO mieszkań!
Czy zdajecie sobie sprawę ile starszych osób chce sprzedać swoje mieszkanie? A przecież za 10 lat ma nas, Polaków być o kolejne 2 mln
Nie masz racji z tymi stopami.
Generalnie, rzeczywiście jest tak, że niskie stopy=tańsze mieszkania, wysokie stopy=droższe mieszkania. Ale dzisiaj, w Polsce mamy ZA DUŻO mieszkań!
Czy zdajecie sobie sprawę ile starszych osób chce sprzedać swoje mieszkanie? A przecież za 10 lat ma nas, Polaków być o kolejne 2 mln mniej!
Coraz częściej mieszkanie będzie stało puste, a ci co chcą sprzedać będą musieli zejść o 30-40% z ceny!
Ale i tak nie wszystkie mieszkania znajdą kupca!
Ceny polecą w dół i to będzie już jazda bez trzymanki!
Za 10 lat, średnie mieszkanie=cena samochodu średniej klasy!
~wig007
Wystarczy popatrzeć na wykresy stóp i wibor z ostatich kilku lat. Po wzrostach, maksimum i cięciach - co trwa około dwóch lat - przychodzi czas niskich stóp - też około dwóch lat. Wyjątkiem jest początek 2009, gdzie zaczęto ciąć radykalnie trochę wcześniej, stąd ówczesna wściekłość lobby bankowego i próby Wystarczy popatrzeć na wykresy stóp i wibor z ostatich kilku lat. Po wzrostach, maksimum i cięciach - co trwa około dwóch lat - przychodzi czas niskich stóp - też około dwóch lat. Wyjątkiem jest początek 2009, gdzie zaczęto ciąć radykalnie trochę wcześniej, stąd ówczesna wściekłość lobby bankowego i próby manipulowania wiborem w 2009 roku.

Obecnie i tak mamy jedne z najwyższych stóp w Europie, przypomnijmy Czechy lub strefę euro ze stopami zbliżonymi do zera. Bez koniunktury, produkcji, zatrudnienia i konsumpcji nie ma również oszczędzania. Jak ma oszczędzać hurtownik, skoro nikt nie kupuje jego towarów?

Zaklęcia pracowników banków i drobnych ciułaczy nie powinny mieć znaczenia dla zdrowej gospodarki.

Stopa referencyjna maksymalnie 4% to zdrowy scenariusz, wysokie stopy i nieuzasadnione zyski banków dławią gospodarkę i drenują kieszenie Polaków, bo zyski z banków są wywożone za granicę.

Im dłużej będą utrzymywane niskie stopy, tym dla nas lepiej.

A kredyt hipoteczny należy brać wtedy, gdy są wysokie stopy. Wtedy są niższe marże, a cykl inwestycji trwa zazwyczaj ze dwa lata i wkraczamy w okres spłacania akurat wtedy, gdy stopy zaczynają spadać. Wtedy przypadną do spłacenia te najwyższe raty, z odsetklami od całości kredytu. Branie kredytu z tzw. równymi ratam to głupota kredytobiorcy, który ulega naciągaczom z banku.
~leon
Tylko częściowo masz rację (wig007). Przy wysokich stopach realne ceny nieruchomości są znacznie wyższe niż te obecnie przy niższych. Nie bez powodu są niższe. Napiszę slogan "Tani pieniądz, to zakupy tanie. Drogi pieniądz to i zakupy drogie" Niby oczywiste, ale nie dla wszystkich.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki