W 2009 roku do IKE będzie można wpłacić 9,6 tys. zł

Osoby dobrowolnie oszczędzające na emeryturę w 2009 roku zyskają zachęty do gromadzenia wyższych kwot na indywidualnych kontach emerytalnych. Nie zapłacą podatku od dochodów kapitałowych, jeśli ich roczna wpłata do IKE wyniesie prawie 10 tys. zł. Obecnie jest ponad dwukrotnie niższa. Miedzy innymi takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych, która znajduje się już w konsultacjach społecznych. Proponowane zmiany mają, w ocenie rządu spowodować, że więcej Polaków będzie indywidualnie oszczędzać na emeryturę. Eksperci uważają, że to za mało. Ich zdaniem prawdziwą zachętą byłyby ulgi podatkowe.

Wyższy limit w IKE

Przygotowana przez resort pracy nowelizacja ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. nr 116, poz. 1205 z późn. zm.) przewiduje, że roczny limit wpłat na IKE wzrośnie z 1,5-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej do trzykrotności tej płacy. W założeniach do ustawy budżetowej na 2009 rok rząd przyjął, że wynagrodzenie to wyniesie 3189 zł. Oznacza to, że rocznie na IKE będzie można wpłacić 9,56 tys. zł (w tym roku 4055,12 zł).

– Podnosząc limity wpłat, chcemy zachęcić Polaków do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej. Zdaniem prof. Tadeusza Szumlicza z SGH, propozycja rządowa może się spotkać jedynie z zainteresowaniem zamożniejszych Polaków.

– Dla osób mniej zamożnych nie ma znaczenia, czy limit wynosi 4 czy 9,5 tys. zł. One i tak nie będą miały z reguły wolnych środków na dobrowolne opłacanie składek – mówi Tadeusz Szumlicz.

Nowelizacja przewiduje też, że limit wpłat na IKE w kolejnym roku nie może być niższy niż w roku poprzednim. Nawet więc jeśli na przykład wynagrodzenia miałyby zmaleć w 2010 roku, to limit obowiązujący na 2010 rok będzie wynosił tyle, ile w 2009 roku.

Od przyszłego roku oszczędzający w pracowniczych programach emerytalnych (PPE) będą też mogli wpłacać dobrowolnie do tych programów kwotę odpowiadającą 4,5-krotności prognozowanego wynagrodzenia. Obecnie limit ten jest ustalony jako 3-krotność limitu wpłat do IKE. Wzrośnie więc w przyszłym roku do 14 350,5 zł, z kwoty 12 165,36 zł.

Łatwiej wycofać pieniądze

Obecnie osoba, które nie ukończyła 60 lat, jeśli chce skorzystać ze środków zgromadzonych w IKE, musi rozwiązać umowę dotyczącą oszczędzania. Otrzymuje wtedy zwrot całości zgromadzonych środków, które są pomniejszone o 19-proc. podatek od dochodów kapitałowych. To może zniechęcać wiele z nich do założenia konta, bo trzeba zamrozić pieniądze na długie lata i nie można skorzystać z nich nawet w razie nieoczekiwanego zdarzenia losowego, np. śmierci osoby najbliższej czy choroby.

W jaki sposób Rząd chce uelastycznić zasady zwrotu i wypłaty pieniędzy z IKE ? W jaki sposób będą mogły wypłacać osoby, które ukończyły 60 lat ? Ilu Polaków z 15,5 mln pracujących dobrowolnie oszczędza na starość w tzw. III filarze ? Dlaczego Polacy sami nie oszczędzają na emeryturę ?

Więcej: Gazeta Prawna 16.07.2008 (138) – str.13

Paweł Jakubczak
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne