REKLAMA

Von der Leyen: UE potrzebuje własnych zdolności wojskowych

2021-02-26 13:30, akt.2021-02-26 14:07
publikacja
2021-02-26 13:30
aktualizacja
2021-02-26 14:07
Komisja Europejska

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w piątek na konferencji prasowej po dwudniowym wideoszczycie UE, że Unia potrzebuje własnych zdolności wojskowych. Podkreśliła, że sposobem na to jest program PESCO.

W konkluzjach przyjętych drugiego dnia szczytu unijni przywódcy podkreślili znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych oraz gotowości operacyjnej w UE.

"Jedną z naszych głównych słabości jest fragmentaryzacja różnych systemów wojskowych. Brak interoperacyjności. Koszty są zbyt wysokie. (...) Jednym z celów autonomii strategicznej UE jest wspólne podejście do zdolności wojskowych. Tak żeby nie tylko istniała interoperacyjność, ale też możliwość dzielenia się zasobami" - przekonywała szefowa KE po zakończeniu obrad.

"NATO jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa europejskiego. Ale Unia Europejska jako całość ma więcej zadań, jeśli chodzi o stabilizację i bezpieczeństwo, niż zadania w ramach NATO. Musimy być na to gotowi" - podkreśliła.

Według von der Leyen, odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest stworzone w 2017 roku PESCO - traktatowy mechanizm współpracy wojskowej i obronnej obejmujący 25 państw członkowskich UE.

"PESCO jest wspierane nowym, liczącym 8 mld euro Europejskim Funduszem Obronnym i pomoże nam rozwinąć zdolności wojskowe Europy razem. Mamy przemysł, mamy wiedzę. To czego potrzebujemy, to wykorzystanie innowacji w służbie wspólnych zdolności wojskowych" - zaznaczyła.

Szefowa KE zwróciła też uwagę, że południowe sąsiedztwo UE jest dla Wspólnoty "strategicznie ważne" w kontekście bezpieczeństwa i stabilności. "Zdecydowaliśmy odnowić nasze partnerstwo z południowym sąsiedztwem, po pierwsze po to, aby walczyć z pandemią" Covid-19 - wskazała von der Leyen.

Również w kontekście bezpieczeństwa przewodnicząca KE mówiła o zbyt dużej zależności Unii w niektórych "krytycznych łańcuchach dostaw". W długim okresie rozwiązaniem tego problemu będzie - jej zdaniem - przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Wtórował von der Leyen przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i również przekonywał, że UE musi działać w bardziej strategiczny sposób, żeby bronić swoich interesów i promować wartości.

"Musimy zwiększyć naszą zdolność do autonomicznego działania i wzmocnić współpracę z partnerami" - ocenił Michel.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński (PAP)

asc/ luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
itso_nie_oddawaj_figur
czytać: Niemcy potrzebują armii
max5000
Polska nie może się nigdy zgodzić na armię UE. Wtedy socjaliści i liberałowie będą wprowadzać siłą lewicową propagandę i praworządność wg Brukseli. Jest NATO ale nie ma zgody na NATO bis.
born2roll
Ale kogo interesuje zdanie trollowni z Olgino na temat zasadności utrzymywania europejskiej armii?
marynapilecka
Wtedy komuchy z UE sprawdzali by praworządność czołgami lub wolny rynek (czyli kolonizacje gospodarczą) myśliwcami!

max5000
Niestety wszystko w tym kierunku zmierza.
przemek_opinia
Przecież UE i ideologii lewicowej od zawsze chodziło o ograniczanie liczby wojsk. Przecież nie ma zagrożeń na świecie. Przecież ideologia lewicowa wyraźnie realizowana w UE ciągle redukowała i przymuszała inne kraje do zmniejszenia liczby żołnierzy. (Spójrzcie sobie na statystyki za PO do 2015r.) I NAGLE następuje Przecież UE i ideologii lewicowej od zawsze chodziło o ograniczanie liczby wojsk. Przecież nie ma zagrożeń na świecie. Przecież ideologia lewicowa wyraźnie realizowana w UE ciągle redukowała i przymuszała inne kraje do zmniejszenia liczby żołnierzy. (Spójrzcie sobie na statystyki za PO do 2015r.) I NAGLE następuje zmiana? O nie, nie powiecie mi, że jesteście tak niekompetentni, że po 15 latach polityki "stop army" teraz zmieniacie zdanie. Czyli co? Ci którzy mówili, że redukcja wojska jest zła mieli rację? Oczywiście, że mieli, ale zakłamany ideologizm z UE tego nie przyzna.
samsza
To oczywiste, że tęczowe wojska, jak w USA, powinny być bez rasistów, najlepiej z kobiet i mniejszości o ciemniejszej karnacji.
aod
Przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest niczym innym jak tak wyśmiewaną przez liberałów autarkią.
itso_nie_oddawaj_figur
być moze dlatego ze warto sobie pomagać w końcu wszyscy jesteśmy połączeni oddychamy tym samym powietrzem ?
wyrwin666
Coś mi to przypomina ... Układ Warszawski ? ... Rozumiem,że w kraju w którym będzie nie tak jak się UE podoba będziecie nieśli "bratnią pomoc" jak Związek Radziecki na Węgrzech i Czechosłowacji ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki