REKLAMA

Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Pracuje tam 1500 osób

2023-03-16 13:26
publikacja
2023-03-16 13:26

W wydanym w czwartek komunikacie Volvo Buses podało, że zamknie swoją fabrykę we Wrocławiu w I kwartale 2024 roku. "Decyzja o stopniowym wygaszeniu produkcji kompletnych autobusów i autokarów będzie miała wpływ na około 1600 miejsc pracy, z czego około 1500 we Wrocławiu" - dodają przedstawiciele firmy. 

Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Pracuje tam 1500 osób
Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Pracuje tam 1500 osób
fot. Jeppe Gustafsson / / Shutterstock

Volvo Buses zapowiedziało, że zmienia swój model biznesowy w Europie i wdraża "to samo, sprawdzone rozwiązanie, które stosuje na kilku innych rynkach".

Spółka skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi i razem z zewnętrznymi producentami zaoferuje klientom w Europie pełną gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium. W związku z tym przedsiębiorstwo zdecydowało o zamknięciu swojej fabryki autobusów we Wrocławiu.

Volvo wycofuje się z Wrocławia. Wiadomo, kto przejmie fabrykę autobusów

"Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność" - powiedziała prezes Volvo Buses Anna Westerberg cytowana w informacji prasowej.

Jak podano w komunikacie, przedsiębiorstwo podpisało już list intencyjny ws. sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. List intencyjny obejmuje zamiar Vargas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku" - informuje Volvo Buses.

"Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji" - tłumaczy Westerberg. 

Po przejęciu infrastruktury od szwedzkiego producenta samochodów Vargas Holding chce uruchomić przedsięwzięcie z obszaru rozwiązań energetycznych dla domów. 

Volvo Buses zatrudnia łącznie 1600 osób, z czego 1500 we wrocławskiej fabryce. Firma zapowiada wsparcie dla zwalnianych pracowników i zaznacza, że prowadzi dialog ze związkami zawodowymi i władzami lokalnymi. 

ML

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (33)

dodaj komentarz
himomountain
Ta fabryka była patologicznie źle zarządzana. Znam blisko człowieka który tam pracuje i historie które opowiada przypominają bardziej jakiś zakład państwowy za czasów PRL niż prywatna, dobrze zarządzana fabrykę. Nieefektywna produkcja, zła organizacja pracy, do tego związki zawodowe i mamy to co mamy.
friedens
Alleluja! Wielka szansa dla czynowników Posad i Stołków. Moga tam teraz produkować promy, klęczniki samobieżne lub elektryki Izera!
kaka2002
pis obiecywał że Polska przestanie być montownią samochodów obcych państw i słowa dotrzymuje...
dawid_gmyrek
Co ma PiS do wiatraka? To decyzja wierchuszki Volvo Group.
jenak
Po co fabryki, gdy w tym miejscu mogą być piękne zielone łąki? Busa można zawsze zamienić na hulajnogę. Gdy będzie zdrowe sto bnickie powietrze, wówczas przemierzasz 10 km bez trudu i w robocie jesteś w jakieś max. pół godziny. A gdy jeszcze masz robotę rozłożoną na 3 dni w tygodniu lub, jeśli sobie wybierzesz z katalogu minimalny Po co fabryki, gdy w tym miejscu mogą być piękne zielone łąki? Busa można zawsze zamienić na hulajnogę. Gdy będzie zdrowe sto bnickie powietrze, wówczas przemierzasz 10 km bez trudu i w robocie jesteś w jakieś max. pół godziny. A gdy jeszcze masz robotę rozłożoną na 3 dni w tygodniu lub, jeśli sobie wybierzesz z katalogu minimalny dochód gwarantowany, ujrzysz nowe walory życia.

newsman
ja jestem jelonkiem! i powiem SZCZERZE ze teraz MAM problem bo kupilem TESLE ale nie wiem czy to ta od MASKA
dawid_gmyrek
Uważaj na kierownicę :)

https://www.telepolis.pl/tech/moto/tesla-model-y-2023-odpadajaca-kierownica
dawid_gmyrek
Widzę, że poniżej nieświadome jelonki mylą jednego z największych producentów autobusów na świecie czyli Volvo Buses wchodzącego w skład Volvo Group z Volvo Cars, która od 2010 roku jest posiadana przez chińską firmę Geely.
wnr
"od szwedzkiego producenta samochodów" - a to dobre jest...
jezykminimalny
Chińskie Volvo robi chińskie autobusy

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki