Volkswagen zapłaci 4,3 miliarda dolarów za umorzenie sprawy

Sędzia federalnego sądu okręgowego w Detroit zatwierdził w piątek ugodę Volkswagena z ministerstwem sprawiedliwości USA w sprawie sankcji finansowych za fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w silnikach Diesla produkowanych przez ten koncern samochodów.

(FORUM)

Na mocy ugody Volkswagen zapłaci łącznie ponad 4,3 mld dolarów w zamian za umorzenie toczących się przeciwko niemu postępowań karnych. W styczniu koncern przyznał się do winy w odniesieniu do zarzucanych mu przestępstw, w tym sprzysiężenia się w celu łamania przepisów o ochronie środowiska i utrudniania działalności wymiaru sprawiedliwości.

Zawarty kompromis obejmuje grzywnę w wysokości 2,8 mld dolarów za popełnione przestępstwa oraz 1,5 mld dolarów tytułem uregulowania cywilnoprawnych pozwów władz państwowych. Ponadto siedmiu pracownikom koncernu postawiono zarzuty popełnienia przestępstw na terytorium USA, ale pięć z tych osób przebywa w Niemczech i ich ekstradycja jest praktycznie wykluczona.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Ugoda z ministerstwem sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nie oznacza wygaśnięcia innych zgłoszonych w USA i Kanadzie roszczeń, których uregulowanie może kosztować koncern nawet ponad 22 mld euro.

dmi/ mc/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 ~autor

A ile w Europie?

! Odpowiedz
1 6 ~klma

Oko za oko
ząb za ząb

Najwyższa kara w historii UE. Apple ma zapłacić 13 mld euro podatków

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/najwyzsza-kara-w-historii-ue-apple-ma-zaplacic-13-mld-euro-podatkow/bdzfyd

! Odpowiedz
1 4 ~mm

Niestety Apple tego nie zapłaci bo wypina dupe na europe, a VW płaci i ciągle mu ino dokładają. Patrzmy z perspektywy europy a nie amerykanskiego badziewia bo oni są za oceanem i my już z tego nic nie mamy

! Odpowiedz
2 9 ~Dżejms

I tak wygląda nasza suwerenność - cicho sza. A nawet dotacje dla Mercedesa. W ogóle się nie szanujemy.

! Odpowiedz
0 30 ~Aaa

A u nas w Europie cisza. Niemcy rzadza tym grajdolkiem.

! Odpowiedz
0 26 ~Tomasz

Dlaczego w Europie nie płacą kar? U nas vw nie sprzedaje?

! Odpowiedz
0 0 ~Incitatus

Z prostej przyczyny - w ramach rewanżu Grecji i Włochom odcięli by kroplówkę, a Polsce dotacje

! Odpowiedz
6 13 ~Minister_MandM

Dlatego nalezy postawic na polska mysl techniczna! Ekologiczny samochod napedzany weglem kamiennym

! Odpowiedz
0 12 ~Dżejms

Nie mam nic przeciwko. Może być nawet na bimber. Swoje trzeba wspierać i kupować jak chce się żyć na poziomie. Z dokręcania dekli w obcych firmach to dopracujemy się ale garba.

! Odpowiedz
1 10 ~teu

Zabrać Scanię wstrentnym szwabom na poczet odszkodowań !!!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia