Volkswagen szykuje „elektryka” tańszego od Tesli

Volkswagen szykuje samochód elektryczny dla mas, który ma być tańszy od tesli model 3 o ponad 10 000 dolarów – donosi Reuters. Byłoby to najtańsze tego typu auto na rynku.

(fot. Rafael Marchante / Reuters)

Niemiecki koncern mocno pracuje nad tym, żeby zmyć z siebie olejowy blamaż. Wycofywanie się powoli z silników wysokoprężnych to jedno – prace odbywają się także na drugim froncie, czyli produkcji zeroemisyjnych samochodów elektrycznych. W tym celu przerobi trzy fabryki w Niemczech, żeby stworzyć modularną platformę pod modele z napędem elektrycznym.

Przystosowanie 3 fabryk ma zapewnić produkcję 200 000 samochodów. Platforma MEB (Modularer Elektrobaukasten) jest opracowaną przez Volkswagena matrycą, na której będą budowane wszystkie samochody elektryczne koncernu – tworzone na nich są koncepty serii I.D., a także modele Audi, Seata czy Skody. Stosowanie zunifikowanej konstrukcji, która w zależności od modelu będzie wypełniana innymi komponentami ma zagwarantować znaczne oszczędności dzięki efektowi skali, ale także ograniczyć liczbę stosowanych mikroprocesorów i umożliwić coraz bardziej zaawansowane rozwiązania związane z inteligentnymi asystentami jazdy.

Volkswagen dzięki temu rozwiązaniu chce sprzedaż 10 mln samochodów w „pierwszej fali”. Według źródeł agencji Reutera koncern zawarł już w tym celu współpracę z koreańską spółką SK Innovation (producent baterii) oraz Fordem.

Jeszcze nie wiadomo kiedy pierwszy przedstawiciel nowej strategii może pojawić się na rynku. Na razie wiadomo, że pierwszy z modeli serii I.D. ma wejść do sprzedaży w 2020 roku. Nowa platforma MEB ma zapewnić Volkswagenowi sprzedaż taniego „elektryka”, który będzie kosztował mniej niż 20 000 euro.

Mateusz Gawin

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 karbinadel

Cena cena, ale nic nie ma na temat osiągów. W tym podstawowej informacji na temat zasięgu. Tylko mi ni piszcie głupot, że to nie ma znaczenia, bo człowiek przejeżdża dziennie 30-40 km. Przecież nie pójdę do salonu po drugi samochód, gdy będę potrzebował pojechać w dalszą trasę (a robię takie kilka razy w miesiącu)

! Odpowiedz
2 2 dyktator_kaczka

Dobrze, że elektryki stają się coraz tańsze. Mam nadzieje, że za 10 lat można będzie kupić elektryka za 10 tysięcy Euro.

! Odpowiedz
10 6 dyktator_kaczka

Nie rozumiecie, przecież mu chodziło o milion zabawek z napędem elektrycznym a nie normalnych samochodów. Może będą to modele w skali 1:30 lub 1:16 i znowu PIS odbębni gigantyczny sukces.

! Odpowiedz
15 17 igła

No to za kilka lat zaleje nas powypadkowy złom z trującymi akumulatorami.

! Odpowiedz
9 27 kamilp141

Czemu w naszym kraju nie idziemy w masowe instalacje LPG? Przeciez to bardzo ekologiczne paliwo, siec stacji zbudowana, nie potrzeba tyle stacji ladowania (zreszta nasza siec elektryczna nie wydoli), ktos wie?

! Odpowiedz
25 28 trooper

Dlatego, że większość nowych silników nie toleruje LPG niestety a jak już toleruje to potrzebuje mieszanki benzyna/lpg na wtryskach i to już nie jest zbytnio opłacalne.

! Odpowiedz
21 19 trooper

Na elektryka jeszcze mnie nie stać, ale kolejne auto to będzie hybryda. Prius pali niewiele więcej niż mój TDI a smrodu jednak dużo mniej.

! Odpowiedz
16 13 search

Nasze fabryki na dolnym slasku, w strefir i doplatami rzadowymmi 200 k na glowe sa prawie gotowe by przyjac linie diesla. Slup z wbk byl dumny z doplaty i chwalil sie technologia i 1 mln elektrykow na drogach.

! Odpowiedz
10 15 lightning_network

polskich liter nie łaska?

! Odpowiedz
31 59 histeryk

nie prawda, Minister Emilewicz powiedziała, że to Polska staje się liderem elektromobilności, nie jakieś VolksWageny czy inne Tesle.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia