Volkswagen bliski wielomiliardowej ugody z resortem sprawiedliwości USA

Koncern Volkswagen poinformował we wtorek, że jego przygotowywana ugoda z ministerstwem sprawiedliwości USA przewiduje wypłacenie około 4,3 mld dolarów tytułem sankcji karnych za fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w samochodach z silnikami Diesla.

Volkswagen bliski wielomiliardowej ugody z resortem sprawiedliwości USA
Volkswagen bliski wielomiliardowej ugody z resortem sprawiedliwości USA (fot. huber-images.de/Merten Hans-Peter / FORUM)

Volkswagen prowadzi zaawansowane rozmowy zarówno z resortem sprawiedliwości, jak i władzami celnymi USA w celu zawarcia porozumień kompensacyjnych, które pozwolą na umorzenie postępowań karnych oraz określonych roszczeń odszkodowawczych za cywilnoprawne czyny niedozwolone.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln sprzedanych na całym świecie samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Koncern stoi obecnie w obliczu procesów sądowych oraz miliardowych kar za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska.

Na koszty likwidacji następstw skandalu Volkswagen zarezerwował już 18 mld euro, ale sam przyznaje, że suma ta może nie wystarczyć. Wynegocjowany projekt ugody z władzami USA przewiduje płatności karne i odszkodowawcze w łącznej kwocie około 4,3 mld dolarów, a ponadto przyznanie się do złamania określonych przepisów amerykańskiego prawa karnego.

Zarząd koncernu ma się zająć projektem ugody "w najbliższym czasie", być może jeszcze we wtorek lub w środę.

Zawarta już wcześniej cywilnoprawna ugoda z setkami podmiotów, które złożyły w sądach w USA pozwy przeciwko Volkswagenowi, będzie go kosztować ponad 16 mld dolarów. Właściciele pojazdów z silnikami Diesla otrzymają rekompensaty w kwocie od 5100 do 10 tys. dolarów w zależności od typu i roku produkcji ich pojazdu. Ugoda zobowiązała ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji.

dmi/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~yes

Oj złom z VW podrożeje.

! Odpowiedz
0 1 ~Juzniemam

Sprawdź Toyotę yaris1 1.0 akurat taką miałem. Spalanie przy spokojnej jeździe zauwazalnie niższe niż wg danych producenta. Przy normalnej jeździe też było +/- zgodne. Przy ostrej wiadomo:-)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 8 ~prawnik

Niepojęte jak oszust może negocjować z sądem wymiar kary? najbardziej poszkodowani są ludzie którzy musieli wdychać substancje trujące nie wiedząc o tym a za kilka lat zachorują na raka płuc a oszust będzie dalej truł i przekonywał w reklamach jak jest dobrze. Amerykanie i tak mają dobrze w porównaniu z klientami w UE dla których firma nie ma tak hojnej oferty w myśl zasady dałeś się oszukać to Twój problem. W normalnej sytuacji - jeżeli decyzja o dopuszczeniu do ruchu drogowego zapadła na podstawie nieprawdziwych informacji powinna być anulowana i tysiące aut tej firmy powinno utracić homologację i nie być dopuszczone do ruchu drogowego do czasu usunięcia usterek na koszt producenta a właścicielom odszkodowanie w wysokości wartości tego auta które nie spełnia norm.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Carlos_1983

Niby racja, ale czy myślisz, że tylko Volkswagen oszukiwał? Spójrzmy na zużycie paliwa: deklarowane i rzeczywiste - bez względu na markę i model. Czy jest chociaż jeden współczesny samochód, który zużywa w praktyce porównywalne ilości paliwa co w danych katalogowych? A jak samochód zużywa więcej paliwa to naturalne jest, że produkuje też więcej spalin (np. proporcjonalnie więcej dwutlenku węgla).
Tajemnicą poliszynela jest, że VW padł tutaj akurat ofiarą małej wojny handlowej niemiecko-amerykańskiej (Niemcy odwdzięczyli się podobnymi praktykami w stosunku do Google'a). Gdyby chcieć dokładnie zastosować Twoje zasady to jeździlibyśmy na hulajnogach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~SanKristofer

Teraz jest smog w Polsce. Medialny. Z powodu smogu spowijającego nasze miasta i wsie każdego roku umiera około 45 tysięcy osób.
Winni: ruch drogowy, przestarzałe piece węglowe, wrzucanie do pieców śmieci.
UE nałoży Polsce kary, zakaz węgla, zakaz drewna
Ilu wolaków nalezy utylizować? Milion dziennie? Więcej?
Wolak nie ma prawa do życia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl