REKLAMA

Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 mln samochodów

2016-07-27 14:30
publikacja
2016-07-27 14:30

2,5 milionowe auto wyprodukowano w fabryce Volkswagen Poznań. Koncern zwiększa liczbę wytwarzanych w Poznaniu aut i przygotowuje się do uruchomienia nowej fabryki - koło Wrześni, w 2018 roku zwiększy zatrudnienie do ponad 10 tys. osób.

 

Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 mln samochodów / FORUM

W środę klucze do dwuipólmilionowego auta z fabryki w Poznaniu, czarnego Volkswagena Caddy odebrał oficjalnie jego nabywca, właściciel gospodarstwa sadowniczego i tłoczni soków. Przedsiębiorca z Milicza Dominik Pochodyła zapowiedział, że nowe Caddy posłuży mu do pracy i rodzinnych wyjazdów na wakacje. Jak stwierdził, auto wygląda na tyle dobrze, że można nim pojechać nawet "z rodziną do kościoła".

Volkswagen Poznań powstał w 1993 roku, produkuje samochody użytkowe i komponenty. W Poznaniu wytwarzany jest model VW Caddy i VW Transporter, które trafiają na rynki całego świata.

Szef zakładu Volkswagena w poznańskim Antoninku Dietmar Mnich poinformował w środę na konferencji prasowej, że koncern planuje rozwój fabryki i zwiększenie liczby produkowanych tu aut. Wiele jednak zależy od zakończenia negocjacji dotyczących zamknięcia ulicy oddzielającej teren obecnego zakładu od miejsca planowanej inwestycji.

Plany są takie, by wyłączyć ul. Smołdzinowską i tam, gdzie dziś znajduje się parking wybudować halę spawalni. Nie chcę zdradzać szczegółów nt. nowego, produkowanego w Poznaniu pojazdu, następcy samochodu Caddy, pewne jest jednak, że potrzebujemy powierzchni, by budować taki pojazd zgodnie ze standardami VW - powiedział.

Jak dodał, liczba produkowanych w Poznaniu samochodów cały czas rośnie. Obecnie, każdego dnia w poznańskim zakładzie powstaje 720 pojazdów. Sprawdzamy, jakie mamy możliwości, by zwiększyć produkcję o 50 - 80 aut i zbliżyć się do wielkości 800 aut produkowanych dziennie - poinformował.

W 2015 roku w Volkswagen Poznań wyprodukowano ponad 170,8 tys. pojazdów: przeszło 150,3 tys. aut Volkswagen Caddy i 20,4 tys. sztuk modelu Volkswagen Transporter. Poznański zakład jest jedyną fabryką na świecie, w której powstaje lekki samochód użytkowy Volkswagen Caddy.

Volkswagen Poznań jest obecnie największym pracodawcą w regionie, zatrudniającym w swoich zakładach ponad 8 tys. pracowników. W ciągu dwóch lat liczba ta ma przekroczyć 10 tys. Jest to związane z uruchomieniem w październiku w Białężycach k. Wrześni (Wielkopolskie) nowej fabryki koncernu, w której powstawać będą egzemplarze nowej generacji modelu Volkswagen Crafter.

Roczny wolumen produkcyjny nowej fabryki wynieść ma nawet 100 tys. aut. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł. Docelowo w fabryce zatrudnionych zostanie ok. 3 tys. osób. Praca będzie się odbywała na trzy zmiany. Trwa rekrutacja pracowników produkcji na drugą i trzecią zmianę.

W przyszłym roku Volkswagen Poznań ma zatrudniać blisko 9,5 tys. osób, z tego ponad 2 tys. w zakładzie we Wrześni. Planowane zatrudnienie w 2018 roku przekroczy 10,3 tys., ponad 2,8 tys. pracowników stanowić będzie załoga nowej fabryki.

Dyrektor personalny poznańskiego zakładu Nassia Zdravkova poinformowała, że planowany wzrost zatrudnienia ma też dotyczyć miejsc pracy w dotychczasowych zakładach Volkswagen Poznań. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia, oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych.

Jak dodała, koncern nie ma żadnych problemów ze znalezieniem nowych pracowników. W tej chwili mamy w bazie danych kilka tysięcy kandydatów do pracy. Na każde miejsce mamy ok. czterech kandydatów - powiedziała. (PAP)

rpo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~miro
"Sprawdzamy, jakie mamy możliwości, by zwiększyć produkcję o 50 - 80 aut i zbliżyć się do wielkości 800 aut produkowanych dziennie"............proponuje większy bat do poganiania bialego murzyna
~Dżejms
"Jak stwierdził, auto wygląda na tyle dobrze, że można nim pojechać nawet "z rodziną do kościoła"." - do kościoła to można nawet na osiołku - przypominam że tak do Jerozolimy wjechał Zbawiciel. Skończmy z lansowaniem się pod kościołem.
~Dżejms
Swoje produkować i promować a nie cieszyć się z dokręcania dekli.
~Jan
Wczoraj sąd w Ameryce wydał wyrok nakazujący WV wypłatę odszkodowania dla nabywców modeli WV szachraj w Stanach w kwocie 14 miliardów dolarów. Dlaczego o tym fakcie Bankier nie informuje?
~Dżejms
Będę mógł powiedzieć że jesteśmy suwerennym krajem jak dowalimy podobne kary wieśwagenowi...no i zrobimy sobie bomby atomowe bez pytania.
A tymczasem - sami widzicie.
~ukrywanenane
Czy ktoś policzył jaki procent polskiego PKB wytwarzają niemieckie fabryki na ziemiach polskich i ile osób zatrudniają? Dobrze byłoby znać te statystyki też z podziałem na województwa. Bo może się okazać że na Dolnym Śląsku Niemiec to już główny chlebodawca.
~JA6969
posłuży mu do pracy i rodzinnych wyjazdów na wakacje - ale koszty związane z autem (ubezpieczednie, paliwo itd) oczywiście odliczy w 100%
~Fred
Znajac VW to ta informacja jest napewno sfalszowana
~Ktoś
Myślisz że "licznikiem" manipulowali?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki