REKLAMA

Vestor DM zapowiada odwołanie od decyzji KNF. Nie zgadza się z zarzutami Komisji

2019-09-25 14:20
publikacja
2019-09-25 14:20

Vestor DM zapowiada odwołanie od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, która we wtorek zdecydowała o cofnięciu spółce zgody na świadczenie usług maklerskich - poinformował prezes Vestor DM Jakub Bartkiewicz w przesłanym PAP Biznes mailu.

fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Komisja Nadzoru Finansowego w związku z naruszeniami, jakich dopuścił się Vestor Dom Maklerski, podjęła we wtorek jednogłośnie decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej, ustaleniu terminu dwóch miesięcy na zakończenie działalności i nałożeniu na Vestor DM kary pieniężnej w wysokości 1,7 mln zł.

Prezes Vestor DM poinformował, że jest bardzo zaskoczony decyzją KNF.

"Nie zgadzamy się i podajemy w wątpliwość wymienione w komunikacie naruszenia, a nałożoną karę uważamy za niewspółmierną wobec potencjalnych naruszeń" - napisał Bartkiewicz w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Vestor DM będzie się odwoływał od decyzji KNF, jak również podejmował wszelkie kroki prawne w celu odzyskania dobrego imienia spółki oraz osób zaangażowanych w działalność Domu Maklerskiego.

Jakub Bartkiewicz zapewnia, że podejmowane obecnie przez Vestor DM czynności będą wykonywane wyłącznie w zakresie dopuszczalnym decyzją Komisji.

"Jednocześnie umowy dotyczące świadczenia usług maklerskich będą wypowiedziane, tak aby ich rozwiązanie nastąpiło najpóźniej w dniu 24 listopada 2019 roku. Nie będą zawierane nowe umowy dotyczące świadczenia usług maklerskich" - napisał prezes.

Bartkiewicz zapowiada, że w ciągu najbliższych dni zostanie wystosowane oficjalne oświadczenie zawierające stanowisko oraz strategie przyszłych działań zarządu Vestor Domu Maklerskiego.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała po wtorkowym posiedzeniu, że naruszenia były związane z prowadzeniem przez Vestor DM w latach 2016-2017 usługi oferowania instrumentów finansowych, w szczególności oferowania, ze świadomością zamieszczenia w warunkach emisji obligacji emitowanych przez FAS Polska sp. z o.o. (następnie przekształcony w FAS Polska SA), nieprawdziwych informacji dotyczących zobowiązań przeterminowanych.

W opinii Komisji, wynikiem działania Domu Maklerskiego było prowadzenie ofert obligacji z naruszeniem przepisów ustawy o obligacjach, a jednocześnie Vestor nie zapewnił prawidłowo działającego systemu nadzoru zgodności działalności z prawem, w związku z czym podmiot naruszył obowiązek firmy inwestycyjnej działania w sposób rzetelny i profesjonalny, zgodnie z zasadami uczciwego obrotu.

Ponadto Komisja stwierdziła, że Vestor nie zapewnił skutecznie działającego systemu zarządzania konfliktem interesów.

W związku z nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, od chwili doręczenia decyzji, Vestor ma obowiązek zakończenia działalności maklerskiej w terminie dwóch miesięcy. W ciągu tych dwóch miesięcy Vestor może podejmować wyłącznie działania zmierzające do zakończenia działalności, w tym powinien niezwłocznie wypowiedzieć umowy dotyczące świadczenia usług maklerskich, jak również wszelkich innych umów związanych z wcześniejszym statusem Vestor jako firmy inwestycyjnej. 

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki