Vaclav Havel będzie gościem festiwalu filmów czeskich i słowackich

Vaclav Havel będzie gościem specjalnym festiwalu filmów czeskich i słowackich z lat 60. pod hasłem "Filmy pod specjalnym nadzorem". Przegląd rozpocznie się 18 października w warszawskim kinie "Kultura" - poinformowali organizatorzy z Dyskusyjnego Klubu Filmowego ’Kwant" i Fundacji Pro Art.

Były prezydent Czechosłowacji i Czech spotka się z warszawską publicznością 22 października. Wspólnie z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz ambasadorem Republiki Słowacji, Magdą Vášáryovą Vaclav Havel objął honorowy patronat nad festiwalem. Swój przyjazd zapowiedzieli wybitni twórcy, wśród nich Jiri Menzel.

Po raz pierwszy w Polsce organizowany jest tak wszechstronny przegląd dokonań kina czeskiej i słowackiej Nowej Fali. Zobaczymy 50 filmów fabularnych wybitnych twórców, około 30 dokumentów i filmów studenckich, przybliżających to zjawisko artystyczne, jak i okoliczności jego narodzin - z legendą Praskiej Wiosny i sowiecką interwencją w sierpniu 1968 roku.

Przegląd trafi nie tylko do stolicy: w dziesięciu miastach - Krakowie, Katowiach, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Lublinie, Łódzi i Gliwicach - zostanie zaprezentowany zestaw dziesięciu najważniejszych filmów tego nurtu, od ’Miłości blondynki" Milosa Formana po ’Pociągi pod specjalnym nadzorem" Jiriego Menzla.

Wiadomośći o przeglądzie można znaleźć na stronie internetowej: www.dkfkwant.pl/fpsn

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil