VW planował dieselgate od 10 lat?

Wewnętrzne śledztwo przeprowadzone w koncernie Volkswagen skutkowało wstrząsającymi wnioskami. Według wewnętrznych dokumentów, rozmowy na temat celowego manipulowania emisją spalin podczas badań diagnostycznych były prowadzone już od 2006 roku. Prawie 10 lat trwało opracowywanie planu, który dziś odbił się niemieckiemu producentowi czkawką.

Jak donosi niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung", zaskoczenie, które okazywały władze firmy po opublikowaniu informacji o przekłamanych statystykach emisji spalin, było najwyraźniej grą pozorów, bo pierwsze dokumenty mówiące o oszustwie są datowane na 2006 r. Już wtedy pracowano nad narzędziem, które pozwoli obniżyć emisję spalin w warunkach diagnostycznych.

(fot. Julien Stratenschulte / FORUM)

Problem wynikał z coraz bardziej wyśrubowanych oczekiwań zarządu Volkswagena, który chciał osiągnąć coraz mniejsze wartości emisji spalin przy coraz większych osiągach silników. Jak informuje niemiecka gazeta, w firmie panowało przekonanie, że „możemy zrobić wszystko, więc powiedzenie, że czegoś nie możemy osiągnąć, jest nie do zaakceptowania”.

Zespoły odpowiedzialne za projektowanie silników Volkswagena przyjęły więc propozycję zastosowania zewnętrznych rozwiązań ingerujących w działanie silników. Byli wtedy przekonani, że regulatorzy rynku nie wykryją „drobnych” zmian.

Tzw. dieselgate ciągnie się za Volkswagenem już od kilku miesięcy. Manipulowaniem emisją spalin zajęły się w pierwszej kolejności Stany Zjednoczone w wyniku śledztwa. Wnioski odbiły się echem po całej Europie. Volkswagen w niektórych przypadkach był zmuszony nawet wstrzymać sprzedaż samochodów marek ze swojej grupy, a niektórym klientom zobowiązał się wypłacić rekompensaty pieniężne.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jan

Każdy właściciel samochodu z grupy VW może być postrzegany jako potencjalny kłamca. Jazda dzisiaj VW to po prostu wstyd.

! Odpowiedz
1 1 ~TT

VW nie planowal Dieselgate - mogl planowac manipulacje, ale nie sadze zeby planowal afere z tym zwiazana juz od 2006 roku. Tyle tytulem tytulu.

"Wnioski odbily sie echem w calej Europie" - jakos nie slysze zeby ktokolwiek w Europie robil cos w kierunku ukarania VAG, w kierunku rekompensat dla kierowcow. Nawet ta magiczna "naprawa" jest tak opisana, ze nie wiadomo czy I o ile spadna osiagi samochodow.

Jedyna reakcja w Europie to tuszowanie, umniejszanie I morda w kubel.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Bochun_666

Tabelkowi managerowie położyli niejedną firmę. O zerach w garniturach pisano w Niemczech wiele lat temu. Każą personelowi nieustannie podkręcać wyniki ale mają za małe mózgi żeby powiedzieć jak to zrobić. Specjaliści od tabelek w excelu.

! Odpowiedz
1 6 ~Zenon

Tylko Janusze nadal kupują te śmiećwageny.

! Odpowiedz
5 28 ~epul

etos, wartość, moralność, być czy mieć Wszystkie te wartości zgnojone przez lewaków i managerów prowadzą do degeneracji. Nas wszystkich.

! Odpowiedz
4 5 ~dkk

Lewaków i managerów? Wszystko ze wszystkim ci się pomieszało. Ale po ilości like'ów widać, że mało komu przeszkadza.

! Odpowiedz
3 1 ~ionen

Tak, to właśnie lewacy są przyczyną dzisiejszego upadku a nie tzw. wolny rynek - czyj zgniły kapitalizm i wyzysk społeczeństwa.
Jakoś lewacka Szwecja nie ma problemów.

! Odpowiedz
8 25 ~jo44

Ja bym zakazał sprzedaży aut tej marki na naszym rynku przez analogiczny okres czasu przez jaki koncern oszukiwał wykańczając konkurencję, wygrywał przetargi etc - czyli ok 10 lat.

! Odpowiedz
12 11 ~ajk

Przecież i tak nie kupisz to co cie to obchodzi.

! Odpowiedz
0 19 ~al odpowiada ~ajk

Może nie kupi osobiście, ale pośrednio już tak, gdy kupuje np. policja, czy ktokolwiek inny płacąc tym oszustom za ich samochody z budżetu państwa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.