REKLAMA

VW planował dieselgate od 10 lat?

2016-01-26 12:27
publikacja
2016-01-26 12:27

Wewnętrzne śledztwo przeprowadzone w koncernie Volkswagen skutkowało wstrząsającymi wnioskami. Według wewnętrznych dokumentów, rozmowy na temat celowego manipulowania emisją spalin podczas badań diagnostycznych były prowadzone już od 2006 roku. Prawie 10 lat trwało opracowywanie planu, który dziś odbił się niemieckiemu producentowi czkawką.

Jak donosi niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung", zaskoczenie, które okazywały władze firmy po opublikowaniu informacji o przekłamanych statystykach emisji spalin, było najwyraźniej grą pozorów, bo pierwsze dokumenty mówiące o oszustwie są datowane na 2006 r. Już wtedy pracowano nad narzędziem, które pozwoli obniżyć emisję spalin w warunkach diagnostycznych.

fot. Julien Stratenschulte / / FORUM

Problem wynikał z coraz bardziej wyśrubowanych oczekiwań zarządu Volkswagena, który chciał osiągnąć coraz mniejsze wartości emisji spalin przy coraz większych osiągach silników. Jak informuje niemiecka gazeta, w firmie panowało przekonanie, że „możemy zrobić wszystko, więc powiedzenie, że czegoś nie możemy osiągnąć, jest nie do zaakceptowania”.

Zespoły odpowiedzialne za projektowanie silników Volkswagena przyjęły więc propozycję zastosowania zewnętrznych rozwiązań ingerujących w działanie silników. Byli wtedy przekonani, że regulatorzy rynku nie wykryją „drobnych” zmian.

Tzw. dieselgate ciągnie się za Volkswagenem już od kilku miesięcy. Manipulowaniem emisją spalin zajęły się w pierwszej kolejności Stany Zjednoczone w wyniku śledztwa. Wnioski odbiły się echem po całej Europie. Volkswagen w niektórych przypadkach był zmuszony nawet wstrzymać sprzedaż samochodów marek ze swojej grupy, a niektórym klientom zobowiązał się wypłacić rekompensaty pieniężne.

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~jan
Każdy właściciel samochodu z grupy VW może być postrzegany jako potencjalny kłamca. Jazda dzisiaj VW to po prostu wstyd.
~TT
VW nie planowal Dieselgate - mogl planowac manipulacje, ale nie sadze zeby planowal afere z tym zwiazana juz od 2006 roku. Tyle tytulem tytulu.

"Wnioski odbily sie echem w calej Europie" - jakos nie slysze zeby ktokolwiek w Europie robil cos w kierunku ukarania VAG, w kierunku rekompensat dla kierowcow. Nawet ta
VW nie planowal Dieselgate - mogl planowac manipulacje, ale nie sadze zeby planowal afere z tym zwiazana juz od 2006 roku. Tyle tytulem tytulu.

"Wnioski odbily sie echem w calej Europie" - jakos nie slysze zeby ktokolwiek w Europie robil cos w kierunku ukarania VAG, w kierunku rekompensat dla kierowcow. Nawet ta magiczna "naprawa" jest tak opisana, ze nie wiadomo czy I o ile spadna osiagi samochodow.

Jedyna reakcja w Europie to tuszowanie, umniejszanie I morda w kubel.
~Bochun_666
Tabelkowi managerowie położyli niejedną firmę. O zerach w garniturach pisano w Niemczech wiele lat temu. Każą personelowi nieustannie podkręcać wyniki ale mają za małe mózgi żeby powiedzieć jak to zrobić. Specjaliści od tabelek w excelu.
~Zenon
Tylko Janusze nadal kupują te śmiećwageny.
~epul
etos, wartość, moralność, być czy mieć Wszystkie te wartości zgnojone przez lewaków i managerów prowadzą do degeneracji. Nas wszystkich.
~dkk
Lewaków i managerów? Wszystko ze wszystkim ci się pomieszało. Ale po ilości like'ów widać, że mało komu przeszkadza.
~ionen
Tak, to właśnie lewacy są przyczyną dzisiejszego upadku a nie tzw. wolny rynek - czyj zgniły kapitalizm i wyzysk społeczeństwa.
Jakoś lewacka Szwecja nie ma problemów.
~jo44
Ja bym zakazał sprzedaży aut tej marki na naszym rynku przez analogiczny okres czasu przez jaki koncern oszukiwał wykańczając konkurencję, wygrywał przetargi etc - czyli ok 10 lat.
~ajk
Przecież i tak nie kupisz to co cie to obchodzi.
~al odpowiada ~ajk
Może nie kupi osobiście, ale pośrednio już tak, gdy kupuje np. policja, czy ktokolwiek inny płacąc tym oszustom za ich samochody z budżetu państwa.

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki