Używane pojazdy na wschódUżywane pojazdy na wschód

LAWINĘ AUTOZŁOMU ZATRZYMAĆ MOŻE PODPIS MINISTRA FINANSÓW

Zanim minister finansów nie podpisze nowego rozporządzenia dotyczącego wyższej akcyzy na używane samochody z importu, będą one jeszcze napływać masowo do Polski. Tylko w IV kwartale ub.r. sprowadzono do nas ok. 57 tys. takich aut.

Rosnący szybko import używanych samochodów postrzegany jest przez producentów i importerów jako podstawowy czynnik hamujący rozwój motoryzacyjnego rynku. Przyjęcie przez KERM propozycji ministerstwa gospodarki o wprowadzeniu progresywnej stawki akcyzy na takie pojazdy branża motoryzacyjna przyjęła z aprobatą. Obecnie nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie podniesienia podatku akcyzowego od używanych aut pracuje ministerstwo finansów. Jak dowiedzieliśmy się jego w biurze prasowym, minister nie jest zoobligowany żadnym terminem, w którym to rozporządzenie musi podpisać.

A sprawa jest bardzo pilna, bowiem na wieść o kilkakrotnie wyższej akcyzie zachodnie przejścia graniczne przekracza obecnie kilka razy więcej samochodowego złomu niż w końcu 2000 roku. Warto przypomnieć, że tylko IV kwartale do kraju napłynęło ok. 57 tys. aut, w większości powypadkowych. Można spodziewać się, że zanim wejdzie w życie nowe rozporządzenie, na nasze drogi wjechać może podobna liczba samochodów z zagranicy.

Zdaniem Adama Kołodziejczyka, prezesa Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów, Polska powinna stać się wielkim eksporterem samochodów używanych za wschodnią granicę. Jego zdaniem tamtejsze rynki są tak chłonne, że przez lata moglibyśmy wysyłać auta. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki sprzyjające takiemu eksportowi.

W związku ze zbliżającym się terminem wdrażania nowych przepisów zgodnych z obowiązującymi w Unii Europejskiej, a dotyczących utylizacji zużytych samochodów, w najbliższej przyszłości konieczne będzie uregulowanie problemu recyklingu samochodów.

Na wieść o rychłym wprowadzeniu progresywnych stawek akcyzy na używane samochody na zachodnich przejściach granicznych utworzyły się długie kolejki z lawetami. Nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie podniesienia tego podatku pracuje ministerstwo finansów. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym MF, minister nie jest zoobligowany żadnym terminem, w którym musi to rozporządzenie podpisać. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy wejdzie ono w życie.

W IV kw. ub.r. do Polski trafiło 57 tys. używanych, głównie powypadkowych aut z zachodu. Można przyjąć, że każdy tydzień zwłoki to dodatkowo kilka tysięcy niebezpiecznych pojazdów, jakie wjadą na nasze drogi.

Używane pojazdy na wschód - str. 3

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl