Użytkownicy Bankier.pl chcą składek do ZUS-u poniżej 400 zł miesięcznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to jedna z największych instytucji finansowych w Europie Środkowej, która działa już od 80 lat. ZUS obejmuje największą liczbę członków ubezpieczonych i wypłaca świadczenia największej liczbie uprawnionym do tego Polaków. Bankier.pl zapytał użytkowników o to, co sądzą o samej instytucji i jakie są ich oczekiwania względem systemu emerytalnego w przyszłości.

Ocena działań takiej instytucji, jaką jest ZUS, bezsprzecznie zależy od roli petenta w systemie emerytalnym. Osoby będące świadczeniobiorcami będą lepiej oceniać pracę urzędu niż ludzie, którzy co miesiąc płacą składki.

Aż 49% badanych przyznało, że kiedykolwiek korzystało z usług ZUS-u. Aż 5% nie wie, czy kiedykolwiek takie zdarzenie miało miejsce. Wśród osób, które kiedykolwiek były w oddziale ZUS-u 61% uznało obsługę za przynajmniej umiarkowanie dobrą.

Czy kiedykolwiek korzystałeś ze świadczeń wypłacanych przez ZUS
Tak 49%
Nie 46%
Nie wiem 5%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

ZUS wypłaca nie tylko renty i emerytury, ale też chorobowe oraz zasiłek macierzyński. Część Polaków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ZUS wypłaca cały pakiet socjalny (renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe, renty socjalne, prewencję wypadkową itp.) – na ten cel przeznacza ponad 50 mld zł rocznie.

Jakie są Twoje oczekiwania co do przyszłej stopy zastąpienia świadczenia emerytalnego w stosunku do ostatniego wynagrodzenia?
101% i więcej 19%
od 81% do 100% 37%
od 61% do 80% 24%
od 41% do 60% 7%
do 40% 13%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Na pytanie, „jak oceniasz wysokość świadczeń wypłacanych z ZUS-u (np. emerytur)?”, aż 88% respondentów odpowiedziało, że są one zbyt niskie w stosunku do wypłaconych składek. 61% pytanych stwierdziło, że minimalna stopa zastąpienia (stosunek wysokości emerytury do ostatniego wynagrodzenia) powinna wynosić ponad 60%.

Czy kiedykolwiek byłeś w oddziale ZUS-u?
Tak 86%
Nie 14%
Jak oceniasz obsługę petentów przez pracowników ZUS-u?
Umiarkowanie dobrze 30%
Dobrze 31%
Umiarkowanie źle 28%
Źle 11%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Przy tym 67% stwierdziło, że składka do ZUS-u płacona przez przedsiębiorców powinna być niższa od 400 zł. Osoba zarabiająca 3,9 tys. zł brutto (2,8 tys. zł netto) w sumie tylko na fundusz emerytalny wpłaca ponad 760 zł miesięcznie.

Z obliczeń Bankier.pl wynika, że praktycznie nie ma ekonomicznej możliwości uzyskania stopy zastąpienia na poziomie minimum 60% w sytuacji, gdy osoba uzyskująca przeciętne wynagrodzenie odkładać będzie na emeryturę mniej niż 400 zł miesięcznie. W najbardziej optymistycznym scenariuszu oprocentowania, wzrostu gospodarczego, poziomu inflacji oraz zachowania ciągłości wpłat, po 45 latach oszczędzania stopa zastąpienia wynosi 46%.

Czy Twoim zdaniem składka do ZUS-u opłacana przez przedsiębiorców jest za wysoka?
Tak 81%
Nie 12%
Nie mam zdania 7%
Ile wg Ciebie powinna wynosić wartość składek płaconych do ZUS-u?
mniej niż 400 zł 67%
od 400 zł do 600 zł 26%
od 601 zł do 800 zł 6%
od 801 zł do 1000 zł 1%
Od 1001 zł i więcej 0%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równie nieprawdopodobna jest też emerytura minimalna na poziomie 90% przeciętnego wynagrodzenia – niemniej blisko 23% badanych uważa za słuszne zrównanie jej z płacą minimalną. Obecnie wynosi ona 831 zł, co stanowi 67% najniższego wynagrodzenia netto.

Łącznie 85% pytanych chciałaby, żeby wiek emerytalny był niższy od 65 lat. Tylko 9% uważa 67. rok życia za właściwy, a 6% twierdzi, że na emeryturę powinniśmy przechodzić po ukończeniu 70 lat.

(Bankier.pl)

Niemniej, ponad 62% użytkowników Bankier.pl uważa, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być taki sam, a wśród osób, które twierdzą inaczej - 35% uznało, że różnica powinna wynosić przynajmniej 5 lat.

Czy ze względu na charakter pracy poszczególne grupy zawodowe (np. górnicy) powinny mieć różne przywileje emerytalne?
Tak 26%
Nie 70%
Nie wiem 4%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równocześnie ponad 2/3 badanych wypowiedziało się negatywnie w sprawie przyznawania niektórym grupom zawodowym specjalnych przywilejów emerytalnych.

Czy oczekujesz, że ZUS zaoferuje dodatkowe odpłatne formy ubezpieczeń np. rentę hipoteczną?
Tak 17%
Nie 70%
Nie wiem 13%
Czy w zamian za wyższą emeryturę oddałbyś Państwu swoje mieszkanie/dom z prawem zamieszkania do końca życia?
Tak 11%
Nie 83%
Nie wiem 6%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Zapytaliśmy także użytkowników, co sądzą o wprowadzeniu do oferty ubezpieczeniowej dodatkowych produktów ubezpieczeniowych mogących powiększyć przyszłą emeryturę, np. wprowadzenie renty dożywotniej za przekazanie praw do lokalu. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania wyraziło 70% respondentów. Pomysł ten poparło 17% badanych, a 13% było niezdecydowanych.

Osoby wskazujące tę odpowiedź mogły odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Okazało się, że 69% z nich posiada nieruchomość o wartości powyżej 200 tys. zł (z tego połowa posiada lokal o wartości większej niż 400 tys. zł). Wśród tej grupy 11% stwierdziło, że mogliby skorzystać z produktu renty dożywotniej w zamian za przekazanie praw własności do posiadanej nieruchomości. Obecnie z tzw. „odwróconej hipoteki” (renty dożywotniej w zamian za prawo własności do lokalu/domy) oferowanej przez firmy „fundusze hipoteczne” korzysta mniej niż 1 tys. osób w całej Polsce.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 7-14 listopada 2014 roku. Udział w badaniu wzięło 1939 respondentów.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 21 ~dwed

Ludzą zabiera się 80-90% tego co zarabiają ZUS to 40% a dzień wolniosci podatkowej to polowa roku czyli VAT AKCYZA DOCHODOWY,OD SMIECI OD DESZCZU OD NIERUCHOMOSCI TO około 50%!!!!!! Gdzie sa te pieniądze. Ilu darmozjadow pasozytow może utrzymać ok 5 mln ciężko pracujaceych POLAKOW utrzymujemy przeszlo 600 tys mundurowych chodz policji mamy 100 tys i wojska 100 tys, 400 tys to pasożyty często 40 letnie, zyjace z podatkow często swoich pracujących rodzicow!!!!!! Dlaczego bez komputerow za komuny wystarczylo 100 tys urzednikow dziś mamy mln!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~helol

W Polsce jest kilka milionów urzędników, nie tylko oni. Ja osobiście uważam, że największymi nierobami są strażacy

! Odpowiedz
0 0 ~QQ

polecam słownik ortograficzny... Ludzą, Ludzią a może Ludziom ??

! Odpowiedz
1 0 ~robson odpowiada ~helol

Też mam takie spostrzeżenia. Pracuję koło straży pożarnej i do 16 nawet przez tydzieńnie wyjeżdżają na akcję. Plątają się zamiatają czysty plac, aby mieć coś choć chwilkę do pracy.Pożarów jest jak na lekarstwo, powodzie jeszcze rzadziej, pozostają im czasami kolizje i wypadki.

! Odpowiedz
0 21 ~Ekonomista

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jak dla mnie to ZUS może nie istnieć. Tak byłoby dla mnie najlepiej.

! Odpowiedz
0 5 ~tomi

....nie da rady ! ...,a kto będzie utrzymywał armię urzędasów ( ok 40 000 za przeproszeniem ''pracowników '' ) ? ....

! Odpowiedz
0 2 ~Ekonomista odpowiada ~tomi

Jeszcze armię lekarzy (po 6 etatów), mundurowych, górników i rolników :)

! Odpowiedz
0 0 ~Yinwistor

Obecnie przepisy są dla emerytów.Taki emeryt może otworzyć firmę i w sytuacji gdy nie zarobi połowy minimalnej emerytury nie płaci nawet nfz. Oczywiście z zusu jest zwolniony.A zwolnić z zusu jednoosobowe działalności. Zus powinien być dla etatowców co wolą jak się nimi dyryguje. Ktoś kto woli mieć firmę sam sobie uskłada na emeryturę spory majątek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~lol3

ludziom powinno się przestać wmawiać, że jest coś takiego jak emerytura. Jak sobie zarobisz i odłożysz to będziesz sobie mógł przejść na emeryturę. Za swoje. ZUS może sobie zbierać składki na ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i rentowe, ale emerytura to jest przywilej - dla tych, których na to stać, a nie dla wszystkich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~Ekonomista

W Polsce emerytura jest przywilejem dla mundurowych i górników :) A zamiast składek zdrowotnych to wolałbym jednak ubezpieczyć się w prywatnej firmie i wykupić sobie prywatną opiekę medyczną. Tak wyszłoby zdecydowanie taniej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.