Użytkownicy Bankier.pl chcą składek do ZUS-u poniżej 400 zł miesięcznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to jedna z największych instytucji finansowych w Europie Środkowej, która działa już od 80 lat. ZUS obejmuje największą liczbę członków ubezpieczonych i wypłaca świadczenia największej liczbie uprawnionym do tego Polaków. Bankier.pl zapytał użytkowników o to, co sądzą o samej instytucji i jakie są ich oczekiwania względem systemu emerytalnego w przyszłości.

Ocena działań takiej instytucji, jaką jest ZUS, bezsprzecznie zależy od roli petenta w systemie emerytalnym. Osoby będące świadczeniobiorcami będą lepiej oceniać pracę urzędu niż ludzie, którzy co miesiąc płacą składki.

Aż 49% badanych przyznało, że kiedykolwiek korzystało z usług ZUS-u. Aż 5% nie wie, czy kiedykolwiek takie zdarzenie miało miejsce. Wśród osób, które kiedykolwiek były w oddziale ZUS-u 61% uznało obsługę za przynajmniej umiarkowanie dobrą.

Czy kiedykolwiek korzystałeś ze świadczeń wypłacanych przez ZUS
Tak 49%
Nie 46%
Nie wiem 5%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

ZUS wypłaca nie tylko renty i emerytury, ale też chorobowe oraz zasiłek macierzyński. Część Polaków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ZUS wypłaca cały pakiet socjalny (renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe, renty socjalne, prewencję wypadkową itp.) – na ten cel przeznacza ponad 50 mld zł rocznie.

Jakie są Twoje oczekiwania co do przyszłej stopy zastąpienia świadczenia emerytalnego w stosunku do ostatniego wynagrodzenia?
101% i więcej 19%
od 81% do 100% 37%
od 61% do 80% 24%
od 41% do 60% 7%
do 40% 13%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Na pytanie, „jak oceniasz wysokość świadczeń wypłacanych z ZUS-u (np. emerytur)?”, aż 88% respondentów odpowiedziało, że są one zbyt niskie w stosunku do wypłaconych składek. 61% pytanych stwierdziło, że minimalna stopa zastąpienia (stosunek wysokości emerytury do ostatniego wynagrodzenia) powinna wynosić ponad 60%.

Czy kiedykolwiek byłeś w oddziale ZUS-u?
Tak 86%
Nie 14%
Jak oceniasz obsługę petentów przez pracowników ZUS-u?
Umiarkowanie dobrze 30%
Dobrze 31%
Umiarkowanie źle 28%
Źle 11%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Przy tym 67% stwierdziło, że składka do ZUS-u płacona przez przedsiębiorców powinna być niższa od 400 zł. Osoba zarabiająca 3,9 tys. zł brutto (2,8 tys. zł netto) w sumie tylko na fundusz emerytalny wpłaca ponad 760 zł miesięcznie.

Z obliczeń Bankier.pl wynika, że praktycznie nie ma ekonomicznej możliwości uzyskania stopy zastąpienia na poziomie minimum 60% w sytuacji, gdy osoba uzyskująca przeciętne wynagrodzenie odkładać będzie na emeryturę mniej niż 400 zł miesięcznie. W najbardziej optymistycznym scenariuszu oprocentowania, wzrostu gospodarczego, poziomu inflacji oraz zachowania ciągłości wpłat, po 45 latach oszczędzania stopa zastąpienia wynosi 46%.

Czy Twoim zdaniem składka do ZUS-u opłacana przez przedsiębiorców jest za wysoka?
Tak 81%
Nie 12%
Nie mam zdania 7%
Ile wg Ciebie powinna wynosić wartość składek płaconych do ZUS-u?
mniej niż 400 zł 67%
od 400 zł do 600 zł 26%
od 601 zł do 800 zł 6%
od 801 zł do 1000 zł 1%
Od 1001 zł i więcej 0%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równie nieprawdopodobna jest też emerytura minimalna na poziomie 90% przeciętnego wynagrodzenia – niemniej blisko 23% badanych uważa za słuszne zrównanie jej z płacą minimalną. Obecnie wynosi ona 831 zł, co stanowi 67% najniższego wynagrodzenia netto.

Łącznie 85% pytanych chciałaby, żeby wiek emerytalny był niższy od 65 lat. Tylko 9% uważa 67. rok życia za właściwy, a 6% twierdzi, że na emeryturę powinniśmy przechodzić po ukończeniu 70 lat.

(Bankier.pl)

Niemniej, ponad 62% użytkowników Bankier.pl uważa, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być taki sam, a wśród osób, które twierdzą inaczej - 35% uznało, że różnica powinna wynosić przynajmniej 5 lat.

Czy ze względu na charakter pracy poszczególne grupy zawodowe (np. górnicy) powinny mieć różne przywileje emerytalne?
Tak 26%
Nie 70%
Nie wiem 4%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równocześnie ponad 2/3 badanych wypowiedziało się negatywnie w sprawie przyznawania niektórym grupom zawodowym specjalnych przywilejów emerytalnych.

Czy oczekujesz, że ZUS zaoferuje dodatkowe odpłatne formy ubezpieczeń np. rentę hipoteczną?
Tak 17%
Nie 70%
Nie wiem 13%
Czy w zamian za wyższą emeryturę oddałbyś Państwu swoje mieszkanie/dom z prawem zamieszkania do końca życia?
Tak 11%
Nie 83%
Nie wiem 6%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Zapytaliśmy także użytkowników, co sądzą o wprowadzeniu do oferty ubezpieczeniowej dodatkowych produktów ubezpieczeniowych mogących powiększyć przyszłą emeryturę, np. wprowadzenie renty dożywotniej za przekazanie praw do lokalu. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania wyraziło 70% respondentów. Pomysł ten poparło 17% badanych, a 13% było niezdecydowanych.

Osoby wskazujące tę odpowiedź mogły odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Okazało się, że 69% z nich posiada nieruchomość o wartości powyżej 200 tys. zł (z tego połowa posiada lokal o wartości większej niż 400 tys. zł). Wśród tej grupy 11% stwierdziło, że mogliby skorzystać z produktu renty dożywotniej w zamian za przekazanie praw własności do posiadanej nieruchomości. Obecnie z tzw. „odwróconej hipoteki” (renty dożywotniej w zamian za prawo własności do lokalu/domy) oferowanej przez firmy „fundusze hipoteczne” korzysta mniej niż 1 tys. osób w całej Polsce.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 7-14 listopada 2014 roku. Udział w badaniu wzięło 1939 respondentów.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~Przedsiębiorca1

Zachęcam do zapoznania się z osobą Zbigniew Stonoga. On Wie co to jest ZUS i cały ten burdel. I ma pomysł jak to zmienić. Jeszcze raz zachęcam do poznania życiorysu tego pana. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
0 1 ~Robert

Krus dla wszystkich!

! Odpowiedz
13 4 ~Virus

Polska hipokryzja jest niewiarygodna - Każdy chciałby nic nie płacić, a w przyszłości, mieć emeryturę na poziomie co najmniej swoich zarobków. Ciekawe skąd te pieniądze miałyby się wziąć? Nawet jeśli ZUS przestanie istnieć, to żeby mieć w przyszłości z czego żyć (kiedy już nie będziecie mieć siły do pracy i nikt nie będzie chciał już Was zatrudniać) trzeba w jakiś sposób się ubezpieczyć, a więc już dzisiaj zacząć odkładać pieniądze na starość. Nie ważne jest przy tym, czy będzie to prywatne ubezpieczenie emerytalne czy gwarantowane przez państwo - jak powinien zapewniać to ZUS (że tego nie robi tak jak tego oczekujemy, to trzeba podziękować rządowi za stworzenie dziur w prawie, które pozwalają wielu nieuczciwym przedsiębiorcom omijać obowiązek wpłat na fundusz emerytalny). Tak czy inaczej - jeśli nie zabezpieczymy się na starość, pozostanie nam jedynie żebranie o jałmużnę. Zacznijcie myśleć trochę ludzie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Rudge

Virus, zapytaj o to wszystko Anglika, Niemca, Francuza a jak już będziesz znał odpowiedź to zacznij myśleć i przeczytaj swoją wypowiedź. Ty jesteś urzędnikiem państwowym na 100%

! Odpowiedz
0 2 ~ja

A może wytłumaczysz mi dlaczego tacy ludzie jak Kiszczak odbierają 8000 emerytury ?? dlaczego byle jaki milicjant dostaje więcej niż zarabiał pracując ??.... nie pisz bzdur o nieuczciwych przedsiębiorcach bo to jest tylko kropla w morzu pieniędzy , które są nam wykradane przez system emerytalny........

! Odpowiedz
0 1 ~Ux

Niech państwo pozwoli mi samemu zadbać o swoją emeryturę - mógłbym inwestować 2 x tyle kapitału, który muszę oddawać państwu, bo przecież jestem idiotą i nie umiem zarządzać swoimi pieniędzmi.
W pracy przez moje ręce przechodzą dużo większe pieniądze i wszystko gra od wielu lat.
I co z tego, że mam podwójne wyższe wykształcenie (mgr oraz inż.) i dwa obce języki biegłe. Państwo wie lepiej, że jestem owieczka, która z założenia powinna unikać ryzyka.

De facto jestem dyskryminowany, bo nie jestem cielakiem i nie kupuję "solidarności społecznej" :)
Dlatego zdarza mi się uczestniczyć w protestach i dostaję łatkę "kibola". PRL's a bitch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~el-de

I tak sobie tu pobiadolicie,ale żaden z Was nie zrobi NIC by tą chorą sytuację zmienić.Ci najbardziej łupieni przez ZUS i innych urzędasów siedzą jak myszy po miotłą, czasem popyskują na forach i to wszystko. Przypomina mi to powiedzenie - czemuś biedny ? boś głupi, czemuś głupi? boś biedny.Kiedy zachce wam się odkleić od klawiatury i zacząć działać w realu ? Daliście się zniewolić, albo podniesiecie się z kolan (jak w 1989), albo dalej dymajcie na bandę białych kołnierzyków, a po przejściu na emeryturę poproście o eutanazję

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~LW

1989r Był związek Solidarność, teraz przedsiębiorcy nie mają związku aby się zrzeszyć, Sorrki jest ZPiP ale członkostwo kosztuje 600zł! Może ten człowiek nas poprowadzi http://www.surmacki.com/przedsiebiorcy

! Odpowiedz
0 7 ~kanapowa_rewolta

0 zł też jest poniżej 400zł. Mieszczę się.

! Odpowiedz
2 19 ~sssd

nie powinno byc zadnego przymusu emerytalnego czyli tzw "wieku emerytalnego"-to nonsens. Kazdy SAM powinien decydowac czy CHCE i KIEDY odejsc ewent na emeryture no i powinny byc setki alternatywnych funduszy emerytalnych do wolnego wyboru.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.