Użytkownicy Bankier.pl chcą składek do ZUS-u poniżej 400 zł miesięcznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to jedna z największych instytucji finansowych w Europie Środkowej, która działa już od 80 lat. ZUS obejmuje największą liczbę członków ubezpieczonych i wypłaca świadczenia największej liczbie uprawnionym do tego Polaków. Bankier.pl zapytał użytkowników o to, co sądzą o samej instytucji i jakie są ich oczekiwania względem systemu emerytalnego w przyszłości.

Ocena działań takiej instytucji, jaką jest ZUS, bezsprzecznie zależy od roli petenta w systemie emerytalnym. Osoby będące świadczeniobiorcami będą lepiej oceniać pracę urzędu niż ludzie, którzy co miesiąc płacą składki.

Aż 49% badanych przyznało, że kiedykolwiek korzystało z usług ZUS-u. Aż 5% nie wie, czy kiedykolwiek takie zdarzenie miało miejsce. Wśród osób, które kiedykolwiek były w oddziale ZUS-u 61% uznało obsługę za przynajmniej umiarkowanie dobrą.

Czy kiedykolwiek korzystałeś ze świadczeń wypłacanych przez ZUS
Tak 49%
Nie 46%
Nie wiem 5%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

ZUS wypłaca nie tylko renty i emerytury, ale też chorobowe oraz zasiłek macierzyński. Część Polaków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ZUS wypłaca cały pakiet socjalny (renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe, renty socjalne, prewencję wypadkową itp.) – na ten cel przeznacza ponad 50 mld zł rocznie.

Jakie są Twoje oczekiwania co do przyszłej stopy zastąpienia świadczenia emerytalnego w stosunku do ostatniego wynagrodzenia?
101% i więcej 19%
od 81% do 100% 37%
od 61% do 80% 24%
od 41% do 60% 7%
do 40% 13%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Na pytanie, „jak oceniasz wysokość świadczeń wypłacanych z ZUS-u (np. emerytur)?”, aż 88% respondentów odpowiedziało, że są one zbyt niskie w stosunku do wypłaconych składek. 61% pytanych stwierdziło, że minimalna stopa zastąpienia (stosunek wysokości emerytury do ostatniego wynagrodzenia) powinna wynosić ponad 60%.

Czy kiedykolwiek byłeś w oddziale ZUS-u?
Tak 86%
Nie 14%
Jak oceniasz obsługę petentów przez pracowników ZUS-u?
Umiarkowanie dobrze 30%
Dobrze 31%
Umiarkowanie źle 28%
Źle 11%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Przy tym 67% stwierdziło, że składka do ZUS-u płacona przez przedsiębiorców powinna być niższa od 400 zł. Osoba zarabiająca 3,9 tys. zł brutto (2,8 tys. zł netto) w sumie tylko na fundusz emerytalny wpłaca ponad 760 zł miesięcznie.

Z obliczeń Bankier.pl wynika, że praktycznie nie ma ekonomicznej możliwości uzyskania stopy zastąpienia na poziomie minimum 60% w sytuacji, gdy osoba uzyskująca przeciętne wynagrodzenie odkładać będzie na emeryturę mniej niż 400 zł miesięcznie. W najbardziej optymistycznym scenariuszu oprocentowania, wzrostu gospodarczego, poziomu inflacji oraz zachowania ciągłości wpłat, po 45 latach oszczędzania stopa zastąpienia wynosi 46%.

Czy Twoim zdaniem składka do ZUS-u opłacana przez przedsiębiorców jest za wysoka?
Tak 81%
Nie 12%
Nie mam zdania 7%
Ile wg Ciebie powinna wynosić wartość składek płaconych do ZUS-u?
mniej niż 400 zł 67%
od 400 zł do 600 zł 26%
od 601 zł do 800 zł 6%
od 801 zł do 1000 zł 1%
Od 1001 zł i więcej 0%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równie nieprawdopodobna jest też emerytura minimalna na poziomie 90% przeciętnego wynagrodzenia – niemniej blisko 23% badanych uważa za słuszne zrównanie jej z płacą minimalną. Obecnie wynosi ona 831 zł, co stanowi 67% najniższego wynagrodzenia netto.

Łącznie 85% pytanych chciałaby, żeby wiek emerytalny był niższy od 65 lat. Tylko 9% uważa 67. rok życia za właściwy, a 6% twierdzi, że na emeryturę powinniśmy przechodzić po ukończeniu 70 lat.

(Bankier.pl)

Niemniej, ponad 62% użytkowników Bankier.pl uważa, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być taki sam, a wśród osób, które twierdzą inaczej - 35% uznało, że różnica powinna wynosić przynajmniej 5 lat.

Czy ze względu na charakter pracy poszczególne grupy zawodowe (np. górnicy) powinny mieć różne przywileje emerytalne?
Tak 26%
Nie 70%
Nie wiem 4%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równocześnie ponad 2/3 badanych wypowiedziało się negatywnie w sprawie przyznawania niektórym grupom zawodowym specjalnych przywilejów emerytalnych.

Czy oczekujesz, że ZUS zaoferuje dodatkowe odpłatne formy ubezpieczeń np. rentę hipoteczną?
Tak 17%
Nie 70%
Nie wiem 13%
Czy w zamian za wyższą emeryturę oddałbyś Państwu swoje mieszkanie/dom z prawem zamieszkania do końca życia?
Tak 11%
Nie 83%
Nie wiem 6%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Zapytaliśmy także użytkowników, co sądzą o wprowadzeniu do oferty ubezpieczeniowej dodatkowych produktów ubezpieczeniowych mogących powiększyć przyszłą emeryturę, np. wprowadzenie renty dożywotniej za przekazanie praw do lokalu. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania wyraziło 70% respondentów. Pomysł ten poparło 17% badanych, a 13% było niezdecydowanych.

Osoby wskazujące tę odpowiedź mogły odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Okazało się, że 69% z nich posiada nieruchomość o wartości powyżej 200 tys. zł (z tego połowa posiada lokal o wartości większej niż 400 tys. zł). Wśród tej grupy 11% stwierdziło, że mogliby skorzystać z produktu renty dożywotniej w zamian za przekazanie praw własności do posiadanej nieruchomości. Obecnie z tzw. „odwróconej hipoteki” (renty dożywotniej w zamian za prawo własności do lokalu/domy) oferowanej przez firmy „fundusze hipoteczne” korzysta mniej niż 1 tys. osób w całej Polsce.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 7-14 listopada 2014 roku. Udział w badaniu wzięło 1939 respondentów.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~Przedsiębiorca1

Zachęcam do zapoznania się z osobą Zbigniew Stonoga. On Wie co to jest ZUS i cały ten burdel. I ma pomysł jak to zmienić. Jeszcze raz zachęcam do poznania życiorysu tego pana. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
0 1 ~Robert

Krus dla wszystkich!

! Odpowiedz
13 4 ~Virus

Polska hipokryzja jest niewiarygodna - Każdy chciałby nic nie płacić, a w przyszłości, mieć emeryturę na poziomie co najmniej swoich zarobków. Ciekawe skąd te pieniądze miałyby się wziąć? Nawet jeśli ZUS przestanie istnieć, to żeby mieć w przyszłości z czego żyć (kiedy już nie będziecie mieć siły do pracy i nikt nie będzie chciał już Was zatrudniać) trzeba w jakiś sposób się ubezpieczyć, a więc już dzisiaj zacząć odkładać pieniądze na starość. Nie ważne jest przy tym, czy będzie to prywatne ubezpieczenie emerytalne czy gwarantowane przez państwo - jak powinien zapewniać to ZUS (że tego nie robi tak jak tego oczekujemy, to trzeba podziękować rządowi za stworzenie dziur w prawie, które pozwalają wielu nieuczciwym przedsiębiorcom omijać obowiązek wpłat na fundusz emerytalny). Tak czy inaczej - jeśli nie zabezpieczymy się na starość, pozostanie nam jedynie żebranie o jałmużnę. Zacznijcie myśleć trochę ludzie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Rudge

Virus, zapytaj o to wszystko Anglika, Niemca, Francuza a jak już będziesz znał odpowiedź to zacznij myśleć i przeczytaj swoją wypowiedź. Ty jesteś urzędnikiem państwowym na 100%

! Odpowiedz
0 2 ~ja

A może wytłumaczysz mi dlaczego tacy ludzie jak Kiszczak odbierają 8000 emerytury ?? dlaczego byle jaki milicjant dostaje więcej niż zarabiał pracując ??.... nie pisz bzdur o nieuczciwych przedsiębiorcach bo to jest tylko kropla w morzu pieniędzy , które są nam wykradane przez system emerytalny........

! Odpowiedz
0 1 ~Ux

Niech państwo pozwoli mi samemu zadbać o swoją emeryturę - mógłbym inwestować 2 x tyle kapitału, który muszę oddawać państwu, bo przecież jestem idiotą i nie umiem zarządzać swoimi pieniędzmi.
W pracy przez moje ręce przechodzą dużo większe pieniądze i wszystko gra od wielu lat.
I co z tego, że mam podwójne wyższe wykształcenie (mgr oraz inż.) i dwa obce języki biegłe. Państwo wie lepiej, że jestem owieczka, która z założenia powinna unikać ryzyka.

De facto jestem dyskryminowany, bo nie jestem cielakiem i nie kupuję "solidarności społecznej" :)
Dlatego zdarza mi się uczestniczyć w protestach i dostaję łatkę "kibola". PRL's a bitch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~el-de

I tak sobie tu pobiadolicie,ale żaden z Was nie zrobi NIC by tą chorą sytuację zmienić.Ci najbardziej łupieni przez ZUS i innych urzędasów siedzą jak myszy po miotłą, czasem popyskują na forach i to wszystko. Przypomina mi to powiedzenie - czemuś biedny ? boś głupi, czemuś głupi? boś biedny.Kiedy zachce wam się odkleić od klawiatury i zacząć działać w realu ? Daliście się zniewolić, albo podniesiecie się z kolan (jak w 1989), albo dalej dymajcie na bandę białych kołnierzyków, a po przejściu na emeryturę poproście o eutanazję

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~LW

1989r Był związek Solidarność, teraz przedsiębiorcy nie mają związku aby się zrzeszyć, Sorrki jest ZPiP ale członkostwo kosztuje 600zł! Może ten człowiek nas poprowadzi http://www.surmacki.com/przedsiebiorcy

! Odpowiedz
0 7 ~kanapowa_rewolta

0 zł też jest poniżej 400zł. Mieszczę się.

! Odpowiedz
2 19 ~sssd

nie powinno byc zadnego przymusu emerytalnego czyli tzw "wieku emerytalnego"-to nonsens. Kazdy SAM powinien decydowac czy CHCE i KIEDY odejsc ewent na emeryture no i powinny byc setki alternatywnych funduszy emerytalnych do wolnego wyboru.

! Odpowiedz
0 0 ~plankton

Nawet nie wiesz o co prosisz. nie rozumiesz ile zła wyrządziłbyś taką rewolucją z dnia na dzień.

! Odpowiedz
0 3 marathonman

Ja chcę:zerowych podatków i składek, bezpłatnych:służby zdrowia, szkolnictwa, dostępu do kultury, autostrad, pitnej wody w kranie;stopy bezrobocia poniżej 4%,nieskrępowanego dostępu do elit władzy,etc, etc.Ech, mocno durnowaci musieli być autorzy ankiety...

! Odpowiedz
2 12 ~Sarna

Nie miałabym nic przeciwko ZUS, gdyby: 1) Każdy miał swoje konto (oddzielne) i moje wpłaty, które były dokonane i są w dalszym ciągu były widoczne dla mnie 2) gdybym widziała jak te pieniądze sa inwestowane lub przynajmniej stabilnie %tują, a w momencie skorzystania z medycznych badań widziałabym na co konkretnie sa ujmowane. Wtedy przynajmniej skończyłoby sie chodzenie za lewe zwolnienia, bo ZUS płaciłby z puli uzbieranych przez płatnika pieniędzy. Teraz płacę na innych bo przez lata wydaję do ZUS-u krocie a gdy muszę skorzystać z badania medycznego to i tak muszę dodatkowo zapłacić prywatnie, bo okazuje sie, że w ramach płaconych skadek nie przysługuje-brak limitów ponoć. CHORY SYSTEM. Pieniądze nie są dziedziczone-jak w II filarze,po które ZUS też zaczyna sięgać. Piszecie w artykule:"ZUS wypłaca nie tylko renty i emerytury, ale też chorobowe oraz zasiłek macierzyński. Część Polaków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ZUS wypłaca cały pakiet socjalny (renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe, renty socjalne, prewencję wypadkową itp.) – na ten cel przeznacza ponad 50 mld zł rocznie." A ja pytam ilu ludzi wpłaca latami a wielu nie dożywa emerytury i NIGDY nie korzystało z chorobowych, czy zwolnień lub rent? Pytam się dlaczego i jakim prawem mam płacić na innych? Niech każdy płaci na siebie. Gdyby każdy mia swoje indywidualne konto, nie miałabym nic przeciwko,żeby trzeba było wpłacać jak dotychczas,bo fizycznie wiedziałabym,że jesli nawet nie dożyję, to o co zostanie z już wpłaconych odziedziczy rodzina. Policzcie sobie ile płacicie do ZUS a co dostajecie lub dostaniecie gdy dożyjecie emerytury. Jesli wyjdzie,że wiecej zyskacie, to Arystoteles i inni w grobie sie przewrócą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Bruno

Sarno, aktualnie ZUS doszedł już do 100% reformy i wszystkie składki są księgowane na osobnych kontach. I wszystko było by może ładne i prawdziwe, gdyby nie sposób, w jaki będzie obliczana emerytura. Otóż ZUS przyjął sobie średnią życia na emeryturze 17 lat. Te 17 lat podzielił na 12 miesięcy i tak uzbierane składki ma wypłacać jako emerytury.Problem w tym, że osoba zarabiająca całe życie średnią krajową (niejeden o niej marzy) emeryturę będzie mieć w wysokości 800 zł.A skąd to 17 lat? Tyle średnio żyją ci, którzy do emerytury DOŻYLI. Innych ZUS nie bierze pod uwagę, mimo że składki płacili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Adam odpowiada ~Bruno

Ale jeśli umarli wcześniej to ich dzisci dostawały rente rodzinna, ich wspolmałzonkowie dostawali renty po zmarłym mężu/zonie, wreszcie mogli się zrzec swojej niższej renty/emerytury i dostali wyzsza rente/emeryture po wspolmałżonku. Ostatecznie, zobacz ile teraz mamy emerytow w wieku < 60 roku zycia. Przez wiele lat kobiety miały prawo do emerytury po 30 latach pracy i często ja dostawaly kolo 55 roku zycia. Pozyja sobie do 80-85 roku czyli będą ta emeryture pobierac 25-30 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wieloszczet

Pierwsze co bym zmienił, to rozdzielił pieniądze na ubezpieczenie społeczne (renty/emerytury) i na te wszystkie zasiłki społeczne/celowe/ rodzicielskie/itd. "To" po "i" powinno pochodzić z jawnie innych podatków. Porządek sprzyja jawności i vice versa. Szalone pensje tylko za nazwę stanowiska mocno by się wyregulowały. Praca na "stanowisku" w instytucji nadzorowanej, regulowanej szczegółowo przez wykładnię sądową przepisów w Wyrokach Sądu, nawet takich z dziurami na dowolność, nie może być porównywana z pracą w instytucji finansowej ponoszącej ryzyko działalności rynkowej. A jeszcze ten nadmiar zatrudnienia. Bezrobocie się zmniejsza, ale złe strony tego "tłumu zamyślonych nad emerytorentami" są. A jeszcze, gdzie odpowiedzialność za błędy? I jeszcze, nadciąga wyż demograficzny zaniedbanych inwalidów, starych i wypracowanych. Nic znaczącego się nie dzieje, a jak problem "wybije się" w mediach, to znowu obniży się średnie emerytury/renty i "da się" na potrzebujących. A "natenczas mietłą pod persy". Uprzejmie przypominam, ludzie żyją coraz dłużej (nie wiadomo dlaczego?), chyba, że statystyki to koncert życzeń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 ~dep

Juz jeden komentarz mi usuneli, wiec napisze drugi. ZUS powinien byc zlikwidowany. Koniec z zadluzaniem narodu. Kazdy powienien miec mozliwosc w wolnym kraju decydowac sam gdzie i komu bedzie powierzal swoje ciezko zarobione pieniadze na emeryture.

! Odpowiedz
0 6 ~Jan

Pieniądze nie muszą pochodzić ze składek ZUS, mogą być ściągane jako podatek w innej formie. Najlepiej jak będzie ten podatek mocno związany (%) z PKB, bo wówczas skupimy się na wzroście PKB, a nie jak oszukać pracownika płacąc mu wynagrodzenie z umów śmieciowych. Pracownik powinien zarabiać w każdej formie zatrudnienia kwotę netto ( na rękę wie ile dostaje). I nie mamy problemu umów śmieciowych. Emerytury minimalne płacone wszystkim w takiej samej minimalnej wartości. Resztę trzeba samemu odłożyć. Wiek przejścia na emeryturę płynny. Taki sam dla kobiet i mężczyzn. W 55 rok zycia np. 50% świadczenia minimalnego i rośnie co roku o 3%.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~szefuf

Zgadzam się całkowicie. To byłoby świetne rozwiązanie. Sam chętnie przeszedłbym na emeryturę w wieku 55 :)

! Odpowiedz
0 2 ~Misiak

Uczciwie by napisać 0zł miesięcznie :D

! Odpowiedz
1 20 ~realista

ZUS jest obowiązkowym podatkiem za możliwość pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności i tylko tak można go traktować. Liczenie na jakiekolwiek profity z tej instytucji to pomyłka.

! Odpowiedz
2 7 ~miro

to z czego będą zyły pejsate stwory mordasewicze

! Odpowiedz
2 14 ~PL

Powinna byc opcja dzialalnosci gospodarczej bez zusu. Tylko podatki od przychodu. Tak zeby dana osoba sama zadecydowala czy chce emeryture czy nie. Moze byc jeczsze dobrowolne placenie skladki zdrowotnej (teraz okolo 250 pln).

! Odpowiedz
0 3 ~Ekonomista

Ponad 270 zł i to w ciągu pierwszych 2 lat. Od stycznia podwyżki :)

! Odpowiedz
0 4 ~kahol

Jest taka opcja będąc rolnikiem płacisz KRUS i prowadzisz dzialalnosc gospodarczą tylko jest limit przychodu. Ale można założyć 2 działalność np na żonę i mieć 2 limity. Niech żyje KRUS!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~FD odpowiada ~Ekonomista

Nie. skladke zdrowotna placisz niezaleznie od wszystkiego. Na cale szczescie jesli masz przychod to ta kwota obniza podatek ktory musisz zaplacic. Dziwna sprawa jest to ze niezaleznie ile dzialalnosci bys prowadzil to w kazdej musisz zaplacic skladke zdrowotna.jeszcze jedno: jak jestes zatrudniony na etacie i masz dzialalnosc to nie placisz zusu (oczywiscie poza skladka zdrowotna).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ekonomista odpowiada ~Ekonomista

Pomyłka, 270,40 zł wynosi składka zdrowotna niezależnie od tego przez jaki okres prowadzi się działalność gosp.

! Odpowiedz
0 0 ~Jan

Trzeba zmienić prawo, żeby dzieci nie musiały się takimi geniuszami na starość zajmować, państwo też trzeba zwolnić z odpowiedzialności. Jeżeli tak będzie jestem za. Obecnie prawo każe wszystkimi starymi, biednymi ludźmi się opiekować. JTy oczywiście będziesz wyjątkiem i zabezpieczysz się na starość, ale statystyki pokazują, że większość przeje wszystkie zarobione pieniądze, w tym część się zadłuży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~adam odpowiada ~kahol

na zone na dzieci na dziadka emeryta....mase jest takich luk i dlatego krusowcow nie powinni prowadzic dzialalnosci jak chcesz dzialalnosc wont do zus jak chcesz byc rolnikiem miej krus

! Odpowiedz
0 1 ~Ekonomista odpowiada ~adam

Rolnik to też przedsiębiorca i powinny ich obowiązywać takie same zasady jak przedsiębiorców. Czyli te same składki (jak już są, bo ja jestem za likwidacją ZUS) i ewentualnie te same dotacje z UE (też jestem za likwidacją dotacji). A nie rolnicy dostają nawet setki tysięcy złotych dotacji, bo to ROLNICY. Socjalizm pełną gębą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Sarna

Popieram. Nie miałabym nic przeciwko ZUS, gdyby: 1) Każdy miał swoje konto (oddzielne) i moje wpłaty, które były dokonane i są w dalszym ciągu były widoczne dla mnie 2) gdybym widziała jak te pieniądze sa inwestowane lub przynajmniej stabilnie %tują, a w momencie skorzystania z medycznych badań widziałabym na co konkretnie sa ujmowane. Wtedy przynajmniej skończyłoby sie chodzenie za lewe zwolnienia, bo ZUS płaciłby z puli uzbieranych przez płatnika pieniędzy. Teraz płacę na innych bo przez lata wydaję do ZUS-u krocie a gdy muszę skorzystać z badania medycznego to i tak muszę dodatkowo zapłacić prywatnie, bo okazuje sie, że w ramach płaconych skadek nie przysługuje-brak limitów ponoć. CHORY SYSTEM. Pieniądze nie są dziedziczone-jak w II filarze,po które ZUS też zaczyna sięgać. Piszecie w artykule:"ZUS wypłaca nie tylko renty i emerytury, ale też chorobowe oraz zasiłek macierzyński. Część Polaków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ZUS wypłaca cały pakiet socjalny (renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe, renty socjalne, prewencję wypadkową itp.) – na ten cel przeznacza ponad 50 mld zł rocznie." A ja pytam ilu ludzi wpłaca latami a wielu nie dożywa emerytury i NIGDY nie korzystało z chorobowych, czy zwolnień lub rent? Pytam się dlaczego i jakim prawem mam płacić na innych? Niech każdy płaci na siebie. Gdyby każdy mia swoje indywidualne konto, nie miałabym nic przeciwko,żeby trzeba było wpłacać jak dotychczas,bo fizycznie wiedziałabym,że jesli nawet nie dożyję, to o co zostanie z już wpłaconych odziedziczy rodzina. Policzcie sobie ile płacicie do ZUS a co dostajecie lub dostaniecie gdy dożyjecie emerytury. Jesli wyjdzie,że wiecej zyskacie, to Arystoteles i inni w grobie sie przewrócą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Sarna

Zgadzam się i podaję wariant dla obowiązkowego ZUS, ale z indywidualnym kontem (mój komentarz wyżej ) i możliwością monitorowania, na co idą pieniądze, tzn. na jakie MOJE potrzeby bieżące typu badanie medyczne oraz jak są inwestowane i jak procentują plus dziedziczenie, a nie zjadanie przez innych.

! Odpowiedz
0 4 ~Mar

"Osoba zarabiająca 3,9 tys. zł brutto (2,8 tys. zł netto) w sumie tylko na fundusz emerytalny wpłaca ponad 760 zł miesięcznie."" praktycznie nie ma ekonomicznej możliwości uzyskania stopy zastąpienia na poziomie minimum 60% w sytuacji, gdy osoba uzyskująca przeciętne wynagrodzenie odkładać będzie na emeryturę mniej niż 400 zł miesięcznie. "Czy teraz stopa zastąpienie nie wynosi ok 30% ? a wpłacamy 760 (z 2800)ZŁODZIEJSTWO !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~lol3

ludziom powinno się przestać wmawiać, że jest coś takiego jak emerytura. Jak sobie zarobisz i odłożysz to będziesz sobie mógł przejść na emeryturę. Za swoje. ZUS może sobie zbierać składki na ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i rentowe, ale emerytura to jest przywilej - dla tych, których na to stać, a nie dla wszystkich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~Ekonomista

W Polsce emerytura jest przywilejem dla mundurowych i górników :) A zamiast składek zdrowotnych to wolałbym jednak ubezpieczyć się w prywatnej firmie i wykupić sobie prywatną opiekę medyczną. Tak wyszłoby zdecydowanie taniej.

! Odpowiedz
0 0 ~Adam222

A 2 biliony pobranych już składek to co? Można je ukraść?

! Odpowiedz
0 21 ~Ekonomista

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jak dla mnie to ZUS może nie istnieć. Tak byłoby dla mnie najlepiej.

! Odpowiedz
0 5 ~tomi

....nie da rady ! ...,a kto będzie utrzymywał armię urzędasów ( ok 40 000 za przeproszeniem ''pracowników '' ) ? ....

! Odpowiedz
0 2 ~Ekonomista odpowiada ~tomi

Jeszcze armię lekarzy (po 6 etatów), mundurowych, górników i rolników :)

! Odpowiedz
0 0 ~Yinwistor

Obecnie przepisy są dla emerytów.Taki emeryt może otworzyć firmę i w sytuacji gdy nie zarobi połowy minimalnej emerytury nie płaci nawet nfz. Oczywiście z zusu jest zwolniony.A zwolnić z zusu jednoosobowe działalności. Zus powinien być dla etatowców co wolą jak się nimi dyryguje. Ktoś kto woli mieć firmę sam sobie uskłada na emeryturę spory majątek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 21 ~dwed

Ludzą zabiera się 80-90% tego co zarabiają ZUS to 40% a dzień wolniosci podatkowej to polowa roku czyli VAT AKCYZA DOCHODOWY,OD SMIECI OD DESZCZU OD NIERUCHOMOSCI TO około 50%!!!!!! Gdzie sa te pieniądze. Ilu darmozjadow pasozytow może utrzymać ok 5 mln ciężko pracujaceych POLAKOW utrzymujemy przeszlo 600 tys mundurowych chodz policji mamy 100 tys i wojska 100 tys, 400 tys to pasożyty często 40 letnie, zyjace z podatkow często swoich pracujących rodzicow!!!!!! Dlaczego bez komputerow za komuny wystarczylo 100 tys urzednikow dziś mamy mln!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~helol

W Polsce jest kilka milionów urzędników, nie tylko oni. Ja osobiście uważam, że największymi nierobami są strażacy

! Odpowiedz
0 0 ~QQ

polecam słownik ortograficzny... Ludzą, Ludzią a może Ludziom ??

! Odpowiedz
1 0 ~robson odpowiada ~helol

Też mam takie spostrzeżenia. Pracuję koło straży pożarnej i do 16 nawet przez tydzieńnie wyjeżdżają na akcję. Plątają się zamiatają czysty plac, aby mieć coś choć chwilkę do pracy.Pożarów jest jak na lekarstwo, powodzie jeszcze rzadziej, pozostają im czasami kolizje i wypadki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.