Uznanie ustawy frankowej jako pomocy wymagającej notyfikacji KE jest wysoce prawdopodobne

Wysoce prawdopodobna jest kwalifikacja prezydenckiego projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji jako pomocy państwa, która przed wejściem w życie powinna być notyfikowana Komisji Europejskiej - wynika z opinii kancelarii prawnej, sporządzonej na zlecenie ZBP.

ZBP przedstawił opinię, którą przygotowała kancelaria Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i Wspólnicy sp.k. Związek podał, że o opinii tej wspominał na spotkaniu przedstawicieli sektora bankowego z Pawłem Muchą, wiceszefem Kancelarii Prezydenta, do którego doszło 12 marca.

"W świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wysoce prawdopodobna jest kwalifikacja Projektu jako pomocy państwa, która przed jego wejściem w życie powinna być notyfikowana Komisji Europejskiej. Nie wyklucza to możliwości uznania przez Komisję Europejską, że przewidziana przez Projekt pomoc państwa jest zgodna z rynkiem wewnętrznym" - napisano w konkluzji opinii.

"W takim przypadku Polska musiałaby jednak wykazać, że Projekt służy realizacji celu leżącego w interesie publicznym, a przewidziane nim środki są niezbędne i proporcjonalne do jego realizacji. Naszym zdaniem jest to wątpliwe" - dodano.

Prawnicy ocenili także, że projekt ustawy może być również uznany za naruszający swobody rynku wewnętrznego, a w szczególności swobodę przedsiębiorczości, swobodę świadczenia usług lub przepływu kapitału.

"W naszej ocenie uzasadnione jest twierdzenie, że przepisy Projektu stanowią nieproporcjonalne ograniczenie swobody przedsiębiorczości, swobody świadczenia usług oraz swobody przepływu kapitału" - napisano w konkluzji.

Związek Banków Polskich podał, że chce odstąpienia w całości od wprowadzenia instrumentu konwersji oraz Funduszu Konwersji, z uwagi na "istotne zastrzeżenia co do ekonomicznych skutków jego wprowadzenia, wpływu na gospodarkę oraz stabilność sektora bankowego, jak również co do zgodności ich konstrukcji i sposobu działania z prawem Unii Europejskiej (...)"

Pod koniec lutego sejmowa komisja finansów przyjęła sprawozdanie podkomisji ds. projektów frankowych do prezydenckiego projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców. Zgodnie z planami ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2019 roku.(PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 elzbieta_s

No proszę pięć lat wodzenia ludzi za nos!!!! Da się? Da się obiecać dużo i nic nie dać. Jeden Pan kiedyś mówił NIE CHCĘ ALE MUSZĘ,Drugi Pan powie PRZECIEŻ CHCIAŁEM ALE NIE WYSZŁO. Zamiast obiecywać gruszki na wierzbie oddajcie ludziom te przysłowiowe grosze ze SREEDÓW to się ucieszą,to może banków nie wpędzi w ruinę.

! Odpowiedz
0 4 nellington

No popatrz... Raport na zamówienie twierdzi coś czego chce zamawiający. To się nigdy wcześniej w historii nie wydarzyło.

! Odpowiedz
1 7 jes

Chyba pomocy dla banków bo one znowu najbardziej na tym skorzystają. Ustawę stworzono pod nadzorem pierwszego bankowca oddelegowanego m.in. w tym celu, do rządu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne