Uważajcie na fałszywe złoto

główny analityk Bankier.pl

Bielski biznesmen oszukał znajomych na ponad trzy miliony złotych, posługując się w tym celu kiepsko podrobionymi „sztabkami złota”. To pokłosie wydarzeń sprzed roku, gdy na portalu Allegro pojawiły się tanie podróbki udające autentyczne sztabki bulionowe.

Policjanci z Bielska-Białej zakończyli śledztwo w sprawie 28-latka, który miał oszukać 9 osób, zaciągając od nich pożyczki pod zastaw fałszywego złota. Podejrzany usłyszał zarzuty licznych oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości. Bielski sąd podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu.

„Zaciągał pożyczki od zaufanych osób, które wywodziły się z kręgu jego znajomych lub rodziny. Pod zastaw udzielonych pożyczek przekazywał >kontrahentom< podrobione sztabki złota o wadze 1 uncji. W większości zakupił je w internecie, płacąc 80 – 120 zł za sztukę. Zapewniał, że sztabki te stanowią zabezpieczenie pożyczek, które planuje przeznaczyć na bardzo zyskowne i intratne inwestycje, z których zyskami zamierza się podzielić w późniejszym czasie” – czytamy na stronie policji.

Podejrzany miał wyłudzić w ten sposób 3 087 260 złotych, co oznacza, że do oszustwa musiałby użyć 600-700 jednouncjowych sztabek. Aby dodatkowo uwiarygodnić autentyczność zastawu, niektórym pożyczkodawcom zalecał wynajęcie skrytki bankowej do przechowywania cennego metalu. Metalu, który w rzeczywistości wart był w kilkadziesiąt złotych, a nie blisko pięć tysięcy złotych za sztukę.

(Policja.)

Ze zdjęć opublikowanych na stronie bielskiej policji wynika, że fałszywe sztabki nosiły markę Perth Mint – czyli znanej i renomowanej mennicy australijskiej. Identyczną sztabkę rok temu zakupiłem na portalu aukcyjnym Allegro. Można było wtedy przebierać w ofertach kiepsko podrobionych „złotych sztabek” w cenie od 40 zł do przeszło 100 zł za sztukę. Po interwencji mediów Allegro od lutego 2018 roku zakazało wystawiania nie tylko prawdziwego złotego bulionu, ale też jego podróbek.

„Nie wiem, ilu znalazło się amatorów okazyjnie taniego >złota< z Allegro. Zakładam, że niewielu. I że nabyli je w pełnym przekonaniu, że kupują śmieszny i niezbyt wartościowy gadżet. Względnie jako wabik na złodziei zainteresowanych prawdziwym złotem. Ale nie mogę wykluczyć, że część nabywców >allegrowskiego złota< postanowi oszukać kogoś innego, zbywając niewiele warty falsyfikat jako prawdziwe złoto po prawdziwej cenie przeszło 4,5 tysiąca złotych za uncję. Będzie to wówczas ewidentne przestępstwo” – ostrzegałem rok temu abonentów „Złotowieści”.

Jak widać, ofiary bielskiego oszusta nie czytały „Złotowieści” i nie posiadały elementarnej wiedzy o inwestowaniu w złoto. Dostępne na polskim rynku podróbki wystarczyło zważyć i zmierzyć, aby odkryć, że nie są autentyczne, na co wskazywałyby pozory („fabryczne” opakowanie, oznaczenie próby i producenta). Aby dokonać pomiarów, należało wyciągnąć sztabkę z opakowania, co oszust odradzał.

Do tej pory ostrzegaliśmy przed kupowaniem złotego bulionu z niepewnego źródła, jednoznacznie zalecając osobisty, bezpośredni i gotówkowy zakup sztabek lub monet tylko u renomowanych i dużych dilerów. Teraz okazuje się, że na podróbki trzeba uważać także w obrocie prywatnym. Po raz kolejny okazało się też, że złoto (ale tylko prawdziwe!) jest bardziej wiarygodne od ludzi – nawet tych z grona znajomych lub rodziny.

Wszystkich zainteresowanych tematyką inwestowania w złoto odsyłam do „Złotowieści”- biuletynu o inwestowaniu w metale szlachetne. W najnowszym wydaniu będziemy kontynuować poradnik o tym, jak bezpiecznie inwestować w złoto fizyczne.

Użyj kodu INWESTOR, a otrzymasz ofertę rocznej prenumeraty "Złotowieści" z 50-procentową zniżką - skorzystaj >>

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 3 dktorek

Dlatego kupuje się u uncje złota niż sztabki. Uncje złota jest dużo trudniej podrobić. Dodatkowo warto zakupić monetę z najnowszego rocznika/wydania.

! Odpowiedz
20 13 open_mind

Ciągle moje porady są modne a to znaczy: Jeśli złoto to Znany standardowy jedno uncjowy bulion American Eagles albo Filharmoniki ostatecznie Krugerrand. Oczywiście otwarte opakowania żadne tam zaklejane certyfikaty. Polecam proste sprawdzenie metoda na słuch. Kładziemy na czubku palca i lekki stuk łyżeczka w krawędź musi miło dzwonić jak dzwon Zygmunta co najmniej – nigdy nie zawodzi a jaka prosta metoda. Monety kolekcjonerskie ? – Nie posiadam żadnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 27 niedowiary

Ja biorę na ząb. Pod naciskiem szczeki 25kg, ząb powinien wejść na 1mm. :)

! Odpowiedz
62 6 jasiek2017

Gdyby kupili nieruchomosci to nie byliby w plecy ! Jakze prawdziwe jest to, ze na nieruchomosciach nie mozna stracic a na wszystkim innym juz tak

! Odpowiedz
1 41 zenonn

Złodziei w nieruchomościach jest dostatek.
Wielu straciło na inwestycjach w nieruchomości.

! Odpowiedz
24 21 zmr1

Przykro mi, że ludzie zostali oszukani ale jeśli ktoś jest na tyle niefrasobliwy, że kupuje złoto na portalach aukcyjnych to sam jest sobie winien.

! Odpowiedz
2 17 search

Mozesz zostac oszukany wszedzie, Przeciez nie kupisz a pozniej rozpakujesz z foli i zaczniesz wiercic by zobaczyc co jest w srodku.jest wiele metod bezinwazyjnych ale trudno chodzic z tym po sklepie.

! Odpowiedz
1 37 karbinadel

Chyba nie do końca przeczytałeś artykuł :) Na Allegro sprzedawano te "sztabki" jako imitacje, dopiero ten, co kupił na portalu, oferował je dalej jako prawdziwe złoto

! Odpowiedz
29 30 search

On sprzedawal wiare w zloto. Nasz rzad tez wierzy ze ma tony zlota co leza gdzie w swiecie.
A moze sztabki kupowaly konie ze stajni Glapcia z NBP i stad takie dobre wyniki i zarobki.

! Odpowiedz
45 31 d-oro

antydonald żenujący mały czlowieczku spod znaku wiadomego nie zasmiecaj tego forum swoimi wypocinami i zamilcz bo milczenie jest złotem.

! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
104 67 antydonald

jak mozecie teraz rozmawiac o pieniadzach!!!?? gdy w gdansku stala sie tragedia, gdy caly swiat jes w zalobie, gdy jurek musi sie teraz utrzymac tylko ze zlotego melona, gdy mikrofon jest dla kazdego po wszystkim, gdy nawet 20x puszczane ucho prezesa nie smieszy...wy tu tak beztrosko

! Odpowiedz
32 63 open_mind

Przez bandytów drogowych zabijanych jest mnóstwo ludzi w tym dzieci i jakoś przechodzimy do porządku dziennego nie robiąc takich scen jak obecnie ani żałoby narodowej. Dziwne. Idź i biegaj ze światełkiem i umartwiaj się - nie nakazuj co inni mają robić.

! Odpowiedz
33 24 antydonald odpowiada open_mind

,,open vel closed mind'' - pls włącz myślenie to nie boli .... może zrozumiesz tekst powyzej

! Odpowiedz
22 43 open_mind odpowiada antydonald

A propos wystawienia księgi w Poznaniu. Jacku tęczowy (prezydent) idź i przyglądnij się tej księdze i prosimy nie buduj i napędzaj mowy nienawiści na siebie, my naprawdę nie potrzebujemy popularności ruchów LGBT. Zajmij się sprawami miasta a nie bieganiem po nim z Tęczowymi chorągiewkami. Pamiętaj została stworzona istota ludzka jako Adam i Ewa a nie żadne pedialiony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 24 antydonald odpowiada open_mind

błagam ,,closed_mind'' włacz myslenie - POzostali u ciebie w domu zdrowi ??? ... co ty piszesz, komu ty odpowiadasz ???? .... czy juz ten złoty melon jurkaruptacochceta kompletnie ci padał na mózg???

! Odpowiedz
17 12 open_mind odpowiada antydonald

Przecież nikt tobie nie zabrani umartwiania się, możesz nawet w ramach żałoby iść i się biczować !

! Odpowiedz
20 16 (usunięty) odpowiada open_mind

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 1 open_mind odpowiada (usunięty)

Ty po prostu wyłącz swoje myślenie , bo cię zawodzi.

! Odpowiedz
18 30 cyklonb

Najśmieszniejsze jest to ze Mennica Polska (dawna Mennica Warszawska) należąca do znanego biznesmena też odradza wyjmowania z opakowania sztabek zakupionych u niej a na dodatek po najwyższej cenie odkupuje tylko te zapakowane !!!

! Odpowiedz
16 32 karbinadel

Nie ma w tym nic dziwnego. Nienaruszone opakowanie jest jednocześnie certyfikatem autentyczności. Tak samo postępuje NBP z monetami bulionowymi "Orzeł Bielik"

! Odpowiedz
2 32 dziki_losos odpowiada karbinadel

Dla mnie najlepszym certyfikatem autentyczności złota jest... zawartość złota. Nie ma sensu kupować zamkniętych opakowań - dużo lepsze są monety 1oz w otwieranym plastikowym pudełeczku.
Przypominam też, że cechą każdej dobrej waluty jest zamienność (fungibility). Jeśli jedne sztabki lub monety są lepsze od drugich, to to godzi w wiarygodność takiej waluty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 karbinadel odpowiada dziki_losos

Ja akurat też wolę monety, ale zdaje sobie sprawę, że nie każdy potrafi rozpoznać oryginał. Zaklejone opakowania firmowe są właśnie dla takich laików

! Odpowiedz
3 3 cyklonb odpowiada karbinadel

@karbinadel- nienaruszone opakowania plastikowe gwarantem autentyczności złota? - bzdura takie tworzywko prawie każdy umie podrobić , inaczej ze złotymi monetami czy sztabkami. To złoto trzeba mieć w ręku żeby zrozumieć na czym polega ten drobny handel .

! Odpowiedz
8 11 karbinadel odpowiada cyklonb

Wbrew pozorom, metalowe blaszki jest znacznie łatwiej podrobić niż pogardzane przez wielu papierki :) A oryginalne opakowania mennicze są dość złożone, więc tez nie jest tak łatwo je podrobić (o ile ktoś wie, jak wygląda oryginał). Ja tego nie potrzebuję, ale jest mnóstwo ludzi, którzy nie znają się na złocie - a chcą je mieć. To dla nich te są te plastikowe slaby

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,42% 1 480,35
2019-12-13 22:59:00
USD/PLN 0,06% 3,8345
2019-12-13 22:59:00
EUR/PLN -0,55% 4,2625
2019-12-13 22:59:00
EUR/USD -0,60% 1,1117
2019-12-13 22:59:00
CHF/PLN 0,12% 3,8954
2019-12-13 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil